“Çok romantikti herkese tavsiye ederim”

Geçtiğimiz ay davetlilerin olmadığı küçük bir seremoniyle Ümit Benan ile evlenen Ece Sükan: “Kafanıza takacak detaylar, insanları mutlu etme çabası yok. Sadece birbirimize konsantre olduk. Çok romantikti”

“Çok romantikti herkese tavsiye ederim”

Yurt dışında da rüşdünü ispatlamış, Türkiye’de stil denince akla gelen ilk isimlerden Ece Sükan geçtiğimiz ay tasarımcı Ümit Benan ile sessiz sedasız evlendi. Türkiye’deki ünlü isimlerden alışık olduğumuz üzere, illa ki Boğaz kıyısında ya da lüks bir otelde yapılan, yüzlerce davetlinin şıkır şıkır geldiği, gelinliğin aylar öncesinden konuşulmaya başlandığı düğünlerden olmadı onlarınki. Los Angeles’ta gözlerden uzak, sadece ikisinin olduğu, palmiyeler altında küçük bir seremoniydi. Gelinlik olarak giymek için yıllardır sakladığı vintage bir elbiseyi İstanbul’dan ayrılırken bavuluna atıvermişti. Ama o beyaz dantel elbiseyle aylardır bugün için hazırlanmış gibi mükemmel görünüyordu.
Buluştuğumuz gün de yine yurt dışından dönmüştü Sükan. Uçaktan birkaç saat önce inmiş, 15 dakikada hazırlanmış gelmişti. Yine de çok cool görünüyordu. Stil sahibi olmak dedikleri bu olsa gerek diye geçirdim içimden.

Son yaptığımız röportajda bir kitap ve dergi projesinden söz etmiştiniz. Nedir son durum, görüşmeyeli neler yaptınız?

Yurt dışı trafiğim iki-üç kat hızlandı. Enerji ve emek olarak oraya yatırım yaptığım bir yıl oldu. New York’ta bir styling ajansıyla anlaştım. Yurt dışındaki moda haftalarını takip ettiğim için oradaki W dergisi, Vogue Rusya, L’officiel gibi dergilerle projeler yapmaya başladım. Moda web sitelerinin en önemlisi kabul edilen style.com’a yazmaya başladım.
Bu bir sene enternasyonel arenada adımlarımı sağlamlaştırmak için çalıştığım bir yıl oldu. Çünkü orada olmanız, ilişkiler kurmanız lazım. Açıkçası konsantre olamadım, hiç vaktim olmadı kitap ve dergi projemi gerçekleştirmeye. Bir de doğru zamanda olması gerektiğine inanıyorum. Yoksa hobi gibi yan tarafta durunca işler ilerlemiyorr.

Sürpriz bir şekilde evlendiniz. Los Angeles’daki tören planladığınız değil de bir anda yaptığınız bir şey oldu sanırım...

Aynen. Tam anlamıyla bir günde karar verip, bir sonraki gün uçağa atlayıp gittik ve evlendik. Evde Ece Sükan Vintage dükkanından kalmış olan çok antika bir elbisem vardı. Onu satmıyordum zaten, göz bebeğimdi. Çok seneler evvel New York’tan çok önemli bir dükkandan almıştım. Elbette hiç düşünmezdim ki o elbise bir gün gelinliğim olacak. Los Angeles’ta lisans için başvurup Palm Springs’te seremoniyi yaptık. Film gibiydi.
O yüzden çok heyecanlı ve tatlıydı.

“Film çekiliyor zannettiler”

Kimse yoktu yanınızda değil mi? Şahitleri de oradan bulmuşsunuz...

Evet, hiç kimse yoktu.
Fotoğraf çekecek biri bile yoktu. Telefonumuzu insanlara verip “Fotoğrafımızı çeker misiniz?” diye rica ettik ya da selfie çektik. Seremoniyi yaptığımız yere tesadüfen iki çok tatlı hanımefendi geldi. Film çekiliyor zannedip bakmaya gelmişler. Onları şahit yaptık. İnanılmaz tatlı bir enerji oldu. Tarif edilemeyecek kadar güzel hislerle bir şey yaşamış olduk.

Planlamadan bir anda yapınca daha mı güzel oluyor?

Tabii öteki türlüsünü bilemediğim için kıyaslayamayacağım ama en güzel şekilde oldu benim için. Çok romantikti. Kafanızı kurcalayan, çok fazla organizasyon detayı yok, insanları mutlu etme çabanız yok... Tamamen birbirinize konsantre olduğunuz bir an. Detaylarla uğraşırken olayın bu anlamı kayboluyor. Projeye dönüyor. Böyle yapmak güzeldi. Tavsiye ederim herkese.

Ailelerden, dostlarınızdan sitem eden olmadı mı?

Yok, herkes çok memnun oldu, destek verdi. Sonra hepsiyle kutlarız.

Nasıl gidiyor evlilik?

Güzel... Koşturmaya devam ediyoruz açıkçası. Moda haftalarına gitmeye başladım ben. Ümit de tasarım sürecinde şu an, fuarlar geziyor, kumaş seçiyor. Çok yoğun o da. O yüzden çok kısa bir seyahat yapabildik, sonra herkes işine koşturdu.

Ümit Bey’in geçtiğimiz haftalarda Paris Moda Haftası’nda gerçekleştirdiği defile çok ses getirdi...

Çok başarılıydı. Çok da iyi tepkiler aldı. Paris’te bu kadar adından söz ettirmesi, iyi eleştiriler alması gurur vericiydi açıkçası. İlklere de imza attı. Mankenlerin hepsi “street casting”ti zaten ve hepsinin siyah olduğu ilk defile oldu. Defileye çıkanların aileleri de çok memnun oldu Moda eleştirmenleri tarafından en iyiler arasında gösterildi. n

“Makyajımı bile arabada yaparım”

İstanbul-yurt dışı temponuz bu yoğunlukta devam edecek mi?

Evet. Zaten benim enerjim yüksektir. Koşturmayı seven bir insanım. Bir yandan kişisel yatırımlarımın ufak ufak meyvelerini almaya başladığını görmek güzel. Bir süre daha Milano-İstanbul hattında
co-pilotluk yapacağım gibi görünüyor.

Bu koşuşturmaca spor-bakım rutininizi etkiliyordur...

Evet. Her seçimin bir bedeli vardır. Aslında benim bir diğer yanım da çok evcimen, tam bir yengeç yani. Evde vakit geçirmeyi de çok severim. Hele evlendikten sonra yerleşik bir düzene geçmek istiyoruz. Yurt dışında da kaldığım yerin yakınında yoga yapacak yer bulmaya çalışıyorum. Buraya gelince yoga yapıyorum, bakımıma giriyorum. Pitstop gibi oluyor benim için İstanbul.

Ne kadar sürer hazırlanmanız?

Bugün uçaktan indim, beş dakikada üstümü değiştirdim geldim mesela. Ekstra bir durum yoksa ya da o gün çok tersimden kalktığım huysuz bir günümde değilsem çok fazla düşünmem. Makyajımı bile takside, arabada yaparım hep.

“Bu sezon kadınlar rahatlayacak”

Boyner markasıyla nasıl bir iş birliği yapıyorsunuz?

Birlikte ikinci sezonumuza başladık. Neyle ne gider diye bir kampanya yapıyoruz. Boyner bildiğiniz gibi bir “çok katlı mağaza”. Birçok farklı ürünü bir arada bulabiliyorsunuz. Spor ayakkabısı, parfüm alıp üzerine tasarım bir tencere, vazo alarak çıkabiliyorsunuz. Bu dünyayı vermek istedik kampanya ile. Mesajımız da şu: Artık moda ve stil altın çağını yaşıyor. Çok fazla marka var, çok fazla tasarım, stil önerisi var. Bunların arasından sıyrılabilmek için iyi seçim yapmak, editlemek önemli.
Bu yaptığımız seçimler bizi bir adım öteye çıkarabiliyor. Buna “curated fashion” diyorlar. Ben 13 senedir moda editörü olduğum için zaten işim bu. Bir şeyleri birleştirmek ve ortaya bir stil çıkarmak... Bunu da şimdi Boyner mağzacılık için yapıyorum.

Yeni sezon çekimlerini yaptınız. Neler var bu sezonda?

Yeni bir modern kadın anlayışı hakim tasarımlarda. Kumaş teknolojilerinin en lüks hali günlük giyimle harmanlanıyor. Spor giyim parçaları şık parçalarla kombinleniyor. Gece kıyafetlerinin altına bile düz ayakkabı giyilebiliyor. Kadınlar feminenliğinden ödün vermeden rahat olacak. Yaz derileri, beyazlar, şifonlar, baharın renkliliği de var tabii.

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber