Geri Dön

Dere tepe düz gidin...

Doğa yürüyüşleri, kent hayatının gürültülü ortamından sıkılanlara günübirlik bir kaçış fırsatı sunuyor

Dere tepe düz gidin...

Dere tepe düz gidin...

Doğa yürüyüşleri, kent hayatının gürültülü ortamından sıkılanlara günübirlik bir kaçış fırsatı sunuyor

TUBA AKYOL

Yarın ne yapacaksınız? Uzun süreli tatillere çıkamıyorsanız bile günübirlik doğa yürüyüşleri ile gündelik hayatınızın sıkıcı ritmine kısa bir mola verebilirsiniz. Türkiye’de özellikle son 5 yılda hayli yaygınlaşan trekking, doğal hayatın zoruklarına göğüs gererek belirli bir rotada rehber eşliğinde yürümek, bazen de tırmanmak anlamına geliyor.
Türkiye’de trekking önceleri sadece yabancı turistler için yapılıyordu. 90’larda ise Türkler’e yönelik doğa yürüyüşleri düzenlenmeye başladı. Şu sıralar trekking, küçük bir hafta sonu kaçamağı yapmak isteyen, kent hayatının karmaşasından kaçarak doğaya sığınmayı tercih edenler için keyifli bir alternatif.
Trekking turları, 20-45 yaş arasında çalışan kesimden büyük ilgi görüyor. Öğrencilerin ve 50 yaş üstü katılımcıların sayısı da küçümsenmeyecek boyutta. Trekking turu düzenleyen firmalar, kadınların bu spora daha yatkın olduğunda hemfikir.
Doğa yürüyüşleri, çok zorlu parkurlar dışında ciddi bir risk içermiyor. Zaten tur rehberleri meydana gelebilecek kazalarda anında müdahale edebilmek için ilkyardım kursları alıyorlar. Yine de, özellikle tırmanış içeren zor parkurları denemeden önce doktor kontrolünden geçmekte fayda var.
Trekking öncelikle insanın özgüven kazanmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra vücut forma giriyor, kas-iskelet sistemi güçleniyor. Ama en önemlisi bu tür etkinlikler diğer insanlarla yardımlaşmayı, paylaşmayı ve grup ruhu ile zorlukları aşmayı öğretiyor. Turlar sırasında iyi arkadaşlıklar kuruluyor. Hatta tanışıp evlenenler, daha sonra çocuklarıyla beraber turlara katılanlar bile var.

Trekking turları düzenleyen turizm acenteleri ilgiden memnun
Ogzala ile yüksek irtifa
1993 yılından bu yana trekking turları düzenleyen Ogzala Turizm, temmuz ve ağustos aylarında sıcak hava nedeniyle yüksek irtifa yürüyüşleri ve yayla turları yapmayı tercih ediyor. Ogzala Turizm ile yarın Sülüklügöl (Mudurnu) ve Menekşe Yaylası’na (Kocaeli) gidebilirsiniz. 30 Haziran’da ise Erikli Yaylası’na trekking turu düzenleniyor. Tel: (0212) 293 91 95

Karıncalar’ın izinde trekking
Karıncalar Turizm, uzun yıllardır trekking turları düzenliyor. Günübirlik doğa yürüyüşlerinde, özellikle de kolay parkurlarda yaralanma riskinin çok az olduğunu söyleyen Karınca ekibi, yine de rehberlerinin ilkyardım bilgisine sahip olmasına önem veriyor. Karıncalar, bu mevsimde dere geçişli ya da denize yakın parkurları tercih ediyorlar. Karıncalar ile 17 Haziran’da Kirazdere (İznik), 24 Haziran’da ise Sansarak (Polonezköy) rotalarını geçebilirsiniz. Tel: (0216) 346 36 05

Tempo’lu doğa yürüyüşleri
Daha önce yabancı turistlere trekking yaptıran Tempo Tour, son yıllarda Ankaralılar’ın da bu spora ilgi göstermesinden hayli memnun. Tempo Tour yetkililerine göre bilinçli, iyi organize edilmiş, uygun malzeme ile, grup disiplini ve yürüyüş ilkelerine uyularak, bölgeyi iyi bilen bir rehber eşliğinde yapılan trekking turlarında, günlük yaşamdakinden daha fazla risk yok. Ancak yine de katılımcıların zorlu bir parkur denemeden önce doktor kontrolünden geçmesi öneriliyor. Tempo Tour, bu ay Salın Yaylası’na günübirlik yürüyüşler düzenliyor. Gezinin fiyatı 14 milyon lira. Tel: (0312) 428 20 96

geziciYAK’la ‘Yaz Serinlemesi’
"Gezmenin mevsimi yoktur, mevsimin gezisi vardır" sloganını benimseyen geziciYAK, yaz aylarında dere geçişli parkurları, kışın ise sudan uzak rotaları öneriyor. Her ayın bir pazar günü trekking’i yaygınlaştırmak ve mevsimin özelliğini vurgulamak için indirimli bir tur yapan geziciYAK, 24 Haziran’da "Yaz Serinlemesi" adıyla Serindere’ye 15 milyon liraya bir doğa yürüyüşü düzenliyor. GeziciYAK ile yarın Samandere (Bolu), Kılıçkaya (Adapazarı) ve Menekşe Yaylası (İzmit); 23 Haziran cumartesi günü Aytepe (İzmit); 24 Haziran’da ise Çiğdem Yaylası (Adapazarı) ve Kıyıköy (Kırklareli) rotalarını yapabilirsiniz. Tel: (0212) 238 51 08

İDADİK’le İzmir yöresi
İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü, üyelerine yönelik etkinlikler düzenliyor. Ancak kulübü tanımak amacıyla, iki kez misafir olarak yürüyüşlere katılabiliyorsunuz. Bunun için küçük bir katkı payı ödemeniz yeterli. İDADİK’in trekking rotaları arasında çeşitli zorluk derecelerinde parkurlar bulunuyor. İDADİK’te dağcılıkla ilgili eğitim seminerleri de veriliyor. Tel: (0232) 421 30 10

Yemek sizden, tur Gedosk’tan
1996 yılında, Gebze’de doğa sporlarını tanıtmak ve sevdirmek amacıyla kurulan Gedosk, Gebze merkezli trekking turları organize ediyor. 30 Haziran’da Acelle Yaylası’nda günübirlik tur düzenleyecek olan Gedosk’un kişi başı fiyatı 7 buçuk milyon lira. Ancak katılımcıların öğlen yemeklerini kendilerinin getirmesi gerekiyor.
Tel: 0532 661 90 20

NE LAZIM?
• Başlangıçta trekking için rahat bir bot ve yedek giysiler dışında hiçbir şey gerekmiyor.
• Trekking’de en önemli malzeme ayakkabı. Yürüyüş sırasında ayak bileğini kavrayan, tabanı orta sertlikte bir ayakkabı giymelisiniz.
• Yola çıkmadan önce mutlaka ayak tırnaklarınızı kesin. Çünkü yokuş aşağı yürüyüşlerde uzun tırnaklar canınızı çok yakabilir.
• Rahat bir pantalon ve yürüyüş sırasında sizi terletmeyecek bir tişört giyin. Kot, yanlış bir seçim.
• Sırt çantanızda ise ince bir mont, yağmurluk, yedek çorap, matara, güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü bulunsun.
• Eşyalarınızı sırt çantasına ayrı ayrı naylon torbalarda yerleştirin. Böylece ıslanan eşyaları tekrar çantaya yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bu torbaları çöp torbası olarak da kullanabilirsiniz.

Tercih edilen parkurlar:
Türkiye’nin hemen her köşesi trekking için uygun parkurlar sunuyor. Bu mevsimde özellikle İç Anadolu’da Kızılcahamam ve Gerede civarındaki yüksek yaylalar, dere ve kanyonlar öneriliyor. Kaçkarlar ve Aladağlar ise yaz aylarının en ideal rotaları. Bunların dışında da Kocaeli, Yalova, Bolu civarında görülmeye değer parkurlar bulunuyor:
• Abant: Bolu’daki Abant Gölü trekking için hem kolay hem de zevkli parkurlar sunuyor. İstanbul’a 4 saat uzaklıkta olan Abant parkuru göl kıyısında çam ve köknar ormanları arasında doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin tercihi.
• Sansarak Kanyonu: İznik’e 17 kilometre uzaktaki Sansarak Kanyonu, dere geçişli ve zorlu parkurlardan. Kayalı deresi boyunca uzanan kanyonda ve orman içi patikalarda da yürüyüş yapılabiliyor.
• Serindere: İstanbul’a 2.5 saat uzaklıktaki İzmitYuvacık’taki Serindere parkuru, dere içinden geçilmesi gerektiği için yeni başlayanlara pek önerilmiyor.
• Maden Deresi: Maden Deresi, etrafındaki yürüyüş alanı hayli zor bir parkur. İstanbul’a 4 saatlik mesafede bulunan, mağara geçişlerini de içeren bu zorlu yürüyüş, mağaraları ve şelaleyi görme olanağı sunuyor.
• Çiğdem Yaylası: Adapazarı Elmacık Dağı’nda bulunan Çiğdem Yaylası, İstanbul’a 3.5 saat uzaklıkta. Çiğdem Yaylası, serin olması nedeniyle özellikle yaz aylarında tercih ediliyor.
• Dupnisa: Kırklareli-Sarpdere yakınlarında bulunan Dupnisa Mağarası, heyecanı ve keşfetmeyi sevenlerin tercih ettiği bir parkur. Dupnisa’da sarkıtlar ve dikitler arasında el fenerleriyle yapılan geziler, hem ilgi çekici hem kolay.
• Erikli Yaylası: Yalova’daki Erikli Yaylası, şelaleri ve yeşilliği ile en çok tercih edilen parkurlar arasında. Çınarcık’taki Teşvikiye Köyü’ne 6 km. uzaklıkta bulunan Erikli Yaylası orta zorlukta bir parkur.
• Kıyıköy: İstanbul’a 170 km. uzaktaki Kıyıköy’ün en önemli özelliği bu parkurda yapılan gezinin hem kültürel hem doğal hem de tarihsel bir içeriğe sahip olması.
• Maşukiye: Orman içi yürüyüşlerin yapıldığı Maşukiye, Kartepe eteklerinde kurulmuş. Kışın kar altında, yazın ise yeşilin farklı tonlarında yapılan doğa yürüyüşleri için tercih edilen bir parkur.
• Menekşe Yaylası: Yuvacık’ta bulunan Menekşe Yaylası’nda tepeleri aşarak yaylalararası yürüyüş yapılıyor. Hafif eğimli patika ve toprak yolun ardından geniş bir vadiye ulaşılıyor.
• Polonezköy: Yemyeşil bir yer olan Polonezköy, İstanbul merkezine olan yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle çok tercih ediliyor.

CUMARTESİ


15 Aralık 2019 Magazin Bülteni15 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber