Geri Dön

Durdurabilene aşk olsun

Tony Scott imzalı aksiyonda, tehlikeli madde yüklü başıboş bir tren süratle yol alıyor. Yerleşim yerleri tehdit altında

Durdurabilene aşk olsun

Aksiyon sinemasının en başarılı yönetmenlerinden Tony Scott’ın bu türdeki hünerinin doruğa çıktığı “Durdurulamaz”, tren raylarında geçiyor. Yanıcı madde yüklü büyük bir tren makinistin bir hatası yüzünden kontrolden çıkıyor ve raylarda başıboş ilerlemeye başlıyor. Demiryolunun manevra alanı müdürü Connie, bu başıboş treni yerleşim yerlerine varmadan raydan çıkarıp patlatmayı öneriyor. Patronu ise şirketin zarar görmemesini gözetiyor. Treni durdurmak daha kârlı olacağı için şirket bu yönde çözüm üretmeye çalışıyor.
Diğer yandan, tecrübeli mühendis Frank ve genç kondüktör Will, başka bir trende gündelik işlerini yapıyorlar. İlk kez bir arada çalışan, 20 küsur yıldır bu işi yapan Frank ve çaylak Will arasında “eski usul, yeni usul” çatışması yaşanırken, bir noktada başıboş treni yerleşim yerlerine gelmeden durdurma işini üstleniyorlar.
Hollywood çıkışlı birçok aksiyon filminde sık sık şöyle bir zayıflık karşımıza çıkıyor: Olay örgüsü zayıf, aksiyona dahil olacak karakterler antipatik, iki boyutlu olduğu için yüksek bütçeli, bol patlamalı
“büyük” aksiyon sahneleri seyirciyi heyecanlandırmaktan ziyade
görkemli yamalar olarak kalıyor.

Yürek sıkıştıran aksiyon
“Durdurulamaz” tırnak yedirten, yürek sıkıştıran aksiyonun nasıl olması gerektiğine dair işin ustası Tony Scott’ın elinden çıkmış bir ders gibi. Öncelikle, aile ilişkileri ve kişilikleri kısa diyaloglar ve sahnelerle çok iyi anlatılan Frank ve Will, aralarındaki didişmeden muhabbete uzanan bağla sevilesi iki karakter. Filmin ikinci yarısında aksiyona dahil olduklarında onlar için endişeleniyorsunuz. Aksiyonun diğer tarafındaki, “insanların iyiliğini düşünen Connie, kötü patronlara karşı” bölümü de inandırıcı ve sizi Connie’nin tarafını tutmaya itiyor. Tony Scott’ın vazgeçilmez oyuncusu Denzel Washington, neslinin kıymeti yeterince bilinmeyen aktrislerinden Rosario Dawson ve genç yetenek Chris Pine’ın performansları başarılı.
Scott’ın yönetmen olarak imzası haline gelen, yerinde duramayan kamerası ve hızlı kurgu anlayışı filmin öyküsüne cuk oturuyor.
Sıradan adamın kahramanlaşması olarak özetlenebilecek hikayenin, tecrübeyi ve emeği yücelten altyapısı dikkat çekiyor. Aksiyon kahramanı olarak emeklilikte tazminatını almayı isteyen, sendika iyi çalışıyor mu gibi dertleri olan işçi sınıfı karakterleri görmek de, süper askerler, cesur polisler ve üstün ajanlar izlemekten çok daha keyifli.


“Durdurulamaz / Unstoppable”
Yön.: Tony Scott
Oyn.: Denzel Washington (Frank), Chris Pine (Will), Rosario Dawson (Connie), Ethan Suplee (Dewey), Kevin Dunn (Galvin)
Sen.: Mark Bomback
Gör.: Ben Seresin
Müz.: Harry Gregson-Williams


Pembe diziye benzemiş
Bugüne kadar “Avatar”, “2012” ve “300” gibi filmlerin özel efekt bölümünde çalışan Strause Biraderler “AVPR: Aliens vs Predator - Requiem”in ardından bilimkurgu türündeki “Yukarıdaki Tehlike / Skyline”nı yönetiyorlar.
Jarrod (Eric Balfour) ve Elaine (Scottie Thompson), Kalifornia’da yaşayan zengin arkadaşları Terry’nin (Donald Faison) doğum günü partisine katılıyorlar. Partiden sonraki sabah, şehrin uzaylı istilasına uğradığını görüyorlar. Mavi bir ışıkla insanları etki altına alıp gemilerde toplayan uzaylılardan canlarını kurtarmaya çalışıyorlar.
Filmin arkadaşlar ve sevgilileri arasında geçen bölüm, diyaloglar ve kötü oyunculuklarla
pembe dizileri andırıyor. Bilimkurgu bölümü ise ayrı bir alem. “Yukarıdaki Tehlike” bilimkurgu türünün en alt seviyesindeki filmlerden.


Seri çok kanlı bitiyor
Artık yedinci filme ulaşan “Testere” serisi, açıklamalara bakılırsa sonunda bu filmle bitiyor. Bu kez bir değişiklikle üç boyutlu olarak çekilen “Testere 3D / Saw 3D: The Final Chapter”da, Jigsaw’un ölümcül oyunları bir şekilde devam ediyor. Ondan kurtulan bir grup insan bir araya gelip yine Jigsaw’dan kurtulmuş Bobby Dagen adlı bir adamdan yardım alıyorlar. Tobin Bell, Costas Mandylor ve Betsy Russell’ın rol aldığı filmin serinin en kanlı bölümü olduğu konuşuluyor.


Gençleri bu kez mektup öldürecek
Dean Taylor’ın yönettiği korku filmi “Ölüm Zinciri / Chain Letter”da altı arkadaşa bir zincir mektup geliyor. Mektupta zinciri bozarlarsa öldürülecekleri yazıyor. Bu mektubu başta ciddiye almıyorlar ama cinayetler başlayınca bir panik yayılıyor. Korku türündeki filmde Betsy Russell, Nikki Reed ve Brad Dourif’in de aralarında olduğu oyuncular rol alıyor.
25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber