Ege’de rüzgarın Arkas’ı kesilmiyor

Arkas Aegean Link Regatta, Çeşme-Sakız rotasında 51 yelkenlinin yarışına sahne oldu. Bu önemli organizasyon, önümüzdeki yıllarda uluslararası kimliğe kavuşacak.

Ege’de rüzgarın Arkas’ı kesilmiyor

Türkiye’de yelken sporunun toplumun geniş kesimlerince tanınması ve sevilmesine yönelik başarılı etkinliklere imza atılmaya başlandı. Arkas Aegean Link Regatta, bunların başında geliyor. Deniz ticaretinde global ölçekte etkinlik sahibi olan Arkas Holding’in ana sponsoru olduğu organizasyon, bu sene 51 yelkenlinin yarışına sahne oldu. Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK), Çeşme IC Marina, Türkiye Yelken Federasyonu, Çeşme ve Sakız Belediyeleri de etkinliğin diğer destekçileriydi.

Geçen hafta Çeşme-Sakız rotasında gerçekleştirilen yarışlarda UBS ve Huawei gibi önemli iki marka sponsor olarak ilk kez boy gösterdi. Bu önemli bir gelişme. Yunanistan’ın Sakız adasında görüştüğüm Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, doğru işi doğru zamanda ve doğru insanlarla yaptıkları için başarıya ulaştıklarını, Arkas Aegean Link Regatta’nın o prensiple organize edildiğini belirtti.

Yelken yarışlarında markaya dönüşmek

Genç işadamının yaşamında maviliklerin yeri başka. Zira deniz sevgisi aileden geliyor. Kuşaklar öncesine dayanan güçlü bir temeli var. Arkas Aegean Link Regatta’da önümüzdeki yıllarda adım adım ilerleyerek uluslararası kimliğe kavuşacak. Buna inanıyorum. Zira Bernard Arkas’ta o heyecanı ve stratejik vizyonu gördüm. Kendisinin bir hedefi daha var. Akdeniz’de 50 yıldır düzenlenen ‘Giraglia Middle Sea Rolex Cup’ düzeyinde yarışan yelkencilerin organizasyonlarında boy göstermesini sağlamak. Ülkemizde yelken sporunun gelişmesi için böyle bilinçli hedeflere ihtiyaç var. Bernard Arkas’ın amacı Aegean Link Regatta’yı yelken yarışları alanında zamanla Avrupa ölçeğinde ‘marka’ haline dönüştürebilmek. Eskilerin sözüyle niyet ne ise akıbet öyle olur. Yolu ve bahtı açık olsun.

Ege’de rüzgarın Arkas’ı kesilmiyor

AALR (Arkas Aegean Link Regatta) elbette önemli. Lakin, Arkas Holding’in yelken sporunu sevdirmek için sergilediği diğer çabalar da çok mühim. Örneğin Çeşme’de Site Spor’u yeniden canlandırdılar. Ayrıca ünlü turizm beldesinin Yelken İhtisas Kulübü’ne can suyu oldular. Orada optimist, 420 ve lazerin yanı sıra kano, dağcılık, yüzme, triatlon ve satranç eğitimleri veriyorlar. Ağustosta Çeşme’de, Eylülde ise İzmir Körfezi’nde yarış düzenliyorlar.

Bernard Arkas, yaşlılar için ‘Master Cup’ düzenlenmesine öncülük etmeyi de hedefliyor. Öte yandan uzaktan kumandalı ‘1 metrelik’ yelkenlilerin yarışacağı coşkulu bir etkinlik gerçekleştirilmesini amaçlıyor. Dünyanın birçok ülkesinde bu heyecan yaşanıyor. Kentimizde neden olmasın? Bunlar Arkas’ın sponsor kuruluşlarca desteklenmesine bağlı. Denizciliği sevdiğini söyleyen kuruluşlara duyurulur. Bernard Arkas ve ailesine yelken sporuna verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Son bir not: Gazetelerin bölge baskılarında yer aldığı için dereceye girenleri tekrar yazmıyorum. Lakin, A’dan Z’ye hepsini kutluyorum. Haftaya cumartesiye kadar pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Volvo’dan mavi heyecan…

Bugün Bodrum’dayım. Ege’nin güney sularına canlılık getiren ‘Cup’ışalım mı? Powered by Volvo Car Turkey 2018’ başlıklı deniz festivalini izleyeceğim. Maviliklerdeki ustalarımızdan Turgay Noyan’ın eseri olan önemli etkinliği benim için özel kılan bir başka neden daha var. O da Volvo. 53 yaşındayım lakin İsveçli firma çocukluk yıllarımdan itibaren benim için güven ve kalite simgesi olmuştur. Volvo Penta motorların denizcilik camiasında yarattığı itibar da uluslararası düzeydedir. Firmanın Türkiye üst yönetimine nazik ilgileri için ayrıca teşekkür ediyorum. Bodrum’daki deniz festivaline katkı sağlayan D-Marin Turgutreis ve Bodrum Amerikan Hastanesi başta olmak üzere tüm sponsorları kutluyorum. Denizciliğimiz bu tür etkinliklerle daha da gelişecektir. İzlenimlerimi gelecek haftalarda paylaşacağım. Esen kalın.

Ege’de rüzgarın Arkas’ı kesilmiyor

14 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber