“Eurovision için halk beni istedi”

Atiye yeni albümü “Budur”da gece kulüplerine avlamaya ve avlanmaya gidenlere şarkı yaptı: “Bu şarkıda kulüplere sevgili bulmaya gidenlere bir gönderme var. Ben kulüplere dans etmeye gidiyorum. Ben seçilmektense seçmeyi tercih ederim. Beğendiğimi göstermekten çekinen biri değilim”

“Eurovision için halk beni istedi”

Renkli giyinme cesaretini taşıyan ve kendine yakıştıranlardan Atiye. Röportaj günü yine rengarenkti. Yeşil oje sürmüştü, turuncu bluzunun altına mavi desenli bir tayt giymişti. Üçüncü albümü “Budur”u dinlemek için play tuşuna basıldığında Atiye de parmaklarıyla ritim tutmaya ve şarkıları söylemeye başladı.
“Budur”, 22 yaşındaki Atiye’nin Türkçe sözlü şarkı yazdığı ilk albüm. Pasaj Müzik etiketiyle geçtiğimiz hafta çıkan albümde Atiye’ye “Güzelim” şarkısında Sultana, “Yoksun”da ise radyo DJ’i Geveze eşlik ediyor.

* Albümdeki parçaların dört tanesi babanızla ortak çalışmanız. Babanızın söz yazabildiğini nasıl ve ne zaman keşfettiniz?
Önceki iki albümde de babamın şarkıları vardı ama bu kez daha çok sayıda parçada birlikte çalıştık. Şiir yazmak babamın hobisi. Dört-beş yıl önce aklına gelenleri cep telefonuna kaydediyordu. Ben de o dönemde Türkçe albüm hazırlıklarına başlamıştım. Beste yapmama ve İngilizce sözler yazmama rağmen kendime Türkçe söz yazma konusunda güvenemiyordum. Çünkü dile çok hakim değildim. Albüm için Türkçe şarkılara ihtiyaç duyuyordum. Babam şiirlerini benimle paylaşınca ben de onları şarkıya dönüştürdüm ve albüme koydum. Bir önceki albümde “Dondurma” parçası, “Bile Bile” ve “Yalancı Mevsim” babamın eseri.

“Anketlerde ben birinci çıktım ama Yüksek Sadakat gitti”
* Babanıza yazdığınız “Baba” şarkısında ona özleminizi anlatıyorsunuz. Çok yoğun çalışan, size az zaman ayırabilen bir baba mıydı?
Annem Hollandalı, babam Türk. İkisi de çok fakir ailelerden geliyor. Kendi başlarının çaresine bakmak için organik tarım yaptıkları şirketlerini kurdular ve yıllarca çok çalıştılar. Özellikle de babam iş nedeniyle çok fazla gezdi. Küçükken onu çok fazla göremedim. Çocukluğum özlemle geçti. Ancak son yıllarda birbirimize zaman ayırabildik.

* “Güzelim” şarkısında şöyle bir sözünüz var: “Olta atıp avlamaya / seve seve avlanmaya”. İkili ilişkilerde siz avcı mısınız, avlanan mı?
Orada gece çıkıp kulüplere avlanmaya gidenlere bir gönderme var. Ben gerçekten dans etmeye gidiyorum. Avlamaya veya avlanmaya değil. Üstelik ben avlanılmaktan daha çok avlamayı severim. Seçilmektense seçmeyi tercih ediyorum. Birisinden etkilendiğimde bunu belli etmekten kaçınmam. Eğer benden hoşlanan bir erkek bunu fazlasıyla belli eder ve üzerime çok düşerse bana itici gelir.

* Bu şarkıda Sultana ile düet yapıyorsunuz...
Sultana’nın müzik tarzını beğeniyorum ve benzerliklerimiz olduğunu düşünüyorum. İkimizin müziğinde de melezlik var. R&B, hip hop’u oryantal ezgilerle karıştırıyor. Şarkı için de çok güzel bir rap bölümü hazırladı.

* Eurovision’a gitme konusunda en güçlü adaylardan biriydiniz. Ama siz seçilmediniz. Bu sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?
Hayranlarım benim gitmemi çok istediler ve bana çok destek oldular. “Kim gitsin?” anketlerinden birinci çıktım. Ama TRT Yüksek Sadakat’i gönderme kararı aldı. Gitseydim güzel olurdu ama üzülmedim. Belki başka bir yıl teklif alırım.

Sahne kostümlerini Günseli Türkay hazırlayacak

* Atiye adını babaannesinden alıyor. Anlamı gelecek. Antakyalı babaannesinin ona çocukken söylediği “Hali Hali Hal” adlı parçayı da albümüne ekledi.
* 22 yıl içinde anne-babasının işi nedeniyle Almanya, Amerika, Türkiye ve Hollanda’da yaşadı. Şu an Türkiye’de ve Almanya’da evi var.
* Dört dil biliyor: Türkçe, Hollandaca, İngilizce ve Almanca. Evde annesiyle Hollandaca, babasıyla Türkçe konuşuyor. Hepsi bir arada olduğunda ise Almanca konuşuyorlar.
* “Sahnede dans ettiğim için kıyafetlerimin rahat olması gerekiyor” diyor. Yeni konserlerinde sahne kostümlerini Günseli Türkay hazırlayacak. Selin Baklacı ve Zeynep Tosun beğendiği Türk tasarımcılarından. Alışveriş durakları arasında Topshop, H&M ve ikinci el mağazalar var.
* Sporun sahnedeki performansını artırdığını söylüyor. Yüzüyor ve yoga fit yapıyor. Annesiyle squash oynuyor.
* Yurtdışında çıkaracağı ilk İngilizce albümün hazırlıkları devam ediyor. Almanya, Japonya, İsveç ve İsçivre’deki farklı aranjörlerle bir araya geliyor.
* Athena, Duman, Nil Karaibrahimgil, Şebnem Ferah ve Teoman şarkılarını dinlemeyi seviyor.

16 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber