Evde kış emizliğinin püf noktaları

Kış mevsimi geldi çattı. Kendinizi hazırlarken evinizi de bu mevsime hazırlamayı unutmayın. İşte işe kalkışmadan önce size yol gösterecek birtakım öneriler...

Evde kış emizliğinin püf noktaları

Vaktimizin büyük çoğunluğunu evimizde geçirdiğimiz kış mevsimi geldi. Özellikle oturma odası ve salon gibi tüm ailenin bir arada zaman geçirdiği yerler, en hızlı kirlenen odalar. Etrafta biriken tozlar, ev uzun süre havalandırılmadığında etrafa sinen kokular ve günlük koşturmaca arasında kaçınılmaz olan dağınıklık derken eviniz temizliğe ihtiyaç duyuyor. Fırsat bu fırsat, evinizi havalandırarak kış temizliğine başlayın...

Perde ya da halı gibi eşyalar için halı yıkamacı ya da kuru temizleyiciden destek alacaksanız öncelikle onları vererek temizliğe başlayın.

Salon ve oturma odalarındaki halıları, mobilyaları halının tamamını süpürmenize olanak sağlayacak şekilde çektikten sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. Ahşap, parke zemin temizliği için zeminin yapısına uygun olan ürünü seçtiğinizden emin olun.

Mutlaka havalandırın

Koltuk, minder gibi kumaş yüzeylerin tozlarını önce elektrik süpürgesiyle alın. Minderlerin yıkanabilir özellikte olan kılıflarını çamaşır makinesinde yıkayın. Koltukları özel koltuk şampuanı ile silerek temizleyin. Yatak odalarındaki yatak örtüsü ve yastık kılıfı gibi malzemeleri çamaşır makinesinde yıkayın. Kışlık yorgan, battaniye gibi ürünleri kullanmadan önce havalandırın.
l Mutfakta ocağın ızgarasını kaldırarak tüm lekeleri çıkaracak şekilde ocağın üstünü silin. Aynı şekilde fırının içindeki tel ve tepsileri boşaltarak içini temizleyin. Çıkardığınız tepsi ve telleri de yağ lekeleri varsa onun için özel yağ çözücü ürünlerle ve bulaşık deterjanıyla ılık suda yıkayın. Buzdolabı ve derin dondurucuyu boşaltın. Boş buzdolabını önce silin, sonra kuru bir bezle toz kalmayacak şekilde tüm gözlerini kurulayın. Derin dondurucuyu buzdolabının fişini çektikten sonra temizleyin. Mutfak evyesini mutfağa özel dezenfektanlarla yağ ve kirlerden ovarak temizleyin.

Evlerin en nadir uğranan noktalarından kilerleri temizlemek için kış temizliği iyi bir fırsat. Kalabalık bir kileriniz varsa, işe yanınıza büyük bir çöp torbasını alıp bütün gıda malzemelerinin son kullanma tarihlerini kontrol ederek başlayabilirsiniz. Malzemeleri gruplandırarak yerleştirerek kiler alanını da ferahlatabilirsiniz.

Banyo temizliği

Banyo temizliğine çöp kovalarını boşaltarak başlayabilirsiniz. Zemini sildikten sonra klozet, musluk ve duş teknesi/küveti özel dezenfektan temizleyicilerle temizleyin. Paslı ve kirli yüzeyler için özel ürünler kullanabilirsiniz. Fayans, varsa duşakabin camları ve son olarak da aynaları silerek banyo temizliğini sonlandırın.

“Ekstra” temizlik gücü

Temizlik dendiğinde genellikle akla evin genel temizliği gelir ama tam anlamıyla yapılacak bir temizlikte detaylar da büyük önem taşır. Özellikle çamaşır, bulaşık ve lavaboların temizliği son derece önemlidir. Kireç çözücü markası Porçöz de Ekstra Güçlü Temizlik Ailesi’nin üç yeni üyesiyle size daha etkili çözümler sunmak istiyor.

Porçöz Yağ Çözücü çamaşır suyu katkılı formülüyle mutfağınızda yanmış ve kurumuş en zorlu yağ lekelerini bile ovalamadan çözmeye yardımcı oluyor. Fırından davlumbaza ve çelik tencereye her türlü çelik mutfak eşyasını çizmeden parlatarak daha uzun süreli ve güvenli bir kullanım sunuyor.

Enzimli özel formülüyle renkleri koruma altına alan Porçöz Leke Çıkarıcı, soğuk suda bile kumaş üzerindeki leke ve kirleri kolayca çıkartmanıza yardımcı oluyor. Ağartıcı içermeyen ekstra güçlü formülüyle de yağ, çikolata, kahve ve çimen gibi lekeleri kısa sürede çıkarmayı hedefliyor.

Tıkanan lavabo ve giderler için ise Jel Lavabo Açıcı size etkili bir çözüm sunabilir. Tamamen tıkanmış ve içi suyla dolmuş giderleri bile kaynar suya ihtiyaç duymadan zahmetsizce açmayı vadeden ürünün plastik ve PVC de dahil her türlü maddeden üretilmiş tesisat ve tahliye borularında güvenle kullanılabildiği belirtiliyor. n

Yaralı akbaba, jandarma ekipleri tarafından kurtarıldıMalatya'da devriye görevi yapan jandarma ekipleri, buldukları yaralı akbabayı tedavi ettirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber