Filmekimi’nde öne çıkanlar

Sinemaseverlerin merakla beklediği etkinliklerden Filmekimi’ne az kaldı. 8 Ekim’de başlayacak festivalde aralarında ödüllülerin de bulunduğu 31 film dört farklı sinema salonunda gösterilecek

Filmekimi’nde öne çıkanlar

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın bu yıldan itibaren LG sponsorluğunda düzenleyeceği Filmekimi’nin dokuzuncusu 8 Ekim’de başlayacak. Bir hafta sürecek festival kapsamındaki filmleri Atlas, Beyoğlu ve Cinebonus Maçka G-Mall sinemalarında izleyebilirsiniz. Cannes, Berlin, Sundance, Venedik gibi festivallerden ödülle dönenlerin de bulunduğu 31 filmin biletleri
2 Ekim’den itibaren Biletix satış noktaları ve Atlas Sineması gişesinden alınabilir. İşte bu seneki
programın öne çıkan filmlerden bazıları:
“Başka Bir Yerde / Somewhere”
Venedik Film Festivali’nde en iyi film seçilerek Altın Aslan ödülünü alan “Başka Bir Yerde”nin yönetmeni Sofia Coppola. Filmin başrollerini “Blade”de canlandırdığı kötü vampir karakteriyle ünlenen Stephen Dorff ve Hollywood’un son dönemdeki en önemli çocuk yıldızı Dakota Fanning’in kız kardeşi Elle Fanning paylaşıyor. Konusu ise Johnnie Marco isimli aktörün kızı Cleo’nun ziyaretiyle alt üst olan hayatı.
“Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor / Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives”
Uzun ve enteresan ismiyle dikkat çeken filmin yönetmeni 2001’de İstanbul Bienali’ne de katılan Apichatpong Weerasethakul. Taylandlı yönetmen bu filmle geçtiğimiz mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazandı. Metafizik konulara ve reenkarnasyona göndermeler yapan filmin teması şefkat duygusu.
“New York, I Love You”
Kalabalık bir yönetmen ve oyuncu kadrosuna sahip olan film 2006 yapımı “Paris, Seni Seviyorum” ile benzer noktalara sahip. İkisi de şehir ve aşk temalarını birleştirmeyi amaçlıyor. Aralarında Fatih Akın, Yvan Attal, Mira Nair, Allen Hughes ve Natalie Portman’ın da yer aldığı 11 yönetmenin kısa filmlerinin birleşiminden oluşan “ New York, I love You”nun oyuncu kadrosundaysa Shia Laboeuf, Uğur Yücel, Robin Wright Penn, Orlando Bloom, Ethan Hawke, John Hurt, Irfan Khan ve Christina Ricci gibi isimler var.
“Route Irish / Tehlikeli Yol”
İki eski askerin Irak’taki bir özel güvenlik şirketinde çalışmaya başlamalarını konu alan ve onların öykülerinden yola çıkarak uluslararası bir yolsuzluğu anlatan film İngiliz yönetmen Ken Loach imzalı.
“The Town / Hırsızlar Şehri”
Ben Affleck’in hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünü üstlendiği “Hırsızlar Şehri”nin konusu babası gibi başarılı bir hırsız olmak isteyen Doug MacRay’in hayatı.

'Su'dan bedava elektrikOrdu’nun Kumru ilçesinde dere yatağına kurulan sistem ile üretilen elektrik, bir evin aydınlanma ihtiyacını karşılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber