filmekimi'nden 10 film

Sinemaseverlerin dört gözle beklediği filmekimi, İstanbul’da 11-17 Ekim tarihleri arasında 13’üncü kez düzenleniyor. Sinema yazarımız Nil Kural, biletleri bugün satışa çıkan etkinliğin 41 filmlik parlak programından kaçırılmaması gereken 10 film seçti

filmekimi'nden 10 film

Üç boyutlu Godard!
Dile Veda / AdIeu au langage (Jean-Luc Godard)

Ağırlıklı olarak vasat ticari filmlerin formatına dönüşen 3D,
bu kez Yeni Dalga’nın ustası Jean-Luc Godard’ın aracı. Bu cümle bile “Dile Veda” için heyecanlanmaya yeterli. Godard, anlatımların, cümlelerin, kelimelerin, karakterlerin iç içe geçtiği stiliyle,
sinemada yeni anlatım yolları arayışının asla bitmeyeceğini kanıtlıyor. 83 yaşındaki üstadın gösterecek çok şeyi var.

İşte Putin Rusya’sı
Levıathan (Andrei Zvyagintsev)

Cannes’ın favorileri arasına girdikten sonra senaryo ödülüyle dönen film, eski ve güzel evinin bulunduğu arsaya rant için göz dikilen tamirci Nicolay’ı merkeze alıyor. Nicolay arazisini vermemek için adalet, polis, mafya ve politikacıların kendisine karşı birleştiği sistemle savaşırken, yönetmen Zvyagintsev bu karamsar Rusya tablosuyla bir şahesere imza atıyor. Filmde yer alan, okyanus kıyısındaki balina iskeleti, Putin Rusya’sının sembolü olarak akıllardan çıkmayacak.

“Yaşayanlar Üçlemesi”nin son filmi
İnsanları Seyreden Güvercin / A PIgeon Sat on a Branch Reflectıng on Exıstence (Roy Andersson)

Geçen ay Venedik Film Festivali’nden Altın Aslan’la dönen filmin yönetmeni uzun aralarla çektiği filmleri dört gözle beklenen İsveçli Roy Andersson. “İkinci Kattan Şarkılar” (2000) ve “Siz, Yaşayanlar”la (2007) kadrajın içinde yarattığı kara mizah eşliğinde insanlığın acınacak halini yansıtan Andersson, bu filmde de benzer bir sinema diline başvuruyor ve “Yaşayanlar Üçlemesi”ni tamamlıyor.

Gönüllerin şampiyonu
Çocukluk / Boyhood (Richard Linklater)

“Çocukluk”, Amerikan bağımsızlarından Richard Linklater’ın benzersiz sıfatını sonuna kadar hak eden başyapıtı. Benzersiz çünkü Mason (Ellar Coltrane) adlı bir çocuğun hayatını 6 ile 18 yaşları arasında takip eden yapım, 12 yılda çekildi. Babayı Ethan Hawke’ın anneyi ise Patricia Arquette’in canlandırdığı film, sinemanın hayatın ritmine en yaklaştığı noktada duruyor. Film, bu yılki Berlin’de Altın Ayı’yı alamadı ama gönüllerin şampiyonu olarak anılacak.

Pasolini’ye saygı duruşu
Pasolını (Abel Ferrara)

Amerikan sinemasının sıra dışı yönetmeni Abel Ferrara, Venedik’te Altın Aslan için yarışan filmi “Pasolini”de 1950’lerden 1975’teki ölümüne kadar yarattığı tartışmalar hâlâ güncelliğini koruyan entelektüel Pier Paolo Pasolini’nin son gününü anlatıyor. Malum, karanlık Pasolini cinayeti sanat dünyasının kara kutularından biri. Ferrara, Willem Dafoe’nun Pasolini’yi canlandırdığı filmde pek çok yapıma konu olan Pasolini cinayetiyle ilgilenmiyor ve kendi ifadesiyle “dehaya avangart bir saygı duruşu” sunuyor.

Bu yönetmene dikkat!
Mucizeler / Le Meravıglıe (Alice Rohrwacher)

Cannes ana yarışmadan Jüri Büyük Ödülü alarak adından söz ettiren “Mucizeler”, genç İtalyan yönetmen Alice Rohrwacher’in ikinci uzun metrajı. Film İtalya’da arıcılık yaparak geçinen bir aileye odaklanıyor; ailenin en büyük kızı Gelsomina’nın büyüme öyküsünü anlatıyor. Film doğa, düzen, televizyon, aile dengeleri
gibi pek çok konuya değinirken güçlü atmosferiyle dikkat çekiyor.

Adından çok söz ettirecek
Whıplash (Damien Chazelle)

Bu yıl Amerikan bağımsızlarından çıkan bir yıldız sorsanız, yanıt genç yönetmen Damien Chazelle’in yönettiği “Whiplash” olurdu. Film, caz davulcusu olmak isteyen 19 yaşındaki bir gençle, acımasız öğretmeninin ilişkisine odaklanıyor. “Whiplash” sezon boyunca adından çok söz ettirecek.

Köpeklerin tanrısı
Beyaz Tanrı / Feher Isten (Kornel Mundruczo)

Cannes’ın Belli Bir Bakış bölümünde gösterilen ve bölümün ödülünü kazanan Macar filmi “Beyaz Tanrı”, bir köpek isyanını konu alıyor ve filmin başrolünde Hagen adlı köpek var. Çok sevdiği sahibesinin babası tarafından sokağa atılan Hagen, diğer sokak köpekleriyle birlikte insanlara karşı ayaklanıyor.

Çığ gibi büyüdü
Turist / Force Majeur (Ruben Östlund)

İsveçli yönetmen Ruben Östlund’ın imzasını taşıyan “Turist”, Cannes’da Belli Bir Bakış’ta gösterildi. Film, Fransa Alpleri’nde tatil yapan İsveçli bir aileyi merkeze alıyor ve elbette aileden yola çıkıp düzenden bahsediyor. Ailenin dengelerini altüst eden olay da düşen bir çığ. Açıkçası filmin kendinden söz ettirme gücünü de çığın oluşumuna benzetebiliriz.

Ya prim ya Sandra
İki Gün, Bir Gece / Deux Jours, Une NuIt (Dardenne kardeşler)

Jean-PIerre ve Luc Dardenne kardeşlerin yeni filminde depresyonda olduğu için bir süre çalışamayan Sandra, korkunç bir haber alır. Patron, arkadaşlarına acımasız bir seçenek sunmuştur: Ya 1000 avroluk yıllık primden vazgeçin ya da Sandra kovulacak. Kapı kapı gezen Sandra, herkese atılmak istemediğini anlatır.

21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber