Futbol “delisi” bir adamla nasıl yaşanır?

Kadınlar futbol tutkunu erkeklerini anlattı, en güzel sloganların sahipleri “kahraman”larıyla birlikte Milano’da üç günle ödüllendirildi. Erkekler ünlü futbolcularla sahaya çıktı, kadınlar Milano’da moda ve güzellik turu attı

Futbol “delisi” bir adamla nasıl yaşanır?

Sahada Milan, Arsenal, Saint-Germain... Kıyasıya bir mücadele var ancak oyuncular hiç tanıdık değil. Kenarda ise onlara bağıran, onları yönlendiren efsane isimler. Massaro (Daniele), Costacurto (Alessandro), Tony Adams, Zambrotta (Gianluca)... Seyirci coşkulu ama sayısı biraz az, yüzde 90’ı da kadınlar.
Milano’dayız. Milan’ın yuvasında, San Siro Stadyumu’nda. 33 futbol tutkunu erkek sahada. Ve bunu saha kenarında kendilerini çığlıklarla destekleyen kadınlara borçlular.

Türkiye’den beş çift
Beyaz eşya markası Indesit 2011 yılından beri AC Milan, Arsenal FC ve Paris Saint Germain takımlarının sponsorluğunu yapıyor. Bu yıl da internet üzerinden futbolla ilgili bir yarışma organize etti. “Kahramanını Destekle” isimli yarışmada, yer aldığı ülkelerdeki kadınlardan futbol tutkunu kahramanlarını anlatmalarını istedi. En iyi anlatanlar seçildi. Ödül olarak erkekler ünlü futbolcularla maça, kadınlar da Milano’da alışverişe çıktı.
Bu seyahate Türkiye’den de
beş kadın katıldı. İçlerinden bir tanesi, Çiğdem Tura, sevgilisinin yıllardır “futbol senden daha önemli” dediğini anlatarak kazanmıştı bu şansı. “Nasıl yani?” demeyin, futbol “delisi” bir adamla olmanın nasıl bir şey olduğunu ve maç gecelerinin intikamını daha sonra nasıl aldıklarını Tura ile birlikte şanslılardan Ebru Çay anlattı...

En çok taraftar kadın Türkiye’de

Niye bir beyaz eşya firması futbola yatırım yapıyor derseniz... Nedenlerden biri artık Avrupa’daki erkeklerin “düzgün” bekar evlerinin olması, yalnız yaşamaya, iyi bir ev kurmaya başlaması. Başka bir neden de Indesit’in geçen yıl Avrupa’da GfK Eurisko ile yaptırdığı bir araştırma. İtalya, Fransa, İngiltere, Rusya ve Türkiye’den 20 bin kadınla yapılan anket sonucuna göre kadınların, futbola olan ilgisi artıyor.
Türk kadınlarının yüzde 62’si bir takım tuttuklarını söylerken İngilizler yüzde 30, İtalyan kadınlar ise yüzde 25 ile Türkiye’yi takip ediyor. Televizyonda maç izleme oranında ise Fransız kadınlar önde, yüzde 40’tan fazlası maçları izlediklerini söylüyor.

Futbol “delisi” bir adamla nasıl yaşanır

San Siro Stadyumu’nda futbol oynama şansına erişen koca adamlar çocuklar gibi şendi.

“Maç anlatmaya başlarsa, ‘Duydum hayatım, öyle’ deyip geçiştiriyorum”

Ebru Çay
Ferid Sudagez ile üç yıldır evli. “Eğlenceye en düşkün üşengecim! Yufka yürekli bir kahraman” sloganıyla kazandı.


l Biz birlikte maç izlemiyoruz. Maç sırasında yanında olmuyorum. Zaten sakin bir şekilde izlemesi mümkün değil. Ben de o sırada ya yemek yapıyorum ya dizimi seyrediyorum. Arada söyleniyor, benimle paylaşmaya çalışıyor, “şöyle oldu, böyle oluyor” diye maçı anlatıyor bana ama ben dinlemiyorum. “Duydun mu?” derse de “Duydum hayatım, aynen öyle” deyip geçiştiriyorum.

“Evde arkadaşlarla maç olmaz, gitsin dışarıda izlesin”

l Tek başına neyse de bizim evde arkadaşlarını çağırsın, birlikte maç seyretsinler diye bir şey yok. Dışarıda gidip seyretsin arkadaşlarıyla.
l Ama halı saha maçlarına gidiyorum ve onu destekliyorum. Onun çok hoşuna gidiyor.
l Eşim Galatasaraylı, ben Beşiktaşlıyım. Fenerli olmadığım için sorun olmuyor.
l Kocam maç seyrederken benim söylediğim şeyleri duymaz. Üç kez de söylesem ilgilenmez.
O da karnı acıktığında çok hassastır, hemen yemesi gerekiyor, yoksa kötü oluyor. O bana maç yüzünden öyle davrandığında
ben de yemeği yavaş yavaş hazırlayarak ona eziyet ediyorum.

Futbol “delisi” bir adamla nasıl yaşanır

Saha kenarında tezahürat eden kadınlar, sevgililerini, desteklemekle kalmayıp an be an fotoğraflarını da çekti.

“O beni Beşiktaşlı sanıyor ama ben takım tutmuyorum”

Çiğdem Tura
Nazif Murat Gürbüz ile 8 yıldır birlikte. “8 yıldır ‘Futbol mu ben mi?’ sorusuna ‘Futbol’! Benim tek kahramanım” sloganıyla kazandı.

l Murat’la tanıştığımız zaman üzerinde Beşiktaş forması vardı zaten. Üçüncü ayımızda beni maça götürdü. İkinci yarıda gol atıldığında, tabii kaleler değişmiş, ben yanlış gole sevindim. “Sus, sus, n’apıyorsun! Dayak yiyeceksin şimdi” diye beni susturdu. Bir daha da beni maça götürmedi.
l Bizim ilişkimiz futbol maçlarına göre şekillenir. Beşiktaş kaybettiyse biz o akşam kavga ederiz. Yendiyse mutlu bir gece geçiririz.
l Dünyanın en ilgisiz kadınıyım futbola karşı. Hâlâ bana ofsaytı anlatıyor.
l Ben takım tutmuyorum. Ama o sorarsa Beşiktaşlıyım. Ona “takım tutmuyorum” demeye cüret edemem.

“Ben de moda haftasını onunla romantik tatile tercih ederim”
l Yıllardır “Ben mi, futbol mu?” diye sorduğumda hep futbol dedi. İlk çıkmaya başladığımızda alınıyordum Sonra uyum sağladım.
l Ben de ona “Senden daha çok sevdiğim bir şey var,
o da moda” diyorum. Mesela ben de Paris Moda Haftası’nda defileleri izlemeyi onunla Paris’te romantik bir tatil
geçirmeye tercih ederim.
l Benim intikamım maçın ertesi günü oluyor. Maç gecesi yenildilerse mutlaka kavga çıkarıyor.
Durumu
bildiğim
için ses çıkarmıyorum ama ertesi gün de ben mutlaka bir şey bulup kavgamı yapıyorum. n

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber