Gol var skor yok

Sahada hakemin, kazananın olmadığı, erkeklerin sadece en iyi yardımcı oyuncu rolünde olup kadınların başrolü oynadığı bir futbol maçı düşünün. Nasılını, Sicilya Demir Spor’un kurucuları ve oyuncularıyla konuştuk…

Gol var skor yok

18 yıl önce İngiltere Southampton’da üniversite yıllarında başlamış bir dostluk, akademisyen - yönetmen Ayşegül Selenga Taşkent ile belgesel fotoğrafçısı Delizia Flaccavento’nunki. Freud ve Jung diye tanımlıyor kendilerini Taşkent ve “O kalp, ben ise beyinim” diyor. Sporu, biri New York’ta diğeri Ohio’da okurken tatillerde bir araya gelip karma futbol takımlarında futbol oynayacak kadar çok seviyorlar.

Ayşegül Selenga Taşkent, Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra dostu Delizia’yı ülkemize davet etmiş. Bireysel sporlarla ilgilenen ikili burada da meşin yuvarlağın peşine düşmüş. Birlikte çıktıkları ilk maçta sert mücadele sonucu ikisi de sakatlanınca “adil, küfürsüz, faulsüz ve skorsuz” bir takım kurmaya karar vermişler.

Mantıcıda doğdu

İki buçuk yıl önce Koşuyolu Parkı’nda Sicilya Demir Spor adını verdikleri takımlarıyla top koşturmaya başladıklarında takımın evi olan Koşuyolu Mantı’da onları görenler önce gülmüş, sonra izlemeye başlamış şimdilerde ise sponsorları olmuş.

Taşkent takımın adını şöyle anlatıyor bizlere “Delizia Sicilyalı bir İtalyan. Sicilya sıcak, emekçi bir kent. Adana Demirspor da sempati duyduğumuz bir ekip. Biz ikisini bir araya getirdik ve Sicilya Demir Spor’u kurduk.” Delizia koyu bir Adana Demir Spor hayranı onlara selamlarını gönderiyor ve karma bir ekip oluşturmaları isteğini dile getiriyor. Takımın nasıl organize olduğunu Delizia şu şekilde anlatıyor: “Her pazartesi WhatsApp grubumuza kimler geliyor?” diye mesaj atıyorum, gelen yanıtlara göre de o haftaki kişi sayımız belli oluyor. Genellikle altıya altı maçlar oynuyoruz.” Sicilya Demir Spor’un kapıları herkese açık. Hangi yaştan, cinsiyetten ya da milletten olduğunuzun bir önemi yok. Delizia karma futbol takımlarının eşli futbol olmadığının altını çiziyor.

Gol var skor yok

Hakem sensin

Bu maçların en farklı tarafı sahada hakemin olmayışı. Taşkent “Amacımız kişinin kendini yönetmesini sağlayabilmek. Faul yapan oyuncu kendisi oyunu durdurup söylüyor. Futbol eğlenmek için bir araç. Eğer futbolda adil oynarsan hayatta da adil oynarsın. Biz golleri saymıyoruz.”

Takımın kalecilerinden Ahmet Kemal Sürmeli “Dört aydır bu takımdayım. İlk maçımda 5 gol yedim. Tamamını kadınlar attı. Beklediğim çekişmeydi, bunu buldum ve çok zevk aldım” diyor. Sicilya Demir Spor’un bu anlayışı herkesi dönüştürmüş. Yakın zamana kadar fanatik bir Beşiktaşlı olan Pınar Küçüköner yaşadığı değişimi şöyle anlatıyor: “16 yaşımda evden kaçıp Diyarbakırspor Beşiktaş maçına gittim. Cüzdanım çalındı, parasız kaldım. Öğrenci harçlıklarımla sürekli Beşiktaşlı ürünler aldım. Bombalar patladı yine maça gittim. Ailem beni vazgeçiremeyeceğini anlayıp pes etti. Sicilya Demir Spor’la maçlara çıkmaya başladıktan sonra içimdeki fanatizmi törpüleyebildim. En son Bayern Münih maçına gittim. Şimdi Beşiktaş’ın ligde kaç puanı var bilmiyorum. Ben bunu yaşıyorsam herkesin aşırıklıkları törpülenebilir.”

Gol var skor yok

Şener Irmak: “Adapte olmakta zorlandım”

Sicilya Demir Spor’da erkeklerin ayakla gol atması yasak. Sadece kafayla gol atabiliyor ya da asist yapabiliyorlar. Başrollerde olmaya alışkın oldukları oyunda yardımcı oyuncu olmak onları biraz zorlamış görünüyor. Takımın erkek oyuncularından Şener Irmak sekiz ay önce ekibe dahil olmuş. Erkeklerin ayakla gol atmasının yasak olduğu oyuna uyum sağlamakta diğer erkekler gibi zorlanmış. “Başlarda adapte olmakta zorlandım. Ben zaten adil oynuyorum diyordum. Örneğin çok hızlı koşuyorum ve bu diğerleri için bir dezavantaj. Topu saha boyunca sürdükten sonra bir kadının önüne yuvarlamanın adil olmadığını oyun içinde topu paylaşma süresinin önemini zamanla idrak ettim.”

9 Aralık 2019 Magazin Bülteni9 Aralık 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber