Güneyin genç yelkencileri

Beş yıl önce kurulan Kaş Yelken Kulübü, ülkemizi gelecek yıllarda uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil edeceğine inandığım genç sporculara ev sahipliği yapıyor.

Güneyin genç yelkencileri

Kaş, doğası ve deniziyle güneyin boynuna takılmış inci bir gerdanlık gibidir. Orada kendinizi özgürce rüzgara bırakıyorsanız hayatı ıskalamıyorsunuz demektir. Bugün sizlere bu doğal cennette geleceğin yıldızları olacağına inandığım genç yelkencilerimizi yetiştiren Kaş Yelken Kulübü’nü tanıtacağım. Çünkü maviliklerdeki hayat sadece yarışlardan ibaret değil. Yelken eğitiminin de son derece önemli olduğuna inanıyorum. Çalışmalarını Koç Topluluğu şirketlerinden Setur Marinas iştiraki Kaş Marina’da sürdüren Kaş Yelken Kulübü, henüz çok genç. Beşinci yaşını kutluyor. Öte yandan bugüne kadar yaklaşık 400 çocuğa yelken eğitimi verilmiş olması kurumsal ciddiyetlerini ve kalitelerini gösteriyor. Katkı yapanları A’dan Z’ye kutluyorum. Kaş Yelken Kulübü’nün Başkanı Tuncay Özses, aynı zamanda Kaş Marina’nın üst düzey yöneticisi. 450 yat kapasiteli modern marina, Fethiye-Kemer arasındaki seyirlerde adeta güvenli bir liman gibi. 150 teknelik çekek alanına sahip. VHF 37. kanaldan çağrı yapabilirsiniz. Güney rotasında ilerleyecek motor yat ve yelkenli sahipleri bağlanmak için tercih edebilir. Dileyenler (0242) 8363700’dan bilgi edinebilir.

Kaş Marina, Çukurbağ Yarımadası’nın kuzeyindeki Bucak Koyu’nun içinde. Kaş Yelken Kulübü’ne ev sahipliği yapan modern tesis, yelken eğitimi alan çocukların şahane tekneleri rahatlıkla görebildiği açık bir laboratuvar gibi. Kuruluş amacı da çocuklara ve gençlere optimist ve laser sınıflarında eğitim vermek. KYK’nın temel felsefesi yelken sporuna dikkat çekmek. Bu branşta kocaman salonlara veya stadyumlara ihtiyaç yok. Coğrafi açıdan da çok şanslıyız. Yeter ki değerini bilelim. Kaş Yelken Kulübü buna dikkat çekiyor. Güneyde yetişen geleceğin yelken ustaları, çalışmalarını sessiz sedasız ancak kararlı biçimde sürdürüyor. Hayatları boyunca bahtları açık olsun. Setur Marinas yöneticilerini de yelken sporuna verdikleri destek nedeniyle kutluyorum.

Güneyin genç yelkencileri

Kaş Yelken Kulübü’nün öğrencileri

Nerelere gidilebilir?

Tekneleriyle Kaş’a gelenler için seçenek oldukça fazla. Vaktiniz varsa her bir koyda cenneti yeniden keşfedebilirsiniz. Kaş Marina’ya en yakını 3, en uzağı 18 mil mesafedeki önerileri şöyle sıralayabilirim: Hidayet, Bayındır (Limanağzı), Yarılgan, Çoban, Fakdere, İnönü, Çamlık, Üzüm İskelesi, Deregemlik, Aperlai Koyları, Issız Ada, Beş Adalar ve Güvercin Ada. Koylar korunaklı olup bazılarında tonoz var. Demir atma sorunu yaşamanız pek mümkün değil. Yine de önerim Kaş Marina’daki yetkililerden tavsiye almanız yönünde. Son bir not: Elbette dünyaca ünlü Kekova (Üçağız-Kaleköy) bölgesi ve koyları da sizleri tüm güzelliğiyle kendisine çekecek. O davete kayıtsız kalmayın. Öte yandan Kaş’ın 5 mil uzağındaki Meis Adası da bir seçenek. Bize ait olan güzelim koyların hakkını verdiyseniz mesele yok, gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Kaş ve çevresinde hakim rüzgarlar ekseriyetle batı ve güneybatı yönlerinden esiyor. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun...

Güneyin genç yelkencileri

KİTAP

Tarihe meraklı olanlar için

Oğuz Otay’ın yazdığı “Mesudiye Zırhlısı, Osmanlı’nın Son 40 Yılının Tanığı” başlıklı eser, geçmişin derinliklerinde kalmış olayları yalın bir dille okuyucularına aktarıyor. Denizciliğe ve tarihe meraklı olanlar için biçilmiş kaftan. Osmanlı Donanması’nın göz bebeği olan bir savaş gemisinin Çanakkale Kepez Koyu Sarısığlar Mevkii’ndeki hazin sonunu tarihi gerçekler ışığında anlatan okunması gereken bir eser. Edinmek isteyenler Denizler Kitapevi’nin (0212) 2498803 no’lu telefonuna başvurabilir.

Güneyin genç yelkencileri

23 Eylül 2019 Magazin Bülteni23 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber