Hafta sonunda Balkanlar’a gidin

Her hafta sonu şehirde aynı şeyleri yapmaktan sıkıldıysanız ya da yaklaşan Sevgililer Günü’nde bir sürpriz planlamak istiyorsanız vize gerektirmeyen Balkanlar’ı keşfedin

Hafta sonunda Balkanlar’a gidin

Saraybosna’da her yol Eski Şehir olarak bilinen Başçarşı’ya (Eski Türk çarşısı) çıkıyor. Şehrin sembolü Sebil de çarşının göbeğinde yer alıyor. Sebil’in suyundan içenin bir daha döneceğine dair bir inanış hâkim. Başçarşı’da kahveler, restoranlar ve hediyelik eşya satan dükkanlar var. Çarşının bitiminde şehrin en ünlü caddesi Ferhadiye başlıyor. Bu caddeyle birlikte Osmanlı tarzı, Selçuk mimarisini yansıtan binalar ve camiler yerini Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde yapılmış binalara bırakıyor. Cadde araç trafiğine kapalı ve sağlı sollu dükkanlar ve kafelerle dolu.
Kapalıçarşı’ya benzeyen Bezistan ile Saraybosna (İsa’nın Kalbi) Katedrali de bu cadde üzerinde. Caddenin sonuna doğru Ortodoks Katedrali’nin de bulunduğu Kurtuluş Meydanı’nı göreceksiniz. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde yapılan Saraybosna Belediye Binası ile 1457’de Fatih Sultan Mehmet’e hediye olarak yapılan, Miljacka Nehri’nin kıyısındaki Saraybosna’nın en eski camisi Hünkar Camii’ni görülmesi gerekenler listenize not edin.

Boşnak böreğini yerinde tatmak gerek

Saraybosna I. ve II. Dünya Savaşı’na, Balkan Savaşları’na ve Bosna Savaşı’na tanıklık etmiş savaş yorgunu bir şehir. Her ne kadar yeni evler, alışveriş merkezleri yapılmış olsa da hâlâ savaştan izler taşıyan binaları ve anıtları görmek mümkün şehirde. Ferhadiye’nin devamındaki Mareşal Tito Caddesi üzerinde Bosna Savaşı sırasında öldürülen çocuklar için yapılan anıt bunlardan biri. Savaş sırasında Sırp kuşatması altında bulunan şehre erzak, ilaç ve silah tedariki yapılabilmesi için havaalanına kadar kazılan tünel ve başlangıcındaki ev şimdi Savaş Müzesi.
Eğer hava güzelse şehrin ortasından geçen Milijacka Nehri boyunca yürüyün. Nehir üzerinde sayısız köprü var ancak 1914 haziranında Sırp Gavrilo Princip’in Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ile karısını öldürdüğü Latin Köprüsü içlerinde en bilineni. II. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısını sonsuza dek yaşatmak için yanan ateş Vjecna Vatra ise 1946’dan beri sönmemiş.
Yemeğe gelince... Pekara isimli fırınlarda birbirinden lezzetli hamur işleri satılıyor. Kıymalı, patatesli ya da peynirli Boşnak böreğini mutlaka deneyin. Köfteye benzeyen cevapcici ve plijeskavica, tavuk ve sebze ile yapılan begova çorba (bey çorbası) ve Boşnak mantısının da tadına bakın. Başçarşı’daki Dveri, şahane bir manzaraya sahip Park Princeva, Pod Lipom ve Inat Kuca’da Boşnak lezzetlerini tadabilirsiniz.

Nerede kalmalı?
Şehrin en iyi oteli Başçarşı’ya 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Hotel Europe. 3 yıldızlı Central Hotel ve City Center Hostel’i de deneyebilirsiniz.

İki nehrin birleştiği nokta: Belgrad

Belgrad’ın tarih boyunca en önemli özelliği Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta olması. Burada yaşayanlar, özellikle yaz aylarında nehirlerin üzerindeki adalarda vakit geçiriyor. Ciganlija, adalar içinde plajları ile en popüler olanı. Sava Nehri şehrin tarihi merkezini (Stari Grad) ve yeni yerleşim bölgesini (Nova Beograd) ikiye ayırıyor. Stari Grad’da görülmesi gereken yerlerin başında Belgrad Kalesi’nin de bulunduğu Kalemegdan geliyor. Sırp asıllı mucit Nikola Tesla’nın müzesini ve Balkanlar’ın en büyük Ortodoks katedrali olan Aziz Sava Katedrali’ni de ziyaret edebilirsiniz. Knez Mihailova, Belgrad’ın İstiklal Caddesi kıvamında. TRG Republike’nin (Cumhuriyet Meydanı) bir tarafında Milli Müze,
diğer tarafında ise Devlet Tiyatrosu bulunuyor.

Nerede kalmalı?
Hotel Moskva şehrin simgelerinden biri. Tuna Nehri üzerindeki yüzen otel Jahting Klub Kej de bir başka alternatif.

Nerede yemeli?
Kalemeydanı’ndaki Kalemeydan Teras, Zemun’daki balık lokantası Saran, Usce’deki Cardak ilk aklıma gelenler.

En genç başkent: Priştine

2008’de bağımsızlığını kazanan en genç ülke Kosova’nın başkentinde Osmanlı döneminde yapılmış birçok tarihi cami var. Bunlardan Murat Hüdavendigar Camii, Yaşar Paşa Camii ve Fatih Sultan Mehmet Han Camii en ilgi çekici olanları. Osmanlı döneminde vilayet binası olarak kullanılan bina günümüzde Kosova Müzesi olarak hizmet veriyor. Ulpiana antik kentinin de bulunduğu Lipljan köyündeki Gracanica Manastırı Sırp ve Ortodoks mimarisinin en güzel örneklerinden biri.
Şehrin en güzel ve işlek caddeleri Bill Clinton ve hemen arkasındaki, hükümet ve parlamento binasının yer
aldığı Ajim Ramadani. Şehrin alışveriş caddesi Nene Tereze
ise adını Arnavut rahibe Teresa’dan alıyor.

Nerede yemeli?
Home, Pjata, The Lounge
ve Pinocchio hem yerel lezzetleri deneyebileceğiniz hem de bilindik tatlar bulabileceğiniz adresler.
Nerede kalmalı?
Hotel Parlament ve Hotel Nartel dört yıldızlı olmalarına rağmen uygun fiyatlılar.

Anıt ve heykeller şehri: Üsküp

Makedonya’nın başkentinin en merkezi yeri Makedonija Meydanı. Makedonya Kralı Büyük İskender’in “Atlı Savaşçı”
isimli heykeli ve I. Bulgar İmparatorluğu’nun Makedonya doğumlu hükümdarı Çar Samuil’in heykeli meydanda görülmesi gereken heykeller.
“Vardar Ovası” türküsüne ilham kaynağı olan Vardar Nehri’nin üstündeki, 214 metre uzunluğundaki tarihi Taşköprü Üsküp’ün simgesi haline gelmiş. Yukarıya doğru yola devam edince Makedonija Meydanı’ndan da görülebilen Üsküp Kalesi’ne ulaşılıyor.

Nerede kalmalı?
Şehir merkezindeki Stone Bridge, eski Üsküp bölgesinde konumlanan Hotel Arka, Hotel City Central veya Hotel City 5’i deneyebilirsiniz.

Nerede yemeli?
Yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz Papu, Ezerce, öğle yemeği için Destan, bahar ve yazın bahçe keyfi için Stara Kuka önereceğim adresler arasında.

Bektaşiliğin merkezi: Tiran

Bektaşiliğin merkezi Tiran’da Hükümet ve Opera binalarını, Ulusal Tarih Müzesi’ni, Petrela Kalesi’ni Büyük Park’ı ve İskender Meydanı’nı gezin. Elbasan tava ve Arnavut ciğerinin tadına bakın. Balık için Delicatezza Di Mare ve Arnavut yemekleri için de Sofra e Ariut’u tavsiye ederim. Şehir merkezindeki Rogner Hotel Tirana
ya da Sky Hotel’de konaklayabilirsiniz.

12 Kasım 2019 Magazin Bülteni12 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber