“Halıya LED ışıkları döşedim, namaz vakti yanıp sönüyor”

Jennifer Lopez’e hediye ettiği yatak ve taht ile gündeme gelen Şafak Çak, Lopez’den sonra reklam teklifleri almaya başladığını söylüyor. Tasarımlarında teknolojiyi kullanmayı seven Çak “En son bütün halıya LED ışıklar döşedim. Namaz zamanı ışıklar yanıp sönüyor”?diyor

“Halıya LED ışıkları döşedim, namaz vakti yanıp sönüyor”

Şafak Çak’ın adını Jennifer Lopez’in konser için İstanbul’a gelmesiyle duyduk. JLo’ya İstanbul’u gezdiren ve bir yatak hediye eden, daha sonra da Lopez’in siparişiyle ona, sahnede kullanması için taht şeklinde kırmızı
bir koltuk hazırlayan Çak, ünlü şarkıcının bu kırmızı güllü koltuğu yeni klibinde de kullanacağını söylüyor.
Çak yaptığı tasarımlarda teknolojiyi kullanmayı çok seviyor ve şimdi de Gaziantep’te tavanı tamamen açılabilen bir malikane yapıyor. Çamlıca için de ay-yıldız şeklinde bir cami tasarlama projesi olduğunu söylüyor. Şafak Çak ile Jennifer Lopez’li günlerini ve tasarımlarını konuştuk.

Jennifer Lopez’le nasıl bir araya geldiniz?

Miami’de konseri vardı, ben de iş için oradaydım. İstanbul’daki organizasyonu yapacak olan arkadaşlarımız da oradaydı ve hep birlikte buluşup konsere gittik. Jennifer Lopez’in menajerini tanıyorum ve konser sonrası bir araya gelme fırsatımız oldu. Kendisine, İstanbul’da onun için bir sürprizim olacağını söyledim. Tanışmamız bu şekilde oldu.

“Halıya LED ışıkları döşedim, namaz vakti yanıp sönüyor”

“Jennifer Lopez’e telefonumdan yatağın çizimini gösterince delirdi”

Sonra ne oldu?

İstanbul’a geldi ve ilk konser sonrası bir parti yapıldı. Oturduğu yerin arkasına bir perde tasarladım. Siyah tafta, üstünde güller var ve taşlarla “JLo” yazıyor. Jennifer Lopez gördüğünde çok mutlu oldu. Sonra telefonumdan yatağın çizimini gösterdim, delirdi. Jennifer Lopez dört milyar dolarlık ekonomi sağlıyor. Ona bir şey hediye etmeniz için o kadar çok kişiden izin almanız gerekiyor ki...

Sonrasında konserlerde kullandığı kırmızı tahtı sizden kendisi mi istedi?

Biz İstanbul’da olduğu sürece hep beraberdik, onu gezdirdik. Buradaki konserler bittikten sonra da bir süre burada kaldı. Metropol İstanbul’un gecesinde bana otelde bir koltuk gördüğünü ve onun gibi güllü bir taht istediğini söyledi. Bir hafta içinde yaptık ve şimdi sahnede kullanıyor. Klibinde de kullanacak. CNN ve BBC “Madonna’dan sonraki pop kraliçesine böyle bir taht yakışırdı” diye sözünü ettiler ve çok ilgi gösterdiler.

Size getirisi ne oldu?

Bana çok fazla reklam teklifi geliyor. Tasarımcı olduğum için bazı markalar kendi markalarının yüzü olmamı istiyorlar.

Siz iç mimarlık eğitimi mi aldınız?

Hayır ben lise mezunuyum. Babam mobilyacı, Türkiye’ye yuvarlak yatak getiren ilk kişi. Mobilyacılık kanımda var ama ben tasarımcıyım ve iyi lego yaptığımı düşünüyorum. Mesela bir insan sehpayı çok beğenir, perdeyi çok beğenir ama ikisi bir arada olmayabilir. İnsanlar bunu anladı ve iç mimarlara ilgi arttı. Ben dış mimari de yapıyorum. Şu an Gaziantep’te tavanı tamamen açılan bir site yapıyorum. Çamlıca’ya camii tasarlıyorum.

“Uzaktan kumandalı namaz odası yapınca haber oluyorsunuz”

Zengin muhafazakarlara yaptığınız tasarımlardan neden bu kadar çok söz ediliyor?

Çünkü muhafazakar insanların evlerini yaptığınız zaman haber değeri oluyor. Muhafazakar insanların evlerini merak ediyorlar. Uzaktan kumandalı namaz odası yaptığınız zaman haber oluyor ve adınızı bununla duyuruyorlar. Yaptığım işlerin yüzde 20’si bu tür tasarımlar olduğu halde ben İslami burjuvanın tasarımcısı olarak biliniyorum.

Kumandalı namaz odası, 24 saat Kabe’yi gösteren plazmalar, gül suyu pompalayan klimalar... Müşteriler mi istiyor bunları?

Hayır, kimse bana “Benim odam küçük, koltuklar kalksın altında namaz kılayım” demiyor. Bütün bunları ben akıllarına sokuyorum. Yaşam şekline katkıdır bu. En son bütün halıya LED ışıkları döşedim, namaz zamanı ışıklar yanıp sönüyor. Siz evinizi yenilerken klimanıza 10 dolarlık bir aparat takmanız ve onun gül suyu pompalaması güzel bir lüks.

Modern bir aileye tasarım yaparken teknolojiyi nasıl kullanıyorsunuz?

Yerden çıkan plazma çok yaptığım bir şey ya da bir anda duvar dönüyor ve bar oluyor. Ayna bir anda müzik seti oluyor. Animasyonlu şeyleri seviyorum. Ben dekorasyona “sehpa şöyle olsun, koltuk bu kumaştan olsun” olarak bakmıyorum, beni diğerlerinden ayıran şey de bu.

“Osmanlı tarzını özellikle Amerikalı rap’çiler seviyor”

Osmanlı çizgisini çok kullanıyorsunuz, bu yabancı müşterilerinizin de dikkatini çekiyor mu?

Yabancılar Türklerden daha fazla ilgi gösteriyor, onlar Osmanlı’ya da daha çok sahip çıkıyor. Bizim Osmanlı bilgimiz lisede öğrendiklerimizden öteye geçmiyor. Osmanlı’da olan sanat hem grafik olarak hem de çizgi olarak o kadar endamlı ve ihtişamlı ki Mimar Sinan gibi bir isim daha sayamayız. Özellikle Osmanlı tarzını Arapların sevdiği söylenir ama öyle bir şey yok. Araplar altın varak seviyorlar ama Osmanlı tarzını sevmiyorlar. Osmanlı kültürünü Amerikalılar daha çok seviyor. Bütün müzayedelerde ünlü rap’çiler Osmanlı koleksiyonunu toplar.

Müşteri profiliniz nasıl?

Genelde büyük iş adamları.

Yabancı müşterileriniz arttı mı Jennifer Lopez’den sonra?

Bütün dünyada tasarımlar yapıyorum. Şu an da New York’ta yapıyorum. Yıllarca Dubai’de ve Almanya’da yaptım. Gaziantep’te “Five star by Şafak Çak” diye Hollywood tarzı villa yapıyorum. Bir malikane yapıyorum ki onun dünyada eşi benzeri yok. Tavanı, avizeler falan üstündeyken tamamen açılıyor. Şehitlerle ilgili bir projem var. Gaziantep’te çok büyük bir şehit anıtı yapıyorum, tasarımının bitmesine çok az kaldı. Bodrum’da iki tane çok modern villa yapıyorum.

22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber