Hem el emeği hem sevimli: Bez bebekler

Burcu Yüksel tasarladığı bez bebekleri Instagram’da Miskinder isimli hesapta sergiliyor. Bez bebeklere hobi gibi başlayıp onları iş olarak devam ettiren Yüksel atölyeler de düzenliyor

Hem el emeği hem sevimli: Bez bebekler

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağına girmeden önce çoğu kız çocuğunun en sevdiği şeydi bez bebekler... Onlara kıyafet dikmek, farklı farklı giydirmek, isimler vermek... Şimdi bez bebeklerin yerini iPad’ler alsa da hâlâ buna direnenler yok değil. Onlardan biri de Burcu Yüksel.

Kendi hayal gücünün ürünü

Instagram’da Miskinder isimli hesabın sahibi olan Yüksel, son bir yıldır dekorasyon ve koleksiyon amaçlı bez bebekler yapıyor. Tamamen kendi hayal gücüyle, hiçbir şeyden esinlenmeden tasarladığını söylediği bez bebekleri yapmaya aslında sadece hobi olarak başlamış. Hediye vermeyi çok sevdiği için, “Arkadaşlarımın bebeklerine bir şey almaktansa kendi yaptığım bez bebekleri götürürüm. Hem el emeği hem de sevimli” düşüncesiyle yola çıkmış.

Sonra yaptığı bir-iki bebeği Instagram’da paylaşmış ve çok beğeni almış. Üç-dört bebek daha koyunca birden talepler gelmeye, hatta bez bebek yapmayı öğretip öğretmediği sorulmaya başlayınca bunun üzerine yoğunlaşmaya karar vermiş. “Ama üç ay öncesine kadar bunu bir iş olarak yapmayı düşünmüyordum” diyor Yüksel. Fikrini değiştiren ise çalıştığı yerden ayrıldıktan sonra uzun süre iş bulamaması ve gelen taleplerin artması olmuş. Şimdi sadece bu işle ilgileniyor.

Pijamalı kediler ve tavşanlar

Genellikle kadın bebekler yapıyor. Her birine de Miss Angora, Miss Chic, Miss Victorian gibi isimler veriyor. Kadın bebeklerin dışında pijamalı kedi ve tavşan çalışmaları da var. Miss Cat, Miss Rabbit gibi... Şimdiye kadar hiç erkek bebek üzerine çalışmamış ama yeni yılda gelin ve damat konseptiyle erkek bebek hazırlamayı planlıyor.

Bebeklerin boyutları 45-60 santim arasında değişiyor. Tavşanlar ve kediler de 25-40 santim civarı. Bir bebeği hazırlaması, ilk başta 7-10 gün sürse de şimdi üç günde bitiyormuş.

Atölye çalışmaları

Yüksel bez bebekler için mart ayından beri atölye çalışmaları düzenliyor. Bu çalışmalara kendilerine vakit ayırarak hobileriyle ilgilenmek isteyenlerin yanı sıra bebek dikimini öğrenip daha sonra kendileri de sipariş alıp, gelir elde etmeye başlayan kişiler de katılıyor.

Bir günlük kurslar saat 11.00 gibi başlıyor, gün boyu devam ediyor. Mesela bugün Miss Angora, yarın ise Miss Hepburn atölyesi var. Bebekleri sipariş etmek isterseniz hesaptaki mail adresinden Yüksel’e ulaşabilirsiniz. Miss Victorian, Miss Vintage, Miss Chic, Miss Prom Queen, Miss Cat ve Miss Rabbit alabileceğiniz seçeneklerden... Fiyatlar ise atölyelerde 150-250, tek bebeklerde 100-200 lira arasında değişiyor.

Şimdilik zaman sıkıntısı yaşadığı için sadece bebekler üzerine yoğunlaşsa da ileride örgü ve dikiş kursu ile yastık, kitap kılıfı, çanta gibi daha kısa sürede yapılabilecek küçük objelerle ilgili de kurslar vermek istiyor Yüksel.

19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber