Hem ”kahraman” hem “hain”ler

Yayımladıkları belgelerle tarihi değiştirdiler. Fakat onları kahraman ilan edenler kadar hain olarak görenler de var. Oliver Stone’un “Snowden” filmi vizyona girince Julian Assange’dan “derin gırtlak” Mark Felt’e dünyanın en önemli “muhbir”lerinin hikayelerini derledik

Hem ”kahraman”  hem “hain”ler

KAREN SILKWOOD

Şüpheli bir kazada can verdi

Hem ”kahraman”  hem “hain”ler

ABD, Oklohoma’daki Kerr-McGee Cimarron fabrikasında kimya teknisyeni olarak çalışan ve nükleer reaktörler için yakıt çubukları üreten Karen Silkwood fabrikadaki işçilerin çalışma koşullarına dikkat çektikten sonra New York Times’tan David Burnhamm’la görüşmek için çıktığı yolda şüpheli bir trafik kazasıyla hayatını kaybetti. Görgü tanıkları Silkwood’un yola çıkarken yanında dokümanlar olduğunu iddia etmiş fakat bu dökümanlar aracında bulunamamıştı. Silkwood’un hikayesi Oscar adayı olan “Silkwood” filminde anlatıldı. Kendisini bu filmde Meryl Streep canlandırdı.

JULIAN ASSANGE

Belgelerin efendisi...

Hem ”kahraman”  hem “hain”ler

Avustralyalı bilgisayar programcısı ve internet aktivisti. 3 Temmuz 1971 doğumlu. 2006’da kurulan ve kurucularından biri olduğu Wikileaks internet sitesinin yayın yönetmeni. Assange’ın Wikileaks’i 2010’da yayımladığı belgelerle gündeme gelmişti. Bu belgeler arasında yer alan Amerika’nın Afganistan ve Irak savaşlarının sırları büyük ilgi görmüş ve bu nedenle Assange, ABD tarafından suçlu görülmüştü. İngiltere’de polise teslim olan Assange sorgulandıktan sonra kefaletle serbest bırakıldı. 2012 yılının haziran ayında ise Assange, Ekvador’dan sığınma hakkı kazandı. Fakat İngiltere hükümeti Assange’ın ülkeden çıkamayacağını açıkladığı için o tarihten beri Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde ikamet ediyor. Çalışmalarını sürdüren Assange, 2016 seçimlerinde ABD başkanlığına Demokratik Parti’den aday olan Hillary Clinton’ın kampanyasından e-postalar yayımladı.

MARK FELT

Skandal onun sayesinde ortaya çıktı

“Derin gırtlak” olarak bilinen Mark Felt, Amerika’nın hatta dünya tarihinin en önemli (ve popüler) skandallarından birinin, Watergate Skandalı’nın ortaya çıkmasına önayak olmuştu. 1973 yılında Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) başkan yardımcılığı görevinde bulunan Felt, 37. ABD Başkanı Richard Nixon döneminde yaşanan “gücü kötüye kullanma suçlarını” The Washington Post’tan Bob Woodward ve Carl Bernstein ile paylaşmış ve bu sürecin sonunda Nixon istifa etmek zorunda kalmıştı. Felt’in kimliği 2005’e kadar gizliydi. Felt o tarihte “derin gırtlak” olduğunu açıkladı. 1913 doğumlu olan Felt, 2008’de yaşamını yitirdi.

FRANK SERPICO

Hikayesi film oldu

İtalyan ve ABD vatandaşı olan Serpico, 1972’de New York Polis Teşkilatı’ndan (NYPD) emekli olduktan sonra hayatını bu teşkilattaki yozlaşmayı sona erdirmeye adadı. Mahkemede teşkilat aleyhine ifade veren Serpico yöneticilerin polis teşkilatının üzerine gitmesini sağladı. Aynı yıl İsviçre’ye yerleşen emekli polis memuru uzun yıllar ABD’ye dönmedi. Serpico’nun hikayesi 1973 yılında “Serpico” adlı filme konu oldu. Kendisini de ünlü İtalyan-Amerikan aktör Al Pacino canlandırdı. Bu rolle Al Pacino, Oscar Ödülleri’nde en iyi aktör kategorisinde kendisine yer bulmuştu.

Hem ”kahraman”  hem “hain”ler

EDWARD SNOWDEN

Sırları ortaya döktü

Amerikalı bilgisayar uzmanı. 1983 doğumlu. Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi’nde (NSA) çalıştı. Haziran 2013’te elindeki gizli NSA belgelerini Glenn Greenwald, Laura Poitras ve Ewen MacAskill adlı gazetecilerle paylaştı. Bu belgeler Wall Street Journal ve The Guardian’da yayımlandı. Belgelerde NSA tarafından yürütülen küresel izleme programının detayları ve ortakları vardı. Snowden, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın tavsiyesiyle Rusya’ya gitti. İlk önce bir yıllık sığınma verilen Snowden’ın bu hakkı daha sonra üç yıla uzatıldı. Kendisi hâlâ Rusya’da ama farklı bir ülkeden sığınma almak için uğraşıyor. Snowden, Amerika’dan ayrılmasının nedenini “adil yargılanma endişesi” olarak açıklamıştı.

6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber