IKEA’yı hack’leyin

Hollandalı tasarım laboratuarı Platform21, Bright dergisi ve Superuse topluluğu, herkesiIKEA ürünlerini hack’lemeye davet ediyor. En çok beğenilen örnekler, 2009’da Montreal Bienali’nde sergilenecek

IKEA’yı hack’leyin

Demonte halde satılan IKEA ürünleri, cin fikirli bazı tasarımcılara ilham kaynağı oluyor. Kaplaması eskiyen bir IKEA sehpayı kırık seramik parçalarıyla kaplamaktan, birkaç sandalyeyi birbirlerine tutturup bekleme koltuğu haline getirmeye veya mutfak askılığını banyo rafı olarak kullanmaya kadar katalogda yer almayan her tür çözüme “IKEA’yı hack’lemek” adı veriliyor.
Mevcut ürünlere farklı bir işlevsellik kazandırıp ihtiyacına göre kullananlar, buluşlarını ikeahacker.blogspot.com adresinde paylaşıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden kişiler, hangi IKEA ürününü nasıl kullandıklarını bu blog’da görselleriyle anlatıyor. IKEA’nın modüler mobilya elemanlarını hack’lemek öyle popüler hale geldi ki Hollandalı üç firma, bunun için bir yarışma bile düzenledi. 

Son katılma tarihi 15 Eylül

Hazırladığı projelerine AB fonlarından destek alan, ciddi bir tasarım laboratuarı olarak Amsterdam’da atölyeler ve seminerler düzenleyen Platform21, yenilikçi yaşam çözümlerini destekleyen Bright dergisi ve geri dönüşümlü malzemeler kullanan tasarımcıların buluşma adresi olan Superuse, IKEA ürünlerini hack’leyen en iyi projeleri seçip sergilemeye karar verdi.
“Platform21=Hacking IKEA” projesi için kullanma kılavuzunu bir kenara atıp hayal gücünüzü kullanmanız, iki farklı üründen işlevsel bir tasarım çıkarmanız ve bunu belgeleyip paylaşmanız isteniyor.
Hack’lenmiş ürünleri 7-28 Eylül arasında Amsterdam’da kendi galerisinde sergileyecek olan Platform21, 10 Eylül ile 10 Ekim arasında başka bir etkinliğe de aynı fikirle katılacak. Utrecht ve Amsterdam’da bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek mimarlık olayı FreeDesigndom’da, IKEA ürünlerinin nasıl yepyeni işlevler kazandığını, yani hack’lendiğini, seçilen 10 fikir üzerinden 10’ar dakikalık performanslar halinde daha detaylı biçimde sergileyecek.
Bu arada bright.nl, 15 Eylül’e kadar dünyanın her yerinden IKEA’yı hack’leyenlerin fikirlerini toplamaya devam edecek. Platform21, Bright ve Superuse üyelerinden oluşan jüri, beğendiği örnekleri 21 Eylül’de açıklayacak. Jürinin seçtiği örnekler, 2009 Montreal Bienali’ne katılma hakkı kazanacak.
Hollanda’ya yolunuz düşmese de IKEA’nın standart ürünlerini dönüştürüp yapım safhalarının görsellerini 15 Eylül’e kadar bright.nl’ye göndererek bu ilginç yarışmaya katılabilirsiniz. 

17 Kasım 2019 Magazin Bülteni17 Kasım 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber