“İnsana dokunan haberler yapıyoruz”

Cnn Türk’ün haber kuşağı, birbirinden deneyimli 7 isme emanet. Art arda ekrana gelen haberciler, “Haberi ilk ve doğru bildirmeyi görev edinmiş bir kurumuz” diyor

“İnsana dokunan haberler yapıyoruz”

CNN Türk, sezona yeni haber kuşağıyla hızlı bir giriş yaptı. Büşra Sanay’la başlayan gün, sırasıyla Sultan Arınur, Başak Şengül, Zeynep Özyol, Buket Güler ve Fulya Kalfa’yla devam ediyor. Semiha Şahin’in hafta sonu ana haberleri sunduğu kanalda gece boyunca yaşananlar Tunç Arslanalp ve Duygu Kaya’ya emanet. Haberin mutfağından olan isimlere, CNN Türk bültenlerinin habercilikteki iddiasını, hazırlık aşamalarını ve ideal ekran görüntüsünün sırlarını sorduk. “İlk bilen siz olun” mottosuyla hareket ettiklerini söyleyen sunucular, gündemdeki ani gelişmeleri yönetebilmek için sürekli okuduklarını ve 24 saat haberle yaşadıklarını anlattı. Haberlere duygularını yansıtmayan sunucular, en çok kadına, çocuğa, hayvana şiddet haberlerini okurken zorlanıyor.

06.00 / Güne Merhaba / Büşra Sanay

“24 saat yaşayan bir iş”

- Haberin ne kadar erken girdiği değil, doğruluğu önemli bizim için, izleyicinin de güvenmesi... Zamanla yarıştığımız bir işimiz var ama doğrulatamadığımız bilgileri kullanmıyoruz. Mottomuz “İlk bilen siz olun”. 24 saat yaşayan bir iş. İnsanı ilgilendiren her şey bizim işimiz. Ameliyat sonrası gelişen komplikasyon sonucu hastanın durumu da, bir bina yıkıldığında verdiği hasar da işimiz.

- Gün benim için gece 03.00’te başlıyor. Editör arkadaşım Elçin Uyguntürk ve prodüktör arkadaşım Ahmet Türkyılmaz’la şahane bir ekibiz. Biz olayı aktaranız; makyajımızla, takımızla ve kıyafetimizle dikkat çekmemeliyiz. İzleyicinin odaklanması gereken tek şey, duydukları olmalı.

- Gündemi, yaşananları, yazılıp çizilenleri pek çok şeyi takip ediyorum. Yoksa o koltuğa oturduğumda son dakika gelişmesini yönetemem. Okumak, sormak, notlar almak önemli. Yıllardır çok üzücü haber sundum ama ilk gün o koltuğa oturduğumda acı olaylara karşı ne hissettiysem bugün de aynı şeyi hissediyorum. Sadece haberde sıfat kullanmayı sevmediğim gibi, duygumu belli etmeyi de sevmem.

10.00 / 10’dan Sonrası / Sultan Arınır

“Artık spikerler sadece okumuyor, konuşuyor”

- CNN Türk yıllardır, “İlk bilen siz olun” diyerek haberi ilk ve doğru bildirmeyi görev edinmiş bir kurum. Amacımız haberi sahadan en doğru bilgilerle aktarabilmek. Mesleğe 10 yıl önce bu kurumda muhabir olarak başladım, editörüm Melek Erhan da eski Ankara muhabiri... Bu nedenle sahaya daha fazla öncelik veriyoruz.

- Haberci olunca her an haber takibinde oluyorsun ister istemez, evde de olsan tatile de gitsen, gözün hep haberde... Yayından 2-3 saat önce haber merkezinde oluyorum. Editörüm ile konuşup üzerinde konuşulacak herhangi bir konu için işin uzmanını çağırıyoruz yayına. Yıllardır abartıdan uzak bir tarz ve makyajla seyirci karşısındayım.

- Biz bir ‘son dakikalar’ ülkesiyiz. Haber spikerleri de artık prompterda yazanı okuyan değil, her yeni gelişme üzerine dakikalarca konuşabilecek, konuklara arka arkaya sorular sorabilecek seviyede... Gündeme hakim olmak, olayların geçmişini bilmek için devamlı okuyorum. Kadına, çocuğa, hayvana şiddet haberlerini okurken zorlanıyorum ve bazen duygularımı da gizleyemiyorum. Bir ölçüde gizlememek de lazım, bazılarına bu yaptığınız yanlış diyebilmek adına ekran etkili olabilir.

13.00 / Bugün / Başak Şengül

“İzleyicilerle yaşamı paylaşıyoruz”

- CNN Türk’ün iddiası doğru ve hızlı habercilik... Ayrıca toplum vicdanını yaralayan olaylarda hassasiyetimiz yüksek. Bayram bayram içimizi parçalayan yavru köpeğe işkence haberine en geniş zamanı biz ayırdık. Sonra da “Ne oluyor bize; nedir bu vahset?” diye sorup can dostlarımız için ayrı bir bölüm hazırlamaya başladık.

- Gündeme hakim olmalısınız. Çünkü yayın saatinizde hangi sıcak gelişme olursa onunla ilgili bilgi sahibi olmalı ve yayını yürütebilmelisiniz. Yani 24 saat haber bizim hayatımızın içinde. Sabah haber toplantımız var sonra tüm haber merkezi üretim için çalışıyor biz de editörlerimiz ve reji ekibiyle haberleri izleyiciye servis eden kısımdayız. Ben haberin önüne geçmeyecek sadeliği tercih ediyorum.

- Haberciliğin kuralı şudur: Duygularımızı işin içine katmamalıyız; objektif olmalıyız. Haber ne ise o.. Ama öyle olaylar geliyor ki önümüze hepimizin içinde kabaran o üzüntü, öfke, acı, karışık duygular bizde de açığa çıkıyor elbette; robot gibi okuyup geçemiyoruz. 15 Temmuz gecesi 6 saat boyunca yayındaydım. Orada ülkenizin, sevdiklerinizin geleceği ile ilgili bilgileri aktarırken mümkün mü hislerinizi bir kutuya koymanız? Hissetmek ve hissettirebilmek bu yüzden önemli. Çünkü biz izleyicilerimizle iyi günde de kötü günde de birlikteyiz ve de yaşamı paylaşıyoruz.

15.00 / Günlük / Zeynep Özyol

“Herkesin evine konuk olduğumuzun bilincindeyiz”

- CNN Türk habercilikte güçlü bir marka, özellikle son dakika haberlerinde, uluslararası gelişmelerde, izleyicinin takip ettiği bir kanal. Elimizden geldiğince bunun hakkını vermeye çalışıyoruz. Haber çeşitliliğini artırmaya, doğru soruları sormaya özen gösteriyoruz.

- Her kuşak, haber merkezinin ortak çalışması. “Bugün” kuşağını editör Kerem Şenel’le birlikte hazırlıyoruz, o da televizyonculukta doğru yerlerden geçmiş, iyi işlere imza atmış bir isim ama tüm kuşaklar kolektif bir çabanın ürünü. Ekrana çıkanlardan temel beklenti, herkesin evine konuk olunacağı bilinciyle davranılması. Ki biz de böyle düşünüyor, saç, kıyafet ve makyajımızı da buna göre şekillendiriyoruz.

- Haberle ilişkimiz ekrana çıkıp sunmakla sınırlı değil, kastettiğiniz tarzda haberlerle ilk kez o an karşılaşmıyoruz, dolayısıyla kontrolünüzü kaybetmiyorsunuz elbette. Ama özellikle çocuğa şiddet, taciz haberleri gibi zor tanımını da zorlayan haberler var, bunlar ifadenize, tonunuza yansır ki bu da doğal diye düşünüyorum.

18.00 / Ana Haber / Buket Güler

“Haber, hayatın ta kendisi”

- İddiamız, doğru haberi ilk vermek. Haber kanalları içerisinde izlenme oranları konusunda kıyasıya bir mücadele varken, haberi ilk verme heyecanı hata yapılmasına da sebep olabiliyor. Doğru haberi hızla vermek, hayatın her alanına dokunmak ve habere konu olayın gerçekleştiği yerde olmak bizim hedefimiz. Bu da zaten farkı ortaya koyuyor.

- Ana Haberi, Damla Doğan ile hazırlıyoruz. Saat 13.00’te ofisteyiz. Haber toplantımızda tüm birimlerin şefleri oluyor. Önce haberi kendimiz anlayıp sonra insanlara anlatmak istiyoruz. Bunun için de bazen karmaşık olan işleri daha da basitleştirip özel grafiklerle, haritalarla daha dinamik ve basit anlatmaya çalışıyoruz. Ben makyaj odasına geçince editörüm Damla da “ İlk haber ne ?” sorusu ile meşgul... Ana haberin en önemli sorusu bu zira. Hazırlanmam 20 dakika sürüyor. Olabildiğince doğal olmaya çalışıyorum.

- Gazeteciliğin doğası zaten merak, o refleksi zamanında göstermek, sorgulamak... Soruyorum açıkçası, herkese her şeyi soruyorum. Kötü bir haber olduğunda kendimi bir dağın tepesinde yapayalnız hissediyorum. “Ağrı’da kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in cansız bedenine ulaşıldı” haberini verirken, “Bat dünya bat” diye haykırasım, hüngür hüngür ağlayasım geldi. En zor yayınlarımdan biriydi. Habere göre bazen ağlıyorsunuz, bazen de gülüyorsunuz. Haber işte, hayatın ta kendisi...

23.00 / Günün Sonu / Fulya Kalfa

“Soğukkanlılık spikerliğin olmazsa olmazı”

- Bence en büyük iddiamız hayata ve insana dokunan haberlere imza atmamız. Haberi yazan editör arkadaşlarımızdan, montajlayan, seslendiren, rejiden yayına veren ve nihayetinde kamera karşısında sunan spikerimiz dahil, yani o klasik söylemle “yayında ve yapımda emeği geçen herkes” haberi hissederek, empatiyle yapıyor.

- Haberci olmak 24 saat yaşıyor olmak demek. Gece uyandığınızda telefona 5 dakika da olsa göz gezdirip son gelişmeleri takip etmek demek. Programımızın içeriğini editörümüzle hazırlıyoruz ama her birim programımızın bir parçası oluyor. Ekranda haberi iyi sunmanın dışında, izleyiciye olan saygımızdan dolayı en iyi görüntüyü verebilmek de çok önemli. Dolayısıyla yaşantıma ve sağlığıma çok dikkat ediyorum.

- Çocukluğumdan beri soğukkanlılığımla bilinirim. Kriz anlarında ortalığı toparlayan ve idare eden kişi olmuşumdur hep. Bu özelliğim spikerliğin olmazsa olmazı. Sıcak yayınlarda panik olmadan ama olayın temposunu da düşürmeden ekrana yansıtmak çok önemli. Özellikle çocuk ve hayvanlara kötü muameleyle ilgili haberleri sunarken kalbim ağlıyor diyebilirim. Ama kontrollü davranıp haberi olduğu gibi izleyiciye aktarmaya çalışıyorum.

Hafta Sonu Ana Haber / Semiha Şahin

“Ortak hareketle motive oluyoruz”

- Kanalımız kurulduğu günden bu yana hız ve güveni buluşturma amacını taşıyor. Farklı bakış açılarını aynı potada eritebilen donanımlı bir ekip var. ‘Ortak hareket’ motivasyonun kendisi. Neşeli olmak, heyecanı hissetmek de önemli. Bu kadar hareketli bir ülkede bu kadar yoğun bir gündemde o heyecanı kaybetmek de mümkün değil zaten.

- Haberci olmak yayın bitince dükkanı kapatıp gitmek değil. Sizinle yürüyor. Farklı kaynaklardan 24 saat telefonlarımıza son dakika düşüyor. Dolayısıyla günlük hayatımız da hazırlık içinde geçiyor hep. Yaklaşık 4 yıl sabah kuşağı; Güne Merhaba’yı sundum. Şimdi Hafta Sonu Ana Haber. Yayın öncesi ekip toplantı yapar. Günün önemli siyasi, sosyal meseleleri mutlaka tartışılır. İdeal bir ekran görüntüsü için her şeyden önce kendinize güvenmeniz ve iyi hissetmeniz gerekir. Uzun saatler yayın yapıyoruz. Enerjik olmak önemli. Spor, doğa ve kahve bana fazlasıyla yardımcı oluyor.

- Sürekli okuyorum. Eskiye ve bugüne dair her şeyi okumak, iyi muhakeme etmek gerek. Sonra da yabancı kuruluşları, sosyal medya dahil gelişmeleri sıkı takip etmek. İşimizde aslolan duygunu yansıtmamak ama bazen kendine sığamıyor insan. Gerisinde işime kattığım tek duygum pozitif enerjim...

GECE KUŞAĞI

“İnsana dokunan haberler yapıyoruz”
“Her daim hazırlıklı olmak gerekir”

- Gece yayınında hem zihnen hem de bedenen çok hazırlıklı ve dayanıklı olmanız gerekir. Eğer mesai öncesi uykunuzu alamamış, dinlenememişseniz yayında her an uykuya yenik düşebilirsiniz. CNN TÜRK’te gece haberi okumaya ilk başladığımda sayısız enerji içeceği tükettiğimi hatırlıyorum. Gece kuşağının belki de tek avantajı; ne okuyacağınızı büyük oranda bilmeniz. Ancak son dakika gelişmelerini unutmamak gerek. 25 yıllık yayıncılık hayatımda sayısız gece son dakika yayınları yaptım, 10-12 saat masada kaldığımı bilirim. Yani zordur gece kuşakları.

“İnsana dokunan haberler yapıyoruz”
“Spiker için iyi bir uyku düzeni şart”

- Gece kuşağı biten günün bir özeti yeni günün ise önsözü gibi. Herkes uykudayken akan zamanın hakimi oluyorsunuz. Genelde bültenden 5 saat önce geliyorum merkeze. Bütün gün zaten bir biçimde gündemi takip etmiş oluyorum gazetelerden, sosyal mecralardan. Ama rehber her zaman kendi kuşaklarımız. Biz aktaran kişilerin doğru aktarımı şart... Gece bülteni sunucusunun iyi bir uyku düzeninin olması da hakimiyet açısından bence çok önemli. Ne kadar dayanıklı olursanız olun zihnin tersine hareket ediyorsunuz. O sebeple hayatınızı da ona göre şekillendirmeniz gerekiyor.

17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber