“İstanbul bizim beklentilerimizi çoktan aştı”

WTA’in başkanı ve CEO’su Stacey Allaster bu yıl 3’üncü kez İstanbul’da düzenlenecek olan şampiyonanın WTA tarihinin en iyi turnuvası olacağına inandığını söylüyor

“İstanbul bizim beklentilerimizi çoktan aştı”

Kadınlar Tenis Birliği’nin (Women Tennis Association/ WTA) başkanı ve CEO’su Stacey Allaster 22-27 Ekim tarihlerinde İstanbul’da üçüncüsü ve son kez düzenlenecek olan TEB BNP Paribas WTA Championships’in tanıtımı için İstanbul’daydı. Geçtiğimiz iki yılda İstanbul’da düzenlenen WTA turnuvalarının beklentilerini fazlasıyla aştığını kaydeden Allaster, Türkiye’de tenis konusunda büyük bir heyecan olduğunu söylüyor.

Kaç yıldır WTA’in başındasınız?

2006’da başkan, 2009’da CEO oldum. 7 yıl olmuş.

Her hafta başka bir ülkedesiniz. Bir yılda kaç mil yolculuk yapıyorsunuz?

Sanırım saymak istemiyorum. Yılın 280 günü yoldayım. 33 ülkede 54 turnuvaya gidiyorum. Bununla birlikte turnuvaların olmadığı ülkelere iş için gidiyorum. Dünyanın etrafını dolaştım. Daha geçenlerde 5 hafta içinde Meksika’ya, Singapur’a, Çin’e, California’ya, Miami’ye ve Rio’ya gittim.

“Ben çalışıyorum kocam evde çocuklara bakıyor”

Aile yaşamınız açısından bu kadar çok seyahat edip çalışmak zor olmuyor mu?

Kocam bu konuda çok destek oluyor. Kendisi benim kariyerim için kendi kariyerinden vazgeçti. Şimdi Florida’da evde çocuklara o bakıyor.

Eskiden ne iş yapıyordu?

Lise öğretmeniydi. 11 yaşında bir oğlumuz ve 9 yaşında bir kızımız var. Florida’ya gittiğimde ise gerçekten evde oluyorum. Akşamları veya hafta sonları bir yere gitmem gerekmiyor. Ailemle zaman geçirebiliyorum. Yazları üç haftalığına bir turnuvaya gittiğimde ise kocam çocuklarla beraber geliyor.

Gittiğiniz ülkelerde kendinize ayırabilecek vaktiniz oluyor mu?

İşim bittiğinde bir an önce evime dönmek zorunda oluyorum. Aslında bu kötü çünkü diğer insanlar gibi gittiğim şehrin tadını çıkaracak zamanım yok. Alışveriş bile yapamıyorum. Genel olarak iş, yemekler, maçlar ve eve dönüş yolculuğu oluyor.

İstanbul’la ilgili en sevdiğiniz şey ne?

İnsanlar. Sokaktaki insanlar, izleyiciler, Türkiye Tenis Federasyonu’nda çalışanlar. Çok iyi ve sıcak insanlar.

Bu yılki turnuvadan beklentiniz neler?

İstanbul’daki turnuva bizim beklentilerimizi çoktan aştı. Geçtiğimiz yılki turnuvada taraftarı gören efsane tenisçi Mary Pierce “Kendimi Madison Square Garden’da hissediyorum” demişti. Buraya ilk geldiğimizde neyle karşılaşacağımıza dair en ufak bir fikrimiz yoktu. Türkiye’nin çok köklü bir tenis geçmişi yok. Sadece birkaç oyuncu çıkmış ama büyük bir heyecan var. Bu yıl ise WTA tarihinin en iyi turnuvası olacağına inanıyorum.

Öyleyse neden İstanbul’da son seneniz?

2007’de bu anlaşma üç yıl
için yapılmıştı. Bu şampiyona bütün dünyada süreli olarak yapabileceğimiz tek turnuva.
Bu sayede tenisin gelişmediği ülkelerde tenisin yükselmesini sağlıyoruz. İyi haber ise Türkiye’de WTA’in varlığı devam edecek. İstanbul Cup takvime geri dönecek. Bununla birlikte WTA’in bir turnuvası kalıcı olarak Türkiye’ye gelebilir. Bunun için çalışılıyor.

Hangi turnuva olacak?

Şu an baktığımızda Roland Garros ve Wimbledon arasında bir yerde olmalı. Yani haziranda. Ama hangi turnuva, bilemiyorum.

“Türkiye bize pozitif enerji ve heyecan verdi”

Sizce İstanbul WTA’e ne kazandırdı?

Türkiye WTA’i, WTA de Türkiye’yi seviyor. Türkiye WTA’ye çok büyük pozitif enerji, heyecan ve medya değeri kazandırdı.

Rakamlardan bahsedersek?

Geçtiğimiz yıl 167 ülkede yayın yapıldı. Binlerce saat yayın, basılı yayınlarda binlerce makale yazıldı. Bu bir dünya şampiyonası. Olimpiyatlar, FIFA Dünya Kupası ve sonra WTA gibi şampiyonlar vardır. WTA şampiyonasının toplam 6 milyon dolarlık bir ödülü var. Şampiyon bütün maçları kazanırsa 2 milyon dolardan fazla kazanıyor. Bu bir oyuncunun bir Grand Slam şampiyonluğunda kazanabildiği paradır.

İstanbul’un 2020 Olimpiyatları için şansı ne sizce?

Bence çok yüksek. İstanbul 2020 Olimpiyatları için fantastik bir aday.

Sizin başkanlığınızda kadın tenisinde neler değişti?

Asya ve Pasifik’te kadın tenisi bir patlama yaşadı. Li Na ilk Asyalı Grand Slam şampiyonu oldu. 16 milyon taraftar bizi takip ediyor. Çin bizim büyümemiz için büyük bir fırsat oldu.

“Serena Williams ve Maria Sharapova İstanbul’a gelebilir”

Bu yıl sizce kim gelecek İstanbul’a?

Bence daha çok erken. Ama 1 numara Serena Willams’ın, Victoria Azarenka’nın, Maria Sharapova’nın,
Li Na’nın, Petra Kvitova’nın gelebileceğini söyleyebilirim. Ama hâlâ yarış sürüyor ve kimin geleceğini tabii puanlar belirleyecek.

WTA’in 40’ıncı yıl dönümü kutluyorsunuz bu yıl...

1974’te kurulduk. İlk kurulduğumuzda haftada iki turnuva ve 50 bin dolar para ödülü vardı. Toplamda 14 turnuvada 300 bin dolar dağıtılıyordu. Bugün ise 118 milyon dolar para ödülü, 54 turnuva var. Çok büyük yol kat edildi.

“Oyuncular bana moda tavsiyeleri veriyor”

Kadın tenisinde görsellik sizce ne kadar önemli?

Tenis bir spor ve ortada bir cinsiyet yok. Kadınlar da erkekler de izlemeyi ve oynamayı seviyor. Bazı ülkelerde kadınların spor yapması kabul edilmiyor. Bizim 40’ıncı kuruluş yıl dönümümüz. Sporcularımız güçlü, kendine güvenen kadınlar. Aynı zamanda da güzeller. Sadece dış güzellikleri değil içleri de çok güzel ve güçlü olmak güzel.

Siz kadın oyuncalara yeri geldiğinde moda tavsiyelerinde bulunuyor musunuz?

Hayır, ben hiç öyle bir tavsiye vermiyorum. Onlar bana tavsiye veriyor. Mesela Serena Williams topuklu ayakkabılarımı gördüğünde “Ooo, bugün büyük kız ayakkabıları giymişsin” diyor. Biz bir eğlence işi yapıyoruz. Burada da bir gardırop söz konusu. Her maç öncesinde mesela Serena Williams’ın ne giyeceği büyük bir olay oluyor. Bence bu harika. Belli bir planımız var. Ama ben tüm insiyatifi üreticilere ve oyunculara bırakıyorum. Sporcuların kendi kontratları var ve sponsorları onlarane giyeceklerini söylüyor.

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber