İstanbul’da Mardin lezzetleri

Four Seasons Hotel Sultanahmet, 2-9 Kasım günleri arasında, Mardin’in geleneksel yemeklerini Mardius Tarihi Konak’a özgü lezzetlerle misafirlerine sunacak.

İstanbul’da Mardin lezzetleri

Mardin’in en eski yapılarından biri olan ve tarihi 1400’lere uzanan Mardius Konak’tan gelen konuk şefler Süleyman Engin ve Aydın Yavuz ile Four Seasons Hotel Sultanahmet Executive Sous Chef Sadık Ünal’ın hazırlayacağı lezzet şöleni soğuk olarak sunulan Mardin mezeleriyle başlıyor. Menüde ara sıcak olarak Erok, İkbebet, Sembusek ve Etli Ekmek sunuluyor. Ana yemek Dobo, haşu ve et suyuyla birlikte servis edilen Kaburga Dolması’nın ardından tatlı seçenekleri arasında bulunan fıstıklı, cevizli ve peynirli Kahhiye, cevizli ve peynirli Tava Kadayıfı ve Rızzıp Halip yani Mardin Zerdesi ile menü tamamlanıyor.

DİYARBAKIR ERGANİ İLKÖĞRETİM OKULUNA GİTTİK - VLOGTürkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Lenovo Diyarbakır Ergani İlköğretim Okulu için hazırladıkları projeye Milliyet Teknoloji Editörümüz Batuhan Dönertaş'ı davet etti. Hayata geçirilen proje kapsamında Diyarbakırlı çocuklar, son teknolojik ekipmanlara kavuşarak, birbirinden farklı alanlarda bilim ve teknolojik yeniliklere ayak uydurdular.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber