Jilet gibi takımlar dikmeye geldi

İstanbul’a gelip özel dikim servisi veren Tom Ford’un baş terzisi Antonio Blazevic: “Türk erkekleri giyimlerine özen gösteriyorlar. Köklü bir tarihi, lezzetli yemekleri olan yerlerdeki insanlar güzel yaşamaya önem veriyor”

Jilet gibi takımlar dikmeye geldi

Tom Ford şüphesiz ki dünyanın en prestijli tasarımcı markalarından biri ama söz konusu erkek giyimi, özellikle de takım elbiseler olunca markanın moda dünyasındaki yeri daha da tartışılmaz ve önemli hale geliyor. Son albümüyle birlikte stilini tamamen Tom Ford’a emanet eden Justin Timberlake dışında markanın ünlü hayranları arasında Daniel Craig, Brad Pitt, Jay-Z gibi isimler de var. Bu başarının sırrı ise büyük ölçüde müşterilere verilen servisin kusursuzluğuna ve özel dikimde gösterilen titizliğe bağlı elbette. Ford’un terzi ekibi
her özel takımın üzerinde yaklaşık 19 saat çalışıyor, ceket ve pantolonu hazırlarken 150’den fazla aşamadan geçiliyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a gelen ve Harvey Nichols’da özel dikim servisi veren Antonio Blazevic ise Tom Ford’un baş terzisi. Ona kısaca terzilerin efendisi de diyebiliriz yani. Poz verirken gülümsemesini rica ettiğimizde “Dünyada bu kadar ekonomik sıkıntı varken nasıl güleyim?” diyerek bizi güldüren Blazevic’in dünyanın en pahalı takımlarını dikiyor olması da işin ironisi olsa gerek.

Terziliğe nasıl başladınız?

Öncelikle büyükannemin de terzi olduğunu söylemek isterim. Gerçi bu işe çok fazla kafa yormamıştım küçükken ama mutlaka üzerimde etkili olmuştur. 37 yaşındayım, İtalya’da doğdum. Venedik’te sanat okudum, Milano’da yine sanat alanında derece yaptım. Ardından modaya ilgi duyduğumu keşfettim ve moda alanında dersler almaya başladım.

Tom Ford markasıyla yollarınız nasıl birleşti?

Uzun süre Zegna ile çalıştım. Birkaç yıl önce Zegna grup Tom Ford erkek giyim bölümüyle lisans anlaşması imzalayınca yollarımız birleşmiş oldu. Özel dikime ve terziliğe olan yeteneğimi fark ettiler, ardından da Tom Ford’la çalışmaya başladım.

“Tom Ford ne istediğini bilen, parlak fikirleri olan bir adam”

Tom Ford’dan giyinen erkekleri nasıl tanımlarsınız?

Her şeyden önce detaylara önem veren erkekler olduklarını söyleyebilirim. Çok seyahat eden dünya insanları giyiniyor bizden. Modayla ilgilenen, belki başka markaları da seven ama Tom Ford’un detaylara gösterdiği titizliği takdir eden müşterilerimiz var.

Sizin diktiğiniz takımları özel hale getiren nedir?

Pek çok şeyin karışımı aslında. Geleneksel terzilik anlayışını güncel modayla bir araya getiriyoruz, el dikiminin farkına inanıyoruz. Tabii çok iyi kumaşlar kullanıyor olmamızın da etkisi büyük.

Favori kumaşlarınız neler?

Gerçekten sezona göre değişiyor ama sık sık kaşmir, yün, keten ve ipek kullandığımızı söyleyebilirim. Sezon değiştikçe iplikleri ya da dokumaları farklılık gösteriyor.

Yaratıcı ekiple terzi ekibi nasıl bir işbirliği yapıyor Tom Ford’da?

Tamamen takım çalışması yapıyoruz. Bay Ford’un bir fikri olur, tasarım ekibi onu geliştirir ardından üretim kısmına geçilir. Tabii herkes o fikrin olabilecek en mükemmel şekilde hayata geçmesi için çaba gösteriyor. Benim işim daha çok dünyayı gezmek ve ısmarlama takım dikmek, müşterilerle bire bir çalışmak.

Tom Ford nasıl bir patron?

Harika bir kişiliği var kesinlikle.
Ne istediğini çok iyi bilen, çok parlak fikirleri olan bir adam.

Ünlü müşterilerinizin de sayısı hayli fazla. Hepsiyle bire bir mi çalışıyorsunuz?

Evet. Justin Timberlake, Brad Pitt, Tom Hanks, Daniel Craig gibi pek çok ünlü müşterimiz var. Her biri kişisel terziliğe önem veriyor çünkü bugüne kadar çıkan sonuçların ne kadar iyi ve kaliteli olduğunu gördüler.

“Türk erkekleri de Akdenizli olmanın özelliklerini taşıyor”

Sizce dünyanın en şık erkeği kim?

Çok fazla seçeneğim yok, tabii ki Bay Ford (gülüyor).

Türk erkeklerinin stillerini nasıl buldunuz?

Türk erkekleri beni şaşırttı ama olumlu anlamda. Alışveriş yapmayı çok seviyor, giyimlerine özen gösteriyorlar. İtalyan olduğum için bunu çok iyi anlayabiliyorum. Köklü bir tarihi, lezzetli yemekleri olan ülkelerdeki insanlar hayatı güzel yaşamaya daha çok önem veriyor. İyi giyinmek de bunun bir parçası. Kısacası Türk erkekleri de Akdenizli olmanın pek çok özelliğini taşıyor.

“Yumuşak renkler, kısa ceketler”

Bu sezonun erkek giyim trendlerinde neler öne çıkıyor?

Bu yaz daha yumuşak renkler ve pastel renkler var. Her markanın koleksiyonu farklı olsa da artık ceketler daha kısa, kıyafetlerin yapıları daha hafif. Kişisel favorim
ise kruvaze ceketler. Hem geceye hem de daha renkli ve günlük etkinliklere çok yakıştıklarını düşünüyorum.

Antonio Blazevic’ten öneriler:

* Mağazaya girdiğinizde rahat olun, doktora gitmiş gibi gerilmeyin. Alışveriş yapmanın zevkli olduğunu unutmayın.
* Özel takım diktirmek uzun bir süreç olabilir ama sonunda harcadığınız her dakikaya değeceğini hatırlayın. Sabırlı olun.
* Terziye gitmeden önce gardırobunuza iyice bakın ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. İyi bir terzi zaten bedeninizi ölçüp size nelerin uygun olduğunu anlayacaktır.
* Eğer bir terzi sizi iyi dinliyor ve anlamak için vakit de ayırıyorsa muhtemelen işinde iyidir.
* Doğru kumaşı bulmak çok önemlidir. Bu konuya titizlik gösterin.
* Ceket konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar, omuzların vücudunuza iyi oturması, kolların ve ceket gövdesinin uzunluğu.

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber