“Kadınlar için ‘Survivor’ futboldan daha eğlenceli”

Acun Ilıcalı: “Kadınlar için ‘Survivor’ futbol gibi bir spor oldu. ‘Survivor’ kadınların anlayabileceği, içinde heyecan katsayısının çok fazla yer aldığı, 10 saniyede bir kazananın olduğu, biraz basketbol tadı veren, skorun daha hızlı döndüğü bir spor”

“Kadınlar için ‘Survivor’ futboldan daha eğlenceli”

Acun Ilıcalı’yla bu söyleşiyi “Survivor 2016” finalinin düzenlendiği Kıbrıs’taki Nuh’un Gemisi otelinde yaptım. Söyleşiden sonra sıra, Acun’la birlikte fotoğraf çekimine geldi. Birlikte otelin plajına indik. Bizim fotoğraf çekimimiz bitmeden Acun’la fotoğraf çektirmek isteyenler sardı etrafımızı. Çocuklar da vardı aralarında, bizim yaşlarda insanlar da, yaşlılar da... Akdeniz’in kavurucu sıcağında dakikalarca üşenmeden hepsiyle birlikte fotoğraf çektirdi, sohbet etti.

Son yıllarda hazırlayıp sunduğu programlarla Türkiye’de reytingi en yüksek TV yıldızı olan Acun Ilıcalı’yla her şeyi konuştuk.

- 10 yılın en iyilerinin yarıştığı “Survivor All Star”dan sonra bu “Survivor”ın da TV8’i aylardır açık ara birinci yapmasıyla başlayalım mı sohbete?

Ben şu iddiadayım, “Survivor” diye bir spor icat ettik biz. “Survivor” kadınlar için futbol gibi bir spor oldu. Bizim jenerasyon bile yeni futboldan bunalıyor. Bir kadının milli maç haricinde oturup yabancı bir futbol maçını izleme ihtimali yok. Onu bırak Fenerbahçe-Bursaspor maçını bile izlemesi çok zor bir ihtimal. “Survivor” kadınların anlayabileceği, içinde heyecan katsayısının çok daha fazla yer aldığı, 10 saniyede bir kazananın olduğu, biraz basketbol tadı veren, skorun daha hızlı döndüğü bir spor. Normalde her sene tekrarlanan format gittikçe reyting kaybeder. Bu iki kere iki dört ama Türkiye’deki “Survivor” hariç. Kadınlar için “Survivor” futboldan daha eğlenceli. Bugün “Survivor”ın reytingi özel milli maçların reytingini geçti. Kupa maçlarını yakalasa zaten hepsini geçecek. Fenerbahçe-Galatasaray haricindeki her kupa maçını reyting olarak geçer. Daha eğlenceli, daha adrenalin dolu ve en önemlisi seyircide kadını yakalamış. Twitter’da en çok okuduğum şey ne biliyor musun? “Annemi ben hiç böyle görmemiştim. Survivor seyrederken annem ayılıp bayılıyor.”

- Bir Yunan kanalı için de “Survivor” yapacakmışsın...

Benim amacım artık “Survivor” başarısını dünyaya yaymak. Yunanistan’la da anlaştım bu hafta. Ünlüler-Gönüllüler yapacağız. Yunanistan’daki Star kanalı ile anlaştım, “Survivor” ve “O Ses”i yapacağız.

- Ne zaman?

Aynı dönemde olacak. Sabah birini, öğlenden sonra birini çekeceğiz. Ünlü Yunan futbolcular, ünlü atletler olacak. Roket gibi insanlar indireceğim oraya. Yunanistan’a da girmek istedik, karar verdik. Baktık ekime, kasıma sarkacak, Yunanistan’la görüşmeye gittik. Dört kanal birbirine girdi “Bize gel, bize gel” diye. Bunlar arasında ben gittim yine dördüncü kanalı buldum.

- Niye, reytingde dördüncü olan kanalı tercih ettin?

Çünkü ben birinci kanala gitmem. Birinci kanal zaten birinci yani orada bizim başarımızın parlama ihtimali yok. Dördüncü kanala gidip birinci kanal yap, orada göster kendini.

- “O Ses Yunanistan” ne zaman olacak?

Ekimde başlıyoruz. Önümüzdeki hafta Yunan jürisini seçmeye gideceğiz. Yunanistan’da Acunmedya’yı kurduk. Yeteneğim Türkiye için mi geçerli, Türk seyircisini çok mu iyi tanıyorum, yoksa ben bu kalitedeki programı Yunanistan’da da birinci yapar mıyım? Yarın öbür gün Almanya’da, İngiltere’de de birinci yapar mıyım? Bunun peşindeyim.

- Yunan “Survivor”ını da sen mi sunacaksın?

Hayır. Sunucu bulacağım ama bütün prodüksiyonu, montajı ben yapıp yayına vereceğim. Yani biz kasedi vereceğiz, onlar da yayınlayacak. Kanal bize üç-dört gününü verdi, “İçini istediğiniz gibi doldurun” dedi. Ben çok iddialıyım, şu anda bütün hevesim Yunanistan’da birinci olmak. Burada 10 yıldır bir numarayız.

“Dominik’te adaylığımı koysam seçilirim”

- “Acun önceden yapımcı olarak başka kanala program yapıyordu, parasını kazanıyordu, çekiliyordu kenara. Şimdi aynı şekilde para kazanamaz” deniyordu. Şu anda Acun, patron olarak da para kazanıyor mu?

Uçak kalkarken en fazla yakıtı harcar, sonra da uçmaya başlar. Televizyonda mühim olan uçağı kaldırabiliyor musun, kaldıramıyor musun? Biz o konuda ekip olarak hep kendimize güvendik. Bu kadar seyirci bizi benimsemişken, kanal da açarsak seyirci yine benimser diye düşündük. Benim için başarıdan başka bir şey yok. Para-pul işine çok fazla kafa yormuyorum çünkü para zaten geliyor. Hayatım boyunca başarıyı kovaladım, para zaten beni buldu. Kanal için de bu geçerli; birinci kanal olalım dedim ve olduk.

- “Survivor”ı epeydir Dominik’te yapıyorsun. Niye başka bir ada değil de ısrarla Dominik?

Dominik’te adaylığımı koysam seçilirim. Gerçekten. Bazı yerlere yol bile yaptırdık. Bu işte oyunu oynattığın alan sayısı çok önemli, teknik olarak yatırımı ne kadar rahat yapıyorsun, teknik ekipmanı ne kadar ulaştırabiliyorsun, bunların maliyeti nedir, bunlar çok önemli. Biz haftada beş-altı oyun oynuyoruz. Üç ayrı lokasyonda yeni oyunlar inşa ediliyor. Oynandıktan sonra yine üç ayrı lokasyonda farklı oyunlar inşa ediliyor. Dünyayı gezmiş biri olarak bu kadar olanağı, böyle rahat kalacak yeri Dominik’ten başka bir yerde bulamadık.

- Oyunları hazırlayan Arjantinliler de bayağı yaratıcı.

Bu sene uçtular zaten! Ben yatırımı oyun üzerine yapıyorum. Geçen senenin 1.5 katı kadar oyun ekibi vardı bu sene. Bizim Arjantinli ekipten altı-yedi kişiyi her sene ödül olarak Kıbrıs’a getiriyorum. “All Star” sonrası bu sene yine aynı başarıyı yakalayabildiysek çok güzel.

“Gönüllüler hep halka daha sempatik gelir”

- Demek “All Star”a gerek yokmuş!

Ona şöyle gerek vardı. İnsanlar bir süre sonra “Turabi ve Hilmicem aynı adada olsalar ne yaparlar?” diye merakla bekliyor. Akılda kalan isimleri seyirciye bir daha izleme hakkını vermek lazımdı. Üç-dört sene sonra yine yapılabilir. Çünkü seyirci iyi yarışmacıları “Survivor”da tekar görmek istiyor.

- Cast seçimlerinde kaç eleme yapıyorsunuz? Sana gelene kadar kaç eleme oluyor?

“Kadınlar için ‘Survivor’ futboldan daha eğlenceli”

Sekiz ile 10 arası elemesi var bu işin. Bana gelene kadar beş-altı eleme ve benden sonra üç eleme yapılıyor. Bir de bu sene yeni bir uygulama yaptık. Son adayların hepsini bir eve alarak bir gün boyunca çekim yaptık. 40 yarışmacı adayını evin içine sekizer sekizer attık. Bir gün boyunca kendi aralarında ne yaptıklarına baktık.

- Mini “Biri Bizi Gözetliyor” yapmışsınız...

Aynen; mini bir BBG yaptık. Çünkü şöyle bir sorun yaşıyoruz, benim karşımda konuşamıyorlar. Beni görünce paralize oluyorlar. Bir ünlüyü görmenin verdiği psikolojik baskıyla kendilerini ifade edemiyorlar. Bıraksan yıldız olacak ama beni görünce kekeliyor, kasılıyor ve normal şartlarda değerlendiremiyorsun.

- Ünlüler için de ev uygulamasını yaptınız mı?

Ünlü bir insan zaten televizyonsal elektriği olan bir insandır. Oyuncuysa zaten onu aşmış oluyor. Buradaki en önemli konu ne biliyor musun? İstanbul dışında zor adam bulursun. Çünkü İstanbul dışında vatandaşımız hep utangaç olur. İstanbul dışında birçok yerde hayat 18.00-19.00’da bitiyor ve eve gidiyorsun. İstanbul’da insanlar sürekli bir sosyal faaliyette olduğu için daha girişken oluyor. İzmirliler de televizyon programlarında başarılı olur genelde. Çeşme, Kuşadası vs. hep bir aktivite peşindeler. Ünlü ise kendini her zaman ifade eder, tabii belli bir egosu da oluyor. Bana sorarsanız “Survivor” bir tık daha gönüllülere bakar çünkü gönüllü daha halkın içinden geldiği için halka her zaman daha sempatik gelir.

“Kadınlar için ‘Survivor’ futboldan daha eğlenceli”

“Bende adrenalin bağımlılığı var”

- Günde kaç saat uyuyorsun?

Ben 5.00-6.00 gibi yatıyorum, 10.00’da kalkıyorum. Reyting beni bitirdi. 10.00’da karne alır gibi her sabah kalkıyorum. Reytingleri alınca mutluluk hormonu geliyor ve uyuyamıyorsun bir daha. Adrenalin bağımlılığı var bende. Benim her yere geç kalmam da bu adrenalin bağımlılığından mesela. Reytingi alırken adrenalin, seyredecekler mi adrenalin... Mesela her sene “Survivor”ın ilk bölümünden sonra kimse uyumaz, sabaha kadar bakışırız. Normal insanlar değiliz. Dominik’te saat 4.00’te alıyorsun reytingi. 4.00’e kadar herkes bakışıyor, reytingi bekliyorsun.

- “Normal insanlar değiliz” derken kaç kişiden bahsediyorsun?

Arkadaş grubum ve ben normal insanlar değiliz, bu bir gerçek. Bizle bir hafta geçirsen bir anormallik olduğunu anlarsın. Bildiğin 8-10 yaş arası çocuk grubuna dönüşebiliyoruz, duruma göre de en kritik yerde en optimum karara ulaşabiliyoruz. Yani yaş aralıklarımız çok farklı bir kere. Çocuklukta 18-22 yaş arasında takılı kalmış bir vitesim var. Artık o dönemden nasıl bir şey beynimde kaldıysa, o yaş grubuyla çok rahat anlaşırım mesela. Bu kadar bizim gibi çocuk olamazsın, oyun kovalayamazsın yani. Dominik’te çekimdeyiz, kalkıp San Francisco’ya dokuz saatlik uçuşla NBA finalini seyredip döndük. Dominik’te iki oyunu çeker çekmez akşam uçakla Fransa’ya gidip milli maçı seyrettik. Bunu yapmak için manyak olman lazım. Bir yandan çocuksu zevklerimizden de taviz verme yok.

- Aşkım Kapışmak ile Derya - Ferhan Şensoy kardeşlerin birlikte yapacakları yeni gündüz kuşağı programı ne zaman başlayacak?

Bayram sonrasında hemen başlatacağız.

- Derya ve Ferhan Şensoy, ekranda anneleri Derya Baykal’a rakip mi olacak şimdi?

Hayır anneleri Derya Baykal sabah ekranda. Zaten öyle bir şey yapmam ben. Onların programını başka saate koyacağız. Kadın-erkek ilişkisinden başlayıp bütün her şeyi değerlendirecekleri bir program olacak. Aşkım Kapışmak’ı birkaç kere seyrettim, kendisini seyrettiriyor. Kızlar da “O Ses Türkiye”de bıcır bıcırdılar, çok hoşuma gitti benim.

Hadise'den sahne öncesi kulis videosuHer zaman yaptıklarıyla konuşulan Hadise, bu kez Instagram hesabından konser öncesi kulis videosu paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber