“Kadınlar, onları dinleyen bir kuaförü tercih etmeli”

Rasim Lök, neredeyse 15 yıldır ismini Diba ile özleşleştirmiş bir saç sihirbazı. Lök ile hem 2013 yaz/sonbahar saç trendlerini konuştuk hem de mesleğinde onu farklı kılan detayları öğrendik

“Kadınlar, onları dinleyen bir kuaförü tercih etmeli”

Rasim Lök, tartışmasız karizmatik bir kuaför. Müşterilerini tüm nezaketiyle karşılıyor, isteklerini tek tek dinliyor ve herkesi memnun eden sonuçlarla müşterilerini yolluyor. Profesyonellik böyle bir şey işte... İşinizi çok iyi yapıyor olmanız herkesin sizinle hemfikir olmasını gerektirmiyor. Hele ki mesleğiniz kuaförlükse ve kadınlarla uğraşıyorsanız!
“Bütün insanlar dinlenmek ve anlaşılmak ister. Kadınlar daha hassas, daha derin bir duygusal dünyaya sahip olduğu için onların dilinden anlamak ve isteklerini karşılamak adına biraz daha fazla empati kurmanız gerekir. Kadınların kurduğu en sıkı bağlardan biri de kuaförleriyle olduğu için onlara ne yapmaları gerektiğini anlatan değil, yaptırmak istediklerini anlayan bir kuaför tercih etmeleri kendi iyiliklerine olacaktır” diyor Rasim Lök mesleğini anlatırken.
Boya teknikleri konusunda Fransa’da kendini geliştiren tanınmış kuaför, İtalya’da da “vizajizm” (tüm güzelliği ortaya çıkarma sanatı) üzerine eğitim almış. Vizajizm tekniği sayesinde yüz şekline uyan saç kesimini belirleyen Rasim Lök, bu tekniğin özellikle kısa saçlı kadınlarda daha iyi sonuç verdiğini belirtiyor: “Elmacık kemikleri güzel olan kısa saçlı biri vizajizm ile daha da güzel gözükebilir. Ya da uzun bir çene yapısına sahipse, doğru saç kesimiyle çenesini daha geride gözükebilir”. Amerika ve İngiltere’de de saç kesim teknikleriyle ilgili çalışmalarda bulunan Rasim Lök, uzun yıllardır vazgeçemediği
“kuru saç kesimi” konusunda da bir duayen. Mesleğinin diğer sırlarını da Rasim Bey’in kendisinden dinledik.

“Kadınlar, onları dinleyen bir kuaförü tercih etmeli”

Kuru saç kesimi tekniğini uzun yıllardır uygulayan Rasim Lök, bu tekniği uygularken ustura yerine makas kullanarak saçın yapısına zarar vermiyor.

“Saça hacim kazandırmak için permaya dönüş yaşıyoruz”

2013 yazında ve sonbaharında biz kadınları ne tarz saç modelleri bekliyor?

Tek kelimeyle doğal saçlar! Saçlara organik içerikli boyalarla ya doğal renkleri uyguluyoruz ya da ışıltılarla güneşten açılmış görüntüsü veriyoruz. Nasıl ki bronz tenin yerini beyaz ten almaya başladı, saçlarda da yapay duran, uç renklerde dolaşmıyoruz artık. Platin sarı veya kızıl, yerini kahverengi ve onun içindeki tonlara bıraktı.
Uzun mu kısa mı derseniz, bu yıl uzun saçlar makbul. Özellikle de düz kesimler. Geçtiğimiz yıl yükselişe
geçen kakül, şimdilik ortalara çıkmayacakmış gibi gözüküyor. Bu yaz, saçlarda en çok önem kazanan konu hacim oldu diyebilirim. Bu da saç kesimiyle doğru orantılı.

Geçmişten hayatımıza tekrar giren uygulamalar var mı?

Perma var. Saça hacim kazandırmak için permaya dönüş yaşıyoruz. Elbette ki artık permanın saça verdiği zararı yok denecek kadar aza indirmiş durumdayız.

“Modayı, filmlerden izliyorum”

Saç modasını nasıl takip edebiliriz? Siz ünlülerden kimleri beğeniyorsunuz?

Ben genel anlamda modayı ve o yılın trendlerini filmlerden takip ediyorum. Yılın trendleriyle eş zamanlı olarak yılın saçları da değişiklik gösteriyor. Saç tarzını hem beğendiğim hem de takip ettiğim ünlüleri sayın derseniz, Anne Hathaway’in, bu yılki Oscar Ödülleri’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünü kucaklarkenki saçını ve Charlize Theron’un geçen yıl Oscar’ın kırmızı halısında yürürken göz kamaştıran romantik topuzunu sayabilirim. Madonna’nın başlı başına bir trend belirleyici olduğunu düşünüyorum.
Onun giydiği takım elbise, saç stili, kol kası, kısacası her şey moda oluyor. Türklerden Ronit Gülcan’ın saçlarını
ve tarzını beğeniyorum.

“Saçınızla inatlaşmak yerine onunla barışmayı deneyin”

Mesleğinizde en iddialı olduğunuz alan hangisi?

Kuru saç kesimi. Bu tekniği uzun yıllardır uyguluyorum, kendi kendime bulmuştum. Şimdi, hem yurt dışında hem de Türkiye’de kuru saç kesimi tercih edilmeye başlandı. Saç ıslakken esnek ve uzayabilen bir yapıda olduğu için, saç uzunluğu kuruyken daha net görülür. Ayrıca inceltme yapılması gerektiğinde kuru saçta daha iyi inceltme yapılır.

Bu tekniği uygularken saçı usturayla mı yoksa makasla mı kesiyorsunuz?

Makas kullanıyorum. Ustura, saçın şeklini ve kalitesini bozar. Hem makasla saç kesmek, daha teknik gerektiren bir şeydir.

Aşina olduğumuz ürünlerin dışında, Bellevue Diba’da saçlara uyguladığınız özel bir bakım mevcut mu?

Evet, saçta neredeyse dört aya kadar etkisini koruyan, Amerika’dan getirttiğimiz özel bir bakımımız var. Her saç
tipi için uygun olan bu bakım, saça hem nem veriyor hem keratinle besliyor, hem de
saçı güçlendiriyor. Saçımızın nemini azaltmadığımız
sürece parlaklığını ve sağlıklı görüntüsünü kaybetmeyiz. Saç bakımının cilt bakımından farkı yok. Her şeyden önce, saçınızla inatlaşmak yerine onunla barışmayı denediğiniz
zaman hayatınızın daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

“Bizim işte hatanın geri dönüşü yok”

Mesleğinizi yaparken sizi en çok zorlayan şey ne oluyor?

Ben bu mesleğe tesadüfi bir şekilde başladım ve zamanla işimi çok sevdim. Her şeyden önce, bir insan üzerinde çalışmak beni çok heyecanlandırıyor. İşinizi çok doğru ve dikkatli yapmanız gerekiyor çünkü bizim işte hatanın geri dönüşü yok. Fakat beni zorlayan konu bu değil. Benim için en zor şey, kendini ifade edemeyen, ne istediğini tam olarak bilmeyen kadındır. Bu kadın, kendini sizin ellerinize bırakır ve saçına dilediğinizi yapabileceğinizi söyler. Fakat sonuçtan da memnun kalmaz. İşte bu, çok zorlayıcı bir durumdur.

Kuaförlerin çoğu neden hep erkek?
Aslında bu, Türkiye’de böyle. Avrupa’da kuaförlerin çoğunluğu kadın. Türkiye’de bu meslek niçin erkeklerin tekelinde, ben de bunu düşünüyorum!

Çocukken hiç oyuncağı olmadı,dolmuşunu oyuncakla donattıOsmaniye’de çocukken hiç oyuncağı olmayan halk otobüsü şoförü 28 yaşında ki Fatih Çokan, çocuklar için otobüsü oyuncaklarla doldurdu. Çokan, otobüsündeki oyuncaklarla hem oynuyor hem de otobüse binen çocuklara hediye ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber