‘Kartal logosunu yelkenimde taşımayı çok isterim’

Dalgaların ustalıkla üstesinden gelen bir Türkiye güzeli o... Asıl mesleği makine mühendisliği ama biz onu sunucu olarak tanıdık.

‘Kartal logosunu yelkenimde taşımayı  çok isterim’

Çağla Kubat sunuculuk ve oyunculuğun yanı sıra başarıyla sürdürdüğü spor kariyerine geçtiğimiz yıl sörf eğitmenliğini de eklemişti. Kubat’ın Alaçatı’da yer alan sörf okulu “Çağla Kubat Wind Surf Academy” bu yıl yoluna Sports International işbirliğiyle devam ediyor. Kubat şimdilerde 13 Temmuz’da Datça’da başlayacak olan Türkiye ligini bekliyor. Önümüzdeki hafta görüşmeleri olumlu sonuçlanırsa bundan böyle Beşiktaş adına yarışacak. Koyu bir Beşiktaş taraftarı olarak bilinen Kubat: “Normalde sporcular böyle durumlarda duygusal davranmamalılar belki ama ben Beşiktaş’ı çok sevdiğim için biraz duygusal davranıyorum. Fenerbahçe adına yarışırken de futbol maçlarında Beşiktaş’ı tutardım” diyor. Bu yıl sörfteki hedefini dünyada ilk üçe girmek olarak belirlemiş. Gelecek sezon için ise gönlünden geçen, çok özlediği sunuculuğa dönmek...

Sörf okulunuzun kaçıncı yılı? Nasıl gidiyor?

İkinci yılı. İlk sene hazırlık senesiydi. Nisan’da açtık bu yıl. Nisan, mayıs aylarında yarışçılık çalışmaları için yurtdışından gelen milli takımları ağırladık. Onlarla birlikte gelen ailelerine sörf öğrettik. Haziran 15’ten itibaren de Türk sörfçüler geliyor daha çok. Bu sene bir de üniversiteleri ve bazı liseleri gezip çocuklara tanıtmaya çalıştım. Kamp programları oluşturduk. Mayısta üniversite programımız başladı. Üniversitelerde rüzgar sörfü takımları oluşmaya başladı. Önümüzdeki sene için de planımız üniversitelerarası lig oluşturabilmek...

Bu yıl okulunuz bünyesinde Sports International’ın da bir fitness merkezi olacak sanırım...

Geçtiğimiz sene de vardı ama biraz daha küçüktü. Şimdi ciddi bir spor salonu açmış olduk. Sörf yapanlar kışın yaptıkları kara antrenmanını burada devam ettirebilecekler. Alaçatı’da yazlığı olan, rutin antrenmanlarını sürdürmek isteyen ama sörf yapmak istemeyenler de gelebilecekler.

“Benimle birlikte bu spora ilgi duymaya başlayan ‘Arka Sokaklar’ hayranları var”

Herkes rüzgar sörfü yapabilir mi?
Denizi seven, yüzmeyi bilen herkes rüzgar sörfü yapabilir.

Sadece size özendiği için gelenler de oluyordur...
“Arka Sokaklar” dizisinin hayranlarından benimle birlikte bu spora ilgi duymaya başlayıp burada ders alanlar oldu. O da bizi çok mutlu ediyor.

Rüzgar sörfünü öğrenebilmek için nasıl bir eğitimden geçmek gerekiyor?
Başta beş günlük bir başlangıç eğitimimiz var.
10 saat sürüyor. Bundan sonra bir süre pratik yapılmasını öneriyoruz. Arkasından orta ve ileri seviye geliyor. Oradan sonra yarışmak isteyenlere yarışçılığı gösteriyoruz. Tamamen insanın geçmişteki spor deneyimine ve yeteneğine göre değişiyor ama ortalama bir hafta içinde gidip gelecek, bu işi biraz sevecek kadar öğretiyoruz. Çocuk gruplarını ilk hafta sonrasında yarıştırıyoruz bile...

Spora başlayan gençler sizi örnek alıyorlar. Siz kimi örnek alıyordunuz?
Ben hep ailemi örnek aldım. Çok sağlıklı ve kaliteli bir yaşamları vardı. Ailece hafta sonu en büyük keyfimiz birlikte tenis oynamak, havuza girmek, basketbol oynamaktı... Yurt dışı seyahatlerine çıktığımızda oradaki spor aktivitelerini yapmaya çalışırdık... Rüzgar sörfünü bile ailece bir board kiralayıp kendi kendimize öğrendik. Sigara kullanmayan, içki içmeyen, sağlıklı yaşayan, mutlu, huzurlu bir aile gördüm. O yüzden ben de böyle bir ailem olsun istiyorum ileride.

Bu yılki yarışlara da katılıyorsunuz değil mi?
Dünya şampiyonasının Kore ve İtalya yarışları bitti. Şu an PWA (The Professional Windsurfers Association)’de dünyada beşinci durumdayım. Sondan bir önceki yarış 30 Ağustos’ta Alaçatı’da olacak, son yarış da Vietnam’da. Bundan sonraki amacım ilk üçe girebilmek. Alaçatı’daki yarış kendi denizimiz diye daha bir ümitliyiz. Türkiye ligi ise 13 Temmuz’da Datça’da başlıyor, iki hafta sonra Ayvalık, ondan iki hafta sonra da İstanbul’da son bulacak.

“Dünyada rüzgar sörfü öğrenmek için en uygun yer Alaçatı”

Yılın ne kadarını Alaçatı’da geçiriyorsunuz?
Televizyon çalışmalarıma bağlı olarak değişiyor. Geçen sene “Arka Sokaklar”da oynarken haftada bir-iki gün mutlaka Alaçatı’ya gidiyordum. Bu sene bir televizyon projesinde yer almadığım için yurt dışında antrenman yaptım. Üç hafta Virgin Islands’taydım, arkasından Kanarya Adaları’na, onun arkasından da İspanya’nın güneyine,
Tarifa’ya gittim. Yazın hep Alaçatı’dayım.

Alaçatı’nın deniziyle diğer denizleri karşılaştırmanız gerekirse...
Dünyanın hiçbir yerinde Alaçatı kadar rüzgar sörfü öğrenmeye uygun bir yer görmedim. Öğrenmek için düz bir deniz, ortalama bir rüzgar, korunaklı bir koy ve sığ bir deniz gerekli. Bütün bunlar Alaçatı’da mevcut. Ama antrenmana gittiğim bölgeleri hep çok dalgalı, fırtınalı yerlerden seçmeye çalıştım. Dünyadaki yarışlarda başarı gösteremiyordum böyle alanlarda alışmadığım için. Ama karşılaştırırsak Alaçatı’da sörf yapmayı her zaman daha çok seviyorum.

Hâlâ Fenerbahçe’nin sporcusu musunuz?
Artık değilim. Bu sene büyük ihtimalle Beşiktaş kulübü adına yarışmaya başlayacağım. Önümüzdeki hafta bu konuyla ilgili önemli bir toplantımız var. Bir ay içinde netleşecek. Fenerbahçe adına yarışmaktan da çok mutluydum. Özellikle Aziz (Yıldırım) bey zamanında çok destek verdi Fenerbahçe de. Ama Beşiktaş adına yarışmayı da hep istemiştim. Yıldırım (Demirören) beyle öyle bir görüşmemiz olmuştu fakat kendisi ayrıldıktan sonra biraz askıya alındı. Şimdi tekrar görüşülüyor, inşallah olur.

Beşiktaşlısınız bildiğim kadarıyla. Nasıl etkiler bir sporcuyu tuttuğu takım adına yarışmak?
Çok koyu Beşiktaşlıyım ben. Fenerbahçe adına yarışırken bile futbol maçlarında Beşiktaş’ı tutardım. O yüzden kartal logosunu yelkenimde taşımayı çok isterim. Aslında sporcuların bu konuda duygusal olmaması lazım. Ama ben çok sevdiğim için biraz duygusal davranıyorum.

“Ben rüzgar sörfünü İstanbul’da öğrendim”

Alaçatı dışında nerede öğrenebilirler?
Ben İstanbul’da yaparak bu noktaya geldim. 15 yaşından beri sörf yapıyorum. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken önce İstanbul Yelken’de sonra Fenerbahçe Kulübü’nde sörf antrenmanlarımı sürdürüyordum. Herkes için böyle bir çalışma yapmak mümkün. Kulüplere yazılabilirler. Kışın da artık sörf yapılabiliyor. Sadece iki ay var, çok soğuk oluyor. Ocak-şubat aylarında tavsiye etmiyorum.

‘Kartal logosunu yelkenimde taşımayı  çok isterim’

“Sunuculuğu çok özledim, gelecek sezon bir televizyon programı yapmak istiyorum”

Geçtiğimiz sene televizyonda yer almadınız. Özel bir sebebi var mıydı?
Geçen sene hiçbir projeyi kabul etmeyip zamanımı sörfe ayırmıştım. Öyle karar verdiğim seneler oluyor. “Arka Sokaklar”dan ayrıldıktan sonra önce Türkiye’deki yarışlarıma girdim, sonra yurt dışına gittim. Bu seneki yarışlara daha sıkı çalışmış şekilde giriyorum, daha iddialıyım. Gelecek sezon televizyonda bir projede yer almak istiyorum. Sunuculuğu çok özledim. Ama karşıma çıkabilecek enterasan bir dizi de olabilir.


Aslında makine mühendisisiniz. Mesleğinizle ilgili bir şey yaptınız mı hiç?
Makine mühendisliğini çok bilinçli seçmiştim. Spora çocukluktan beri meraklı olduğum için spor aletlerinin kullanımı konusunda çalışmalar yapmak istiyordum. Güzellik yarışmasını kazanmasaydım üzerine tıp master’ı yapmayı planlıyordum Amerika’da. Bir tek stajlarımda mühendisliği biraz deneyimleme şansım oldu. Sörf yapabilmek için daha esnek bir iş yapmak kafamda vardı. Güzellik yarışmasını da kazanınca böyle şekillendi hayatım. İyi ki de böyle olmuş, halimden çok memnunum.

‘Kartal logosunu yelkenimde taşımayı  çok isterim’

“Hiç diyet yapmam, tartılmam”

Özel bir diyet uyguluyor musunuz?
Hayatım boyunca hiç diyet yapmadım ama hep sağlıklı beslenmeye çalıştım. Kahvaltılarımı çok iyi ederim. Ekmek, peynir, zeytin... Özellikle menemeni çok severim. Yarışlarım varsa öğlenleri protein tercih ediyorum. Yarışım yoksa karbonhidrat ağırlıklı besleniyorum. Akşam da daha salata-et-patates tarzı yiyeceklerle besleniyorum.
O gün tatlı yediysem iki-üç gün yemem. Kendime göre dengelerim. Hiç de tartılmam.

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber