“Kaymakam sanıyorlar”

“İsimsizler” dizisinin Kaymakam Fatih’i Uğur Güneş insanların onu gerçek bir kaymakam sandığını, gördüklerinde “Kaymakamım” diye seslendiklerini söylüyor

“Kaymakam sanıyorlar”

Kanal D’de pazartesi akşamları yayınlanan “İsimsizler” dizisinin Kaymakam Fatih’i Uğur Güneş’le sette bir araya geldik. Çekimlerinin çok güzel geçtiğini anlatan oyuncu, oyunculukta emin adımlarla ilerlemeyi hedeflerken bir yandan da yazdığı hikayeleri senaryolaştırmayı düşünüyor. Kamera arkasına da ilgisi olan Güneş önümüzdeki yıllarda farklı projelerde karşımızda olacak gibi duruyor.

Kaymakam Fatih rolünü risk almayı sevdiğiniz için kabul etmişsiniz.

Gerçek, yaşayan bir karakter olması cezbetti. O yüzden zaten çok riskli buldum çünkü gerçek kişileri oynamak zordur. Deli cesaretiyle kabul ettim, kendimi denemiş oldum, farklı yönlerimi bulabildim karakterde.

Askerler ve şehit aileleriyle paylaştığınız deneyimler oldu. Bunlar nasıl etkiledi bakış açınızı, rolü ele alışınızı?

Her zaman ilgiliydim bu konulara. Ama askerlerle tanışıp vakit geçirince manevi taraf daha da artıyor. Bu da role daha sıkı sarılmanız için itici bir güç oluyor. Şehit ailelerinin yanındayız, sürekli askerlerle beraberiz ve hikayeler dinliyorum onlardan. Her bölüm ayrı bir korku oluyor içimde. Yanlış bir şey yapmaktan korkuyorum.Karakteriniz gözünü budaktan sakınmayan, cesur bir adam. Siz?

Fatih’le ortak yön olarak çok dik kafalı olmamız var. Olumsuz anlamda değil, istediğini elde etmek için sonuna kadar giden ve vazgeçmeyen bir karakter. Ben de çok inatçıyımdır.

“Hayalim oyunculuk akademisi açmak”

Rolünüz çok ağırbaşlı. Çevrenize sorsak “En komiğimiz Uğur” derler mi?

Genelde beni söylerler, evet. Duygularını belli etmeyen, sürekli kişileri gözlemleyen biri değilim Fatih gibi. Olması gereken yerlerde ağırbaşlıyım. Kendimi bıraktığım zamanlar da olur tabii.

O zaman bir komedi işinde görür müyüz sizi yakında?

Komedi de yapmak istiyorum, komedim iyidir. Ama biraz zamanı var henüz.

Sosyal medyada herkesin kendinden konuşturmak istediği bir çağda “isimsiz” olmak ne ifade ediyor?

Ekip olarak isimsiziz dizide çünkü burada önemli olan her şeyden vazgeçmiş sekiz kişinin vatan sevdası için verdiği mücadeledir. İsimsiz kahraman olmaktır değerli olan. Bir sürü isimsiz kahraman var. Hayatta da öyledir, iyilik yapıyorsan onu anlatmazsın, anlatmamalısın. Kendi içindedir, inanç meselesidir.

İlk başrolünüz, hedefleriniz neler?

Güzel roller oynamak, iyi bir oyuncu olarak anılmak isterim ileride. Başrol oynama sevdam yok, ikinci adam da oynarım. Karakterin derinliğine, dişiliğine ve anlatım diline bakıyorum. Gerçek bir şey oynamak daha da cazip oluyor. Eski çağlardan birini de oynamak isterim. Oyunculuk akademisi gibi bir sanat kurumu, eğitim yeri açma hayalim var.

Başarıya ulaşmanızda neler kamçılar, motive eder sizi?

Kendi doğrularım, inandığım şeyler beni kamçılar.

Algı Eke’nin diziye veda etmesiyle Fatih yalnız kaldı, aşkı bulacak mı sizce?

Elbette bir aşk olacaktır ama çok travmatik bir olay yaşadı Fatih. Kalbinin bir yerinde kalacaktır Elif.

Siz aşkı nereye koyarsınız hayatınızda?

Akışına bırakırım. Olursa olur, güzel olur. Aşkı yaşamak güzel bir şey. Olmazsa da arayışa girmemek lazım. Kendiliğinden gelir, öylesi daha güzeldir.

Aldığınız tepkiler nasıl?

Çok güzel şeyler yazıyor, Fatih’i çok seviyorlar. Gerçekten kaymakam sanıyorlar bazen. Geçen gün birisi “Kaymakamım bir şey rica edeceğim” dedi. Sürekli teşekkür mesajları alıyorum sosyal medyadan. Dizimize yürekten bağlı izleyicilerimiz var.

“Yazdıklarımı çekmek istiyorum”

Ankaralısınız, 25 yaşında İstanbul’a gelmişsiniz. Nasıl şu an İstanbul’la ilişkiniz?

İstanbul çok güzel bir şehir, şehir olarak çok seviyorum ama çok hızlı, yorucu bir şehir; çok kalabalık. Alışamadım, alışmaya çalıştım beceremedim, o yüzden vazgeçtim. Benim yaşayabileceğim bir yer değil. Ben sakinliği seviyorum. Ankara sakin olduğu için beni daha mutlu kılıyor.

Bunaldığınızda neler yapıyorsunuz İstanbul’da?

Müzik dinlerim, iki-üç gün yalnız kalırım. Gece yürümeyi severim. O bana iyi geliyor.

Sanatla ilgilenenler birkaç dalıyla birden ilgileniyor genelde. Dizide de türkü söylediniz.

Sesimin iyi olduğunu söylerler. Bir şeyler yazıyorum boş zamanlarımda. İnsan anlatmayı seviyorum. Farklı hikayeleri birleştirip tek bir karakterde buluşturmayı seviyorum. Birazcık farklı, felsefi şeyler. İlerde çekmek istiyorum yazdıklarımı. Gözlemlediğim insanlar üzerinden yazmayı seviyorum. O an aklıma geldiği zaman telefonuma not ediyorum hemen. Kendimi düşünüp yazdığım nadir şeyler de var.

11 Kasım 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber