“Kolay tüketilebilecek müzik yapmıyorum”

Üçüncü solo albümü “Her Şeyin 1 Zamanı Var”ı sevenlerinin beğenisine sunan Özge Fışkın: “Ben kolay tüketilebilecek bir müzik yapmıyorum. Uzun yıllar dinlensin; misafirlik değil, kalıcılık olsun diye uğraşıyorum”

“Kolay tüketilebilecek müzik yapmıyorum”

Ben onu bir dizide çalan Levent Yüksel’le düet yaptığı “Unutulurmuş” şarkısıyla tanıdım. Şarkıya vurulmuştum, Levent Yüksel’i tanıyordum ama kimdi bu kadın? Araştırınca karşıma Özge Fışkın çıktı. Öğrendim ki meğer uzun yıllar Sertab Erener ve Levent Yüksel’e back vokalistlik yapmış, başarılı bir müzik geçmişi varmış. Fışkın şimdi hep hayali olan canlı olarak kaydettikleri üçüncü solo albümü “Her Şeyin 1 Zamanı Var” ile sevenleriyle tekrar buluşuyor.

Üç yıl aradan sonra yeni bir albüm yaptınız. Ortaya çıkma sürecinden biraz bahseder misiniz?

Albüm oluşmadan “Beni canlı performanstan tanıyan, sahnede nasıl çaldığımızı bilen pek çok insan var” diye düşündüm ve istedim ki o sahnedeki halimizle, albümdeki dinleyicinin buluştuğu sound örtüşsün. Yıllardır birlikte çaldığım ekibimle her şeyine birlikte karar vererek ve canlı kaydederek bir albüm yaptık. Biraz retro bir sound’u var albümün.

10 şarkıdan sekizinin sözü size ait. Zor bir şey mi söz yazmak?

Beste yapmak ve söz yazmakla ilgili teknik olarak kendimi nasıl geliştirebilirim diye yıllarca çalıştım. Murathan Mungan’ın şiir ve şarkı sözünün arasındaki farkları anlattığı kitaptan feyiz alarak, Fikret Şeneş’in sözlerini okuyarak çalıştım hep.

Söz yazarken neye önem veriyorsunuz daha çok?

Şarkı sözlerim hep farklı ruh halleriyle yazdığım sözler ama içinde hep bir umut var. Gergin başlasada şarkı, bir yerden ayağa kalkmak lazım diye düşünüyorum. İnsan 7/24 kendini mutlu hissetmiyor ama o umut hep olmalı. Şarkılarımda da bunu anlatmaya çalıştım.

“Vokalistlik benim için ara istasyondu”

Albümün adı neden “Her Şeyin 1 Zamanı Var”?

Benim arzum hep böyle bir sound’da, kendi ekibimle, canlı canlı bir albüm kaydetmekti. Ama bunun için cesaret, şartları oluşturabilmek için deneyim gerekiyor. Hani insan güzel bir şey yaşarken “Ah şunu bir 10 sene önce yaşasaydım” der ya. Öyle olmuyor işte. Gerçekten her şeyin bir zamanı var.
Çok içime sinen bir albüm olduğu için ismi bu oldu.

Ünlü isimlerin vokalistliğini yaptınız. Bu sizin için bir avantajoldu mu?

Açıkçası böyle bir planım yoktu. Sertab Erener’le yollarımız şans eseri kesişti. Ozan Doğulu önermiş. İstanbul’a yeni gelmiştim, iyi bir fırsat ve tecrübeydi benim için. Çok büyük sahnelere çıkabildim, çok geniş kitlelere hitap edebildim. Eurovision’da Sertab’a
hem vokal yaptım hem dans ettim.

Şimdi de solo olarak başarılı bir şekilde devam ediyorsunuz...

Aslında yurt dışında hayatı boyunca back vokalist olarak kalan insanlar var. Her back vokalist solo kariyer yapılandırmalı diye bir şart yok. Ama benim başından beri böyle bir planım olduğu için vokalistlik bir ara istasyondu.

Birçok sanatçıyla düet de yapıyorsunuz.

Evet, müziğin o interaktif halini seviyorum. Müzikal olarak anlaşabileceğim, önceden diyaloğum olan ya da tanışmasam bile sevdiğim insanların tekliflerine hep ılımlı yaklaştım. Seviyorum düet yapmayı.

“Kısa sürede şarkıya adapte olmak istiyorlar”

Bir de bu ara herkes single’a yöneldi... Neden sizce?

Mecburiyetten! Ben hiç single yapmadım ama bunu yapmayı tercih
eden müzisyenleri anlayabiliyorum. Müzik eskisi gibi değil, çok kolay tüketiliyor. İnsanların vakti yok, tahammülü yok. Çok kısa süre içinde şarkıyı sevmek ve adapte olmak istiyorlar. Bu da müzisyenleri zorluyor.

Dinleyici profili mi değişti yani?

İnsanlar müziğin içine girebilmek, eşlik edebilmek istiyor. Orta noktada buluşmak için zaman harcamak gerekiyor. Ben de kolay tüketilebilecek bir müzik yapmıyorum. Uzun yıllar dinlensin, misafirlik değil, kalıcılık olsun diye uğraşıyorum.

“Zeytinyağlı dolmada iddialıyım”

Boş vakitlerinizde ne yaparsınız?

Yemek yapmayı çok seviyorum. Diğer mutfaklarla ilgili deneysel çalışmalarım da oluyor ama geleneksel Türk mutfağına bayağı hakimim. Zeytinyağlı dolma ve etli yaprak sarmasında iddialıyım. Hatta televizyonda yemek programı açıksa kendimi kaybederek
“Evet şimdi benim bunu yapmam lazım” deyip kendimi markette bulduğum çok oldu. Onun dışında spor yapmayı seviyorum. Yıllardır yoga yapıyorum, açık havada yürümeyi seviyorum. Şimdilerde plaktan müzik dinlemeye başladım. İlgimi çeken konserlere gitmeye çalışıyorum.

Yaralı akbaba, jandarma ekipleri tarafından kurtarıldıMalatya'da devriye görevi yapan jandarma ekipleri, buldukları yaralı akbabayı tedavi ettirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber