Küçükler için büyük projeler

Markaların çocuklar için yaptığı sosyal sorumluluk projelerini yakından takip ediyorum.

Küçükler için büyük projeler

Sadece tek seferlik değil, uzun süreli sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiren markalara, bu iş için sadece bütçe ayırmanın dışında gönül veren, emek ve zaman harcayan firmalara hem anne hem de yazar olarak elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum.

Geleceğin ressamlarını yarışmayla destekliyor

Siz bu yazıyı okurken, ben Pınar’ın 34 yıldır sürdürdüğü resim yarışmasının jüri üyeliğini yapıyor olacağım. Bu yıl ilkokul ve ortaokul öğrencileri “Ailem ve Ben” konulu resim çalışmaları yapacaklar. Çocukların sanatla iç içe büyümesini amaçlayan bu projenin jüri başkanlığını ressam Prof. Ergin İnan üstleniyor. Haziran ortasındaki ödül töreninde çocuklar bir sanat kampına katılacaklar.

Pınar’ın diğer projesi bu yıl 27’nci yaşını kutlayan çocuk tiyatrosu. Üç milyondan fazla çocuğu ücretsiz tiyatroyla buluşturan Pınar Çocuk Tiyatrosu “Sütle Gelen Sevgi” isimli müzikli ve bol danslı oyunuyla çocuklara sağlıklı olmak için iyi beslenmenin ve sütün önemini komik bir şekilde anlatıyor.

1.6 milyon çocuğu tiyatroyla buluşturdu

Tiyatro konusunda 14 yıldır aralıksız çalışan ve bugüne dek 1.6 milyon çocuğu tiyatroyla buluşturan Eti Çocuk Tiyatrosu’nun “Kral Çıplak” oyununu Bakü’de izleme şansı bulmuştum. Andersen’in dünyaca ünlü “Kral Çıplak” oyunu, kıyafetlerine düşkün kralın terzi kılığına giren bir yolcu ve köylü sayesinde güzelliğin insanın kıyafetlerinde değil içinde olduğunu anlamasını anlatıyor.

Eti Çocuk Tiyatrosu rotasını yurt dışına da çevirdi, Türk çocuklarının yoğun olduğu ülkelere giderek onları Türkçe oynanan oyunlarla tanıştırıyor. Bakü’deki miniklerin oyunu izlerken ne kadar mutlu olduklarına tanıklık ettim. Facebook sayfasından programı görebilirsiniz.

Yeni merkez Soma’da

PepsiCo, 2003’ten beri Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın inisiyatifiyle 4-14 yaş grubu çocuklar için açtığı GAP-Cheetos Çocuk Gelişim Merkezleri ile gönlümü kazanmıştı. Bu merkezlerde çocuklara eğitim, sanat, kültür ve spor faaliyetleri, rehberlik gibi programlar sunuluyor.En son merkezi Soma’da açarak burada yaşayan çocuklara hem sosyal hem psikolojik destek vermeye başladı.

14 yaş üstü kız çocuklarının eğitimlerine devam etmesini destekleyen “Kızlarımız Okuyor” projesi de oldukça önemli.

PepsiCo’nun son projesi, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün inisiyatifi ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun desteğiyle düzenlenen “Cheetos Türkiye’nin En Hızlısı”. Proje atletizm alanında çocuklara yönelik olarak düzenlenen en geniş kapsamlı spor etkinliklerinden biri. Proje, ilköğretim çağındaki çocukların sporla tanışmasını ve ülkemizi uluslararası düzeyde temsil edecek sporcuların yetişmesini amaçlıyor. 11 Haziran’da İstanbul’da Büyük Türkiye Finali gerçekleşecek. Cheetosturkiyeninenhizlisi.com sitesinden kayıt yaptırmak mümkün.

Doğa sevgisi aşılıyor

Bosch Ev Aletleri 2008’de hayata geçirdiği Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’yla çocuklara çevre, doğa ve hayvan sevgisi aşılamayı amaçlıyor.

107 bini aşkın çocuğa ulaşan tiyatro bu sezon çocuk edebiyatının usta ismi Yalvaç Ural ve Sadri Alışık Tiyatrosu Sanat Kurulu’nun işbirliğiyle hazırlanan, La Fontaine’in ünlü fabl ve öykülerini anlatan “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyununu sahneledi. Oyun 8 Haziran’a dek Ankaralı çocuklarla buluşmaya devam edecek.

Kimyayla ve bilimle tanıştırıyor

BASF’nin Kids’ Lab projesi ilgiyle takip ettiğim bir proje. BASF, İstanbul Modern’de gerçekleşen atölye çalışmalarıyla çocuklara kimyayı, bilimi sevdirmeyi samaçlıyor. Kids’ Lab’i ziyaret eden 6-12 yaş grubu çocuklar özel eğitmenler eşliğinde interaktif deneyler yapıyor ve sonra bu deneyimlerini hatırlatmak üzere çocuklara eğitici hediyeler veriliyor. (3-5 Haziran 2015’teki eğitimlere rezervasyon ve bilgi için

0212 334 73 16).

BASF ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde, maddi imkanlardan yoksun okullarda 81 İlde 81 Kimya Laboratuvarı Projesi kapsamında yeni kimya laboratuvarları kuruyor. Hedef 2016 yılının sonuna dek tüm illerimizde bir kimya laboratuvarı olması.

DİYARBAKIR ERGANİ İLKÖĞRETİM OKULUNA GİTTİK - VLOGTürkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Lenovo Diyarbakır Ergani İlköğretim Okulu için hazırladıkları projeye Milliyet Teknoloji Editörümüz Batuhan Dönertaş'ı davet etti. Hayata geçirilen proje kapsamında Diyarbakırlı çocuklar, son teknolojik ekipmanlara kavuşarak, birbirinden farklı alanlarda bilim ve teknolojik yeniliklere ayak uydurdular.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber