Küllerinden doğan ada: Sicilya

Sicilya’ya doğru uçarken aslında aklımda sadece “Baba” filminden sahneler ve İtalyan mutfağından seçmeler vardı. Ama inanın İtalya’nın güneyindeki bu ada pizza, makarna ve mafyadan çok daha fazlasıymış!

Küllerinden doğan ada: Sicilya

Türk Hava Yolları’nın Sicilya’nın Katanya şehrine uçtuğunu duyunca önce “Acaba neden başkent Palermo’ya değil?” diye şaşırdım. Meğer bir bildikleri varmış! Katanya sadece Sicilya’nın en önemli ve ilginç şehri değil, İtalya’nın da en bereketli yeri. THY, Mayıs 2014’ten beri her gün Katanya’ya uçuyor. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün’ün sohbetimizde aktardığına göre uçaklardaki doluluk oranı şu an yüzde 70. Ama iki ay içinde yaz döneminin başlamasıyla yüzde 100’e çıkması bekleniyor. THY’nin bu yaz Palermo’ya da uçmaya başlayacağını ekleyip, Katanya’yı dolaşmaya koyulalım...

Binbir kültürlü Sicilya

Sadece 2 saatte vardığımız Katanya’yı gezmeye, Siracusa’dan başlıyoruz. Yani dünyanın en büyük bilim insanlarından Arşimet’in anavatanından. M.Ö. 3. yüzyılda yaşamış olan Yunan matematikçi ve filozof ,“suyun kaldırma kuvveti”ni burada bir hamamda yıkanırken bulmuş. Afrika ve Avrupa kıtaları arasında köprü olan Sicilya, vakti zamanında dünya deniz ticaretinin merkezlerinden biriymiş. İtalya’nın Doğu’ya açılan kapısı olduğu için de sayısız uygarlık burayı art arda istila etmiş. Bu istilacılar sayesinde ada Norman, Yunan, Bizans ve Arap kültürleriyle bezenmiş. İşte Siracusa da bunun en güzel örneği. Şehrin her tarafında antik Yunan döneminden bir eser başını çıkarıyor. Apollo Tapınağı, Antik Yunan Tiyatrosu, Arşimet Çeşmesi, Dionysus’un Kulağı bunlardan sadece birkaçı. Şehrin tarihi merkezi Ortigia’nın ana meydanı Duomo’daki haşmetli katedral de buram buram tarih kokuyor. Bu kiliseyi Bizanslılar 640 yılında inşa etmiş. Araplar döneminde cami, Normanlar döneminde ise yeniden kilise olarak kullanılmış.

Meydana serpiştirilmiş şirin cafelerin hepsinin önünde Sicilya’nın sembolü olan “Testa di Moro”(Moro’nun kafası) heykelini görüyorsunuz. “Moro” esmer tenli insan anlamına geliyor. Ama Türkler için de kullanılıyor. Efsaneye göre 1000’li yılların başında Sicilyalı bir genç kız bir Arap’a aşık olur. Aşığının evli olduğunu öğrenince de, kafasını keser. Ve fark edilmemesi için içine fesleğen doldurup balkona koyar. Sicilyalılar her yere bu heykelden koyduğuna göre, onlara bu hikaye o kadar da ürkütücü gelmiyor demek!

Mafya dimdik ayakta

Gezinin ikinci günü gittiğimiz Taurmina ise tam bir İtalyan cenneti. Hem İyon Denizi’ne açılan muhteşem sahilleriyle hem İtalyan ezgileri ve makarna kokuları eşliğinde kaybolduğunuz daracık sokaklarıyla hem de “Baba” filminin en meşhur sahnelerine evsahipliği yapmasıyla...

Birçok sahnesi burada çekildiği için filmdeki Corleone ailesine atfedilen Corleone kasabasında sanki THY’nin buraya uçtuğunu kanıtlarcasına çok sayıda Türk’e rastlıyorsunuz. Palermolu mihmandarımız “Baba” filmiyle ünlenen Sicilya mafyasının “hâlâ dimdik ayakta” olduğunu söylüyor. Zaten her lokantasında, sokağında filmin müzikleri çalan bu kasaba Corleone’yi adeta yaşatıyor! “Bir zamanlar dünyanın her yerinden mafya örgütleri buraya stajyer olarak gelirdi. Ama artık Sicilya mafyası silahlı değil, sadece siyasi” diye mihmandarımız ekliyor. Sicilya mafyasının Ortaçağ’da adayı istila eden Arap ve İspanyol yönetimlere karşı kurulduğunu düşününce, bugün siyasi olmaları insanı şaşırtmıyor. Peki neden mafya burada bu kadar güçlü? Bunun bir sebebi Sicilya’nın uzun süre paranın merkezi olması. Yerel halka göre ise sebep Sicilyalıların cesur, kavgacı ve ateşli olmaları!

Küllerinden doğan ada: Sicilya

Küllerinden doğan ada: Sicilya

Küllerinden doğan ada: Sicilya

Etna’nın bereketi

Burayı asıl büyülü kılan ise Avrupa’nın en yüksek ve aktif yanardağı olan Etna. Sicilya; sembolü haline gelen limon ve portakal bahçelerini, üzüm bağlarını, zeytin ağaçlarını, yani aslında tüm bereketini Etna Yanardağı’na borçlu. Çünkü meğer patlamalar esnasında şehri kuşatan lav ve küller, dünyanın en bereketli topraklarını yaratıyormuş. Tüm İtalya’nın sebzesi, meyvesi burada yetişiyor. Koskoca Katanya şehri Etna’nın patlamasıyla tarihte 9 kere tamamen yok olmuş ve her seferinde yeniden kurulmuş. Dünya Etna’nın patlamasını korku filmi gibi izlerken, yerel halk yaşamını Etna’ya borçluymuş. Kısacası; hiçbir şey uzaktan göründüğü gibi olmuyor.

Küllerinden doğan ada: Sicilya

20 Eylül 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber