Kutu kutu aktivite

Üyelik sistemiyle çalışan firmalar her ay yeni bir temada eğitici ve eğlendirici aktiviteleri bir kutuyla evinize gönderiyor. Aktiviteler için gerekli her şey kutudan çıkıyor. Size onları açıp çocuğunuzla eğlenmek kalıyor sadece

Kutu kutu aktivite

Havanın yağmurlu, karlı ve soğuk olduğu günlerde oğlum evde sıkılmasın diye birlikte boyama yaptık, oyun hamurlarıyla oynadık, tüm salona tren
raylarını döşedik. Ama bir süre sonra aynı şeyleri yapmaktan sıkılmaya başladık. Oğlumun hem eğlenmesini hem de yeni şeyler öğrenmesini sağlamak amacıyla neler yapılabilir diye internette biraz araştırma yaparken aktivite kutularıyla tanıştım. Üyelik sistemiyle çalışan bazı firmalar her ay yeni bir temaya ait eğitici ve eğlendirici aktiviteleri bir kutu içinde kapınıza kadar gönderiyor. Aktiviteler için gerekli tüm malzemeler ve talimatlar kutudan çıkıyor. Size de bu kutuyu açıp çocuğunuzla keyifli saatler geçirmek kalıyor. Oğlumla denediğimiz kutuları bakalım siz nasıl bulacaksınız?

Çocuklar sıfırdan bir şey yaratmanın keyfini yaşıyor

Pakolino’nun 3-8 yaş grubu çocuklara yönelik hazırlanan kutularından her ay farklı bir temaya göre üç aktivite çıkıyor. Aktivitelerin her biri ayrı ayrı paketlenmiş ve numaralandırılmış. Aktiviteler, çocukların birden fazla gelişim alanını destekleyecek şekilde uzmanlar tarafından tasarlanıyor.

Firma’nın ortaklarından Pınar Ramsay, “Çocuklara elleriyle sıfırdan bir şeyler yaratmanın keyfini yaşatırken, kendilerini özgürce ifade etmelerine olanak sağlayarak özgüvenlerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Üyelerimize ailece kaliteli ve eğlenceli zaman geçirtmeyi de arzu ediyoruz” diyor.

Her paketten o ayki temaya göre farklı bir aktivite çıkıyor. Modern sanat, safari, seyahat gibi farklı temalara yönelik aktiviteler içerisinde bu ay renkler teması işleniyor. Kutuda kaleydoskop yapımı, vitray hazırlama, sırt çantası boyama gibi çocukların renkleri tanıyacağı aktiviteler yer alıyor. Aktivitelerin nasıl yapılacağını anlatan kitapçıklar da pakette. Ayrıca o aktivitenin çocuğunuzun hangi gelişim noktalarını hedeflediğini, ona ne kadar yardım etmeniz gerektiğini veya bu aktiviteleri yaparken evinizin ne kadar dağılacağına kadar her türlü bilgi var aktivite kartlarında.

Pakolino kutularından birini hediye ettiğimiz baba arkadaşım, çocuklarıyla denedikten sonra “Oğlumun el becerisini şaşkınlıkla seyrettim. Biz hep arabalarla ya da topla oynuyorduk. Onunla el işi yapmak beni çocukluğuma götürdü” dedi. Yakında geçmiş ayların kutularını da satmalarını umuyorum. (Pakolino’ya aylık 59, 3 ay için ayda 49 veya yıllık ayda 39 lira ücretle üye olabiliyorsunuz; pakolino.com).

Bu kutular yavaş oyuncak trendinin bir parçası

BARDABAS 2-3, 4-6 ve
7-10 yaş grupları için aktivite kutuları hazırlıyor ve çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Her kutuda altı aktivite var. Ama hepsi çocukların el becerilerini geliştiren aktiviteler değil. Renkleri ayrıştırma, resimlerdeki eksik parçaları bulma gibi daha basit eğitici aktiviteler de var. Bardabas’ın içindeki oyun hamurundan uçak yapma, kare ve üçgen şekillerden roket tasarlama ya da kulak pamuğu ile boyama gibi aktivitelerin büyük bir kısmını çocuklar tek başlarına da yapabilirler.

Bardabas’ın fikir annesi Saba Karabey Bener, Bardabas’ın dünyada hızla gelişen “yavaş oyuncak” trendinin bir parçası olduğunu söylüyor: “Bardabas da yavaş oyuncak olarak tabir ettiğimiz, pille çalışmayan, kendisinden hareketli ya da ışıklı olmayan, çocuğun kendinden bir şeyler katıp oluşturacağı akımın bir parçası. Biz küçük ellerin kağıtlar, kumaşlar, yapıştırıcılar ve boyalarla kendi oyuncaklarını, süslerini, arkadaşlarına hediyelerini yaratabileceklerine inanıyoruz.” (Aylık 49, 3 ay için ayda 45, 6 ay için ayda 42 ve bir yıl için ayda 39 lira ödeyerek üye oluyorsunuz; bardabas.com).

Hepsi çocukların zihinsel gelişimine uygun

AdımADIM9’uncu aydan 48’inci aya kadar çocuklar için kutular yapıyor. Bu yaşlarda miniklerin duygusal, sosyal, motor, dil ve zihinsel gelişimlerinin temelleri atıldığı için çocuk gelişimi konusunda uzman pedagog ve psikologlarca içerikler bu kriterler dikkate alınarak hazırlanıyor. Kutunun amacı aynı zamanda anne ve babaların, çocuklarının gelişim dönemini doğru yönetmelerine destek olmak.

Her ay evinize gelen kutunun içinde o ay belirlenen konuyla ilgili interaktif eğitim kitabı, çocukların aylık gelişim tablosu, okuma kitabı, anne ve babalar için makaleler ve oyun malzemeleri yer alıyor. Diğer kutularla kıyaslandığında bu kutudan çıkan el işi aktivite malzemeleri daha az. Bu kutularda anne-babalara daha çok görev düşüyor çünkü bol bol anlatım, birlikte resimlere bakma oyunları oynamak gerekiyor. (Aylık 44, 12 ay için ayda 39, 48 ay için ayda 34 lira ücretle üye olabiliyorsunuz; adimadim.com).

Sohbet saati

Bugünsaat 14.00’te Baby Joy radyoda, “Anneler Anlatıyor” programında Ayşe Öner’le annelik ve çocukla seyahat üzerine sohbetimiz var. karnaval.com/babyjoydinle linkinden ve “Karnaval Radyo” uygulaması aracılığıyla dinleyebilirsiniz.

15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber