Milyon avrolar kazandı ama köye yerleşti

Pınar Kaftancıoğlu tam da zengin olup emeklilik hayalleri kurarken Ocaklı Köyü’ne yerleşmiş ve İpek Hanım Çiftliği’ni kurmuş. Kaftancıoğlu: “Çiftlikte çalışan köylü kadınlar kazandıkları parayla araba alıyorlar. Arkasına da ‘Pınar sağ olsun’ yazıyorlar. Onlar kazandıkça ben mutlu oluyorum”

Milyon avrolar kazandı ama köye yerleşti

Okuduğum bloglarda aylardır ismini duyuyordum, geçen hafta siparişimi verdim. Allah’ım o nasıl bir domatestir öyle. Kokusu hâlâ burnumda. Pınar Kaftancıoğlu, adı kulaktan kulağa yayılan Nazilli’deki İpek Hanım Çiftliği’nin sahibi. Kızının adını verdiği çiftliğinde sebzeden zeytinyağına, bulgurdan peynire, baldan ekmeğe 175’e yakın ürün var. Kaftancıoğlu “Benim en güvenilir referanslarım anneler” dese de Erol Evgin, Zeki Alasya, karikatürist Fatih Solmaz, işadamı Ali Üstay gibi isimler de ondan alışveriş yapıyor.
Kaftancıoğlu organik sözcüğüne gıcık oluyor. İnatla organik tarım belgesi almıyor. “Ege’nin köy ürünleri zaten yüz yıllardır ‘organik’. Bizim çiftliğimizde de köylü usulü tarım yapılıyor” diyor.


İpek Hanım Çiftliği nasıl kuruldu?
Şu an ayrı olduğum ikinci kocamla Aydın’da yaşıyorduk. Kocam Aydın Nazilli’de bir su fabrikasını satın aldı. Başına geçtim. Su fabrikasını 13 yıl işlettim. Eşimle boşanmaya kalkınca su fabrikası sorun oldu. Sattık. Yüksek bir meblağ aldık. Niyetim 30’lu yaşlarımın sonunda emekli olmaktı. Ama Nazilli’den kopamadım. 70 haneli Ocaklı Köyü’ne yerleştim. Çiftçilik serüvenim kızıma sağlıklı gıdalar yedirebilme isteğimle başladı. Satın aldığım beş dönümlük araziyi ıslah ettim, çiftlik kurdum. Ekimlerin ilk mahsulleri çıktıktan sonra planlama hatası yaptığımı anladım. Beklediğimin çok üzerinde ürün almıştım.

“Kadınlarla var ettik çiftliği. 46 çalışanın 42’si kadın”
Ee ne yaptınız o ürünleri? Sattınız mı?
İstanbul’da birkaç eski arkadaşım vardı. Kolileri ağzına kadar sebze ile doldurdum ve arkadaşlarıma gönderdim. Sadece birkaç hafta sonra o arkadaşlarım sürekli olarak benden sebze meyve ister olmuş, üstelik ‘’Yapmayın, etmeyin’’ dememe karşın kendi arkadaşlarına da bu durumu yaymışlardı. Böylece çiftliğin adı duyuldu.

Çiftlikte tarlaları ekip biçen, yola çıkacak kargoları hazırlayan herkes kadın mı?
Fabrikayı sattıktan ve milyon avrolar kazandıktan sonra Miami’ye falan taşınacağımı sanıyorlardı. Ben eşyalara, eve, arabaya para yatırmayı sevmiyorum. İnsanlarla birlikte yemeyi seviyorum. Çiftlikte maaşlı çalışan
46 kişi var, 42’si kadın. Biz köylü kadınlarla var ettik çiftliği. Kadınlar kazandıkları paralarla motosiklet ve araba alıyorlar. Araçlarının arkasına da “Pınar sağ olsun” ya da “Hanımağam sağ olsun” yazdırıyorlar. Genç kızlar Zara’dan ceket aldılar hayatlarında ilk defa. Onlar kazandıkça ben mutlu oluyorum.

“Babam gözlerimin önünde vuruldu”
41 yaşındaki Kaftancıoğlu 1980’de öldürülen gazeteci-yazar Ümit Kaftancıoğlu’nun kızı. Pınar Kaftancıoğlu babası öldüğünde 11 yaşındaymış: “Babam TRT’ye gitmeden önce beni okula bırakacaktı her zamanki gibi. Gözlerimin önünde vuruldu. Onu çok seviyordum, ölümünü hâlâ atlatabilmiş değilim. Yetimlik öksüzlük de getirdi. Annem ve abimle koptuk. Herkes acısını kendi içinde yaşadı.” Babanın ölümünün ardından ailede geçim sıkıntısı başlamış. Kaftancıoğlu para kazanmak için okuldaki fotokopicinin, tostçunun yanında çalışmış. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul İşletme Fakültesi’ne girmiş. İlk kocasıyla okulda tanışmış. 16 yaşında oğlu Can’ı doğurmuş. Annelikle birlikte okulu yürütemeyince iş aramaya başlamış: “Kumarhanelerde çalıştım. Sonra bir işadamının sağ kolu oldum. Kocamdan boşandım. Oğlum
12 yaşındayken birlikte motosikletle Ege turuna çıktık. O gezi sırasında eski dostum Müjde Nişanyan’ın Şirince’deki hayatına tanık olduk. İmrenilecek bir hayat yaşıyordu. İstanbul’dan kaçış planı yaptık, Kuşadası’na taşındık. İkinci kocam ve kızım İpek’in babasıyla da orada tanıştık.”


Tavsiye listesini sipariş edene kargo ücreti yok
Pınar Kaftancıoğlu’na sipariş vermek istiyorsanız ipekhanimciftligi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Ödemeyi EFT ile yapıyorsunuz. Kaftancıoğlu’nun yolladığı ürün listesinden seçtikleriniz bir ya da iki gün içerisinde kapınızda oluyor. Kargo ücreti en fazla 8,5 TL tutuyor. Eğer içinde 25 çeşit ürünün bulunduğu 110 TL’lik tavsiye listesini sipariş edersiniz kargodan para alınmıyor.


Fiyatlar
Domates 4 TL
Patlıcan 3,5 TL
Biber 3 TL
Soğan 3 TL
Kuru fasulye 12 TL
Esmer bulgur 5 TL
Süzme bal 25 TL
Köy ekmeği 5 TL
Zeytinyağı 17 TL

18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber