Minik serçelere yüzük

Serçe parmağa takılan yüzükler kimileri için asaletin simgesiyken kimileri ona hep burun kıvırdı. Bu sezon ise pek çok modelle altın çağlarını yaşayacaklar

Minik serçelere yüzük

Söz konusu yüzük takmak olunca, serçe parmak ya ihmal edildi ya da serçe parmağına yüzük takanlara burun kıvrıldı. Oysa yüzyıllardır kullanılan ve simgeledikleriyle aslında hiçbir zaman demode olmayan bir takıdan bahsediyoruz. Viktoryen dönemde evlenmeye niyeti olmayan kadın ve erkeklerin düşüncelerini belli etmek
için taktığı serçe parmak yüzükleri, İngiliz kraliyet aileleri için babadan oğula geçip asaleti simgeleyen bir mücevher de olmuş, 1950’li ve 60’lı yıllarda eşcinsel topluluklar için kimliği ifade eden bir simge de.
Zamanla Rita Hayworth, Prenses Diana gibi zarif ve güçlü kadınların taktığı bu yüzükler bugünlerde de ünlü yıldızlar tarafından tercih ediliyor. Üstelik değerli taşlarla süslü olan modellerden dümdüz altınlara kadar pek çok farklı modelle bu trende ayak uydurmak mümkün. Sarah Jessica Parker, Gisele Bündchen ve
Kate Upton mücevher tasarımcısı David Yurman’ın iri ve renkli taşlı serçe parmak yüzüklerini tercih eden isimler örneğin. Kate Bosworth ve Gwyneth Paltrow daha küçük taşlı modelleri özel davetlerde kullanmayı tercih ederken, Scarlett Johansson altın serçe parmağı yüzüğünü günlük hayatında kullanıyor.

Serçe parmak yüzüğünü nasıl takmalı?
* Bu trende ayak uydurmak için yeni bir yüzük almak zorunda değilsiniz. Yüzüklerinizden birini küçülttürmeniz yeterli.
* Serçe parmağa takılan her yüzüğün diğer parmaklara oranla daha büyük göründüğünü unutmayın. Çok büyük ya da taşlı modeller biraz ağır durabilir.
* Mühür yüzüğü gibi olan modellere adınızın baş harfini damgalatabilirsiniz. Eğer farklı aile armalarının ya da harflerin olduğu yüzükleri takmak sizin için sorun değilse antika takıcıları karıştırmaya başlayın.
* Bu yüzükler tek başına da yeteri kadar dikkat çekiyor. Ama onu farklı parmaklarınıza takacağınız yüzüklerle eşleştirmekten de çekinmeyin.
Önemli olan renklerin ve materyallerin birbiriyle uyumlu olması.

Seçiminizi yapın

* Kısmet by Milka’nın beyaz pırlantalarla süslü altın yüzüğü özellikle gece davetleri için ideal. Diğer parmaklarınıza da düz, altın yüzükler takarak şıklığın dozunu artırabilirsiniz. Fiyatı 2 bin 450 TL.

Mafya babalarının da gözdesiydi
Serçe parmağa takılan yüzüklerin masum olmadıkları zamanlar da oldu. Özellikle Amerika’da bir zamanlar mafya üyeleri tarafından çok sık kullanılan bu yüzükler, üzerlerindeki farklı armalar sayesinde kişilerin ait oldukları grupları simgeliyordu. Serçe parmağa takılıyor olmalarının sebebi ise aslında çok basit. Yüzük parmağında yer alan alyanslar dışında erkeklerin yüzük takmaya müsait daha ince bir parmaklarının olmaması. “Godfather/Baba” gibi mafya filmlerinde de kullanılan bu yüzükler, şimdilerde
Jay Z, Kanye West gibi hiphop’cular tarafından da çok seviliyor.

Alışveriş

* Yüzüğünüze adınızın ya da sevdiklerinizin adının baş harfini işletmek isterseniz Batya Kebudi’nin 14 ayar pembe altınla tasarladığı şövalye yüzüğü uygun bir seçenek. Fiyatı 1300 TL.

* Trendler gelir geçer, ben uygun fiyatlı bir yüzük alayım derseniz tercihinizi Zeyy Jewelery’nin gümüş üzeri altın kaplama yüzüğünden yana kullanın derim. Ölçüsü ayarlanabilir olduğu için diğer parmaklarda da kullanılabiliyor. Fiyatı 70 TL.

Kısa kısa

Işıltının tarihi
Fransız mücevher markası Cartier’in “Cartier, Style and History” adlı sergisi, geçtiğimiz hafta Paris’teki Grand Palais’de kapılarını açtı. 600 parçadan oluşan sergi; mücevher, obje, saat, elbise, mobilya hatta moda dergileriyle oluşturulmuş. Paris’e yolunuz düşerse
16 Şubat’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

teknoloji için tasarladı
Alexander Wang, Dr Dre için kapsül koleksiyon hazırladı. Tasarımcı bu defa hazır giyim ürünleri yerine kulaklık ve hopörlör gibi parçalarla karşımızda. Her parçayı altın detaylarla zenginleştiren Wang, “Markanın ürünlerine temiz ve minimal bir görünüşle beraber lüks hissini de vermek benim için olabilecek en doğal seçimdi” diyor.

Chanel’le kar tatili
ÜNLÜ kayak merkezi Courchevel’de pop-up butik açan Chanel, buradaki teleferikleri Karl Lagerfeld’in çizimleriyle süsledi. Merkezdeki 72 teleferikten 36’sının üzerinde yer alan çizimler arasında Coco Chanel’in yanı sıra kutup ayıları da var.

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber