Moda dünyası afetzedelerin yanında

Haiti ve Japonya depremlerinin, Katrina kasırgasının ardından moda dünyasının dev markaları kıyafet göndermekten fazlasını yaptı. Çeşitli kampanyalarla farkındalık yarattı ve para topladı

Moda dünyası afetzedelerin yanında

Geçtiğimiz hafta Van’da yaşanan deprem, beraberinde “Yardım etmek için kim ne yapabilir? sorusunu da akıllara getirdi. Peki markaların ve moda tasarımcılarının bu konuda yapabilecekleri ne var? Ellerinde olan kalın giysileri deprem bölgelerine ulaştırmaları ya da para bağışlamaları da önemli elbette. Yine de yardımların devamlı olabilmesi için geniş kapsamlı projelere ihtiyaç duyulduğu da şüphesiz. Üstelik pek çok hazır giyim markasının trendlere uymak için hızlı üretime dayalı bir sistem kurdukları düşünülürse, aslında hemen harekete geçmek hiç de hiç zor değil.
11 Mart’ta Japonya’da meydana gelen depremde mağdur olan insanlara yardım etmek için Cannes Film Festivali kapsamında bir defile düzenlendi örneğin. Fashion for Relief adıyla düzenlenen defilenin ilki 2005’te Katrina Kasırgası’ndan zarar görenlere yardım etmek için düzenlenmişti.
Naomi Campbell’ın organize ettiği defilede Karoline Kurkova, Jane Fonda ve pek çok ünlü isim podyuma Lanvin, Jean Paul Gaultier gibi gibi ünlü modaevlerinin bağışladığı elbiselerle çıktı. Defile sonunda düzenlenen açık artırmadan elde edilen gelir de Japon Kızılhaçı’na bağışlandı. Bu kampanyanın sonunda yaklaşık 4.5 milyon dolar topladığı söyleniyor.
Japonya için bir defile de temmuz ayında Giorgio Armani tarafından yapıldı. Böylece Giorgio Armani koleksiyondan elde edilen gelirle hem yardım etmiş, hem de markanın Avrupa ve Amerika dışındaki en büyük gelirleri elde ettiği Uzakdoğu’daki Armani hayranlarına jest yapmış oldu.
Amerikan Moda Tasarımcıları Derneği de Haiti depremine yardım etmek için ‘To Haiti with love’ (Haiti’ye sevgilerle) sloganlı tişörtler satışa çıkarmıştı. Tanesi 25 dolar olan tişörtler için Beyonce, Victoria Beckham gibi ünlü isimler de modellik yaptı. Başka projelere bakacak olursak, modanın gücü bugüne kadar yalnızca
doğal felaketler konusunda değil pek çok sosyal yardım projesinde kullanıldığını görüyoruz.

Haiti depremi...

Moda dünyası afetzedelerin yanında

Kate Moss Haiti depremi ardından yapılan defilede podyuma çıktı.

Katrina kasırgası...

Moda dünyası afetzedelerin yanında

2005’teki Katrina kasırgası için düzenlenen Fashion For Relief defilesinde Beyonce de podyuma çıkmıştı.

Japonya depremi...

Moda dünyası afetzedelerin yanında

Lady Gaga Japonya’ya yardım amaçlı üretilen bileklik tanıtımında.

Türkiye: Mektup çöpe atıldı, yanıtı Barış Pınarı HarekâtıCNN Türk'e konuşan Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD lideri Trump'ın diplomatik nezaketten yoksun mektubunun reddedildiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber