Moda ve sanatın kesiştiği sergi

Tasarımcılar, moda sektöründe olanlar bir sanat sergisinde buluşuyor. Fashion Week kapsamındaki Edito sergisi 31 Mart’a kadar ziyaret edilebilir

Moda ve sanatın kesiştiği sergi

Fashion Week İstanbul kapsamında düzenlenen ilk sanat sergisi Edito; moda ve sanatla ilgilenen farklı isimlerin çalışmalarından oluşuyor. Bugünden itibaren 31 Mart’a kadar GaleriBu’da ziyaret edilebilecek sergiye katılan isimler; Ayhan Yetgin, Barış Aktınmaz, Çağla Baykal, Deniz Doğruyol, Hande Çokrak, Khaled Akil, Nesren Jake, Nihan Peker, Serkan Şedele, Tolga Bayraktar ve Zekiye Koçarslan. Küratörlüğünü Marie Claire dergisi moda editörü Zeynep Tarhan Muslu’nun yaptığı Edito’yu yaratıcılarının ağzından dinledik.

“Bir nevi doğaya dönüş”
Barış Aktınmaz (Moda Fotoğrafçısı)

* 1994’te Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne girdim. Okulun ikinci senesinde moda fotoğrafçısı Sedef Delen’in yanında çalışmaya başladım. Yaklaşık 10 yıldır Türkiye’de ve yurt dışında moda fotoğrafı çekiyorum.
* Sergide iki fotoğrafım, bir de videom bulunuyor. Sergilediğim video ve fotoğraflarda izleyiciyi, bakarken hayal kurmaya davet ediyorum. Çaresiz kabul ettiğimiz, içinde doğduğumuz ve sürekli mücadele halinde olduğumuz şehir hayatından bıktığımızda, binalar devasa, asfalt simsiyah geldiğinde, fark edebildiğimiz tek ışık mağazaların vitrin ışıklarıysa gitme vakti gelmiş demektir.

Moda ve sanatın kesiştiği sergi

Çağla Baykal İstanbul Moda Haftası’na “Frame Me!” ve “Wrap Me!” isimli çalışmalarıyla katılıyor.

“Kamufle olma arzusu”
Çağla Baykal (Moda İletişim Danışmanı)

* 32 yaşındayım. İtalya ve İngiltere’de medya iletişim ve moda yazarlığı üzerine eğitim aldım.
M.A.C. Kozmetik’in Türkiye İletişim müdürüyüm. Çeşitli moda yayınlarında yazılar yazıyorum.
* Kabul görme ihtiyacının iyice arttığı günümüzde bunu statü sembolü olan eşyalarımız ile karşılamaya çalışıyoruz. Çalışmalarımda bunu anlatıyorum.

“Görmezden geldiğimiz gerçeklik”
Serkan Şedele (Moda Fotoğrafçısı)

* 1975 doğumluyum. Reklam ve moda fotoğrafıyla 20 sene geçirdim. Bunun yanı sıra süpervizörlük ve yönetmenlik yapıyor, heykel ve resimle uğraşıyorum.
* Sergideki çalışmamın adı “Pleasure”. Gözümüzü kapadığımız gerçekleri ve görmezden geldiklerimizi anlatıyor. Kapalı olan gözlerin arkasında, etrafındaki çirkinlikleri, haykırışları görmeden kendi dünyasında mutluluk ve bencillikle yaşayanları yani.

“Bu gömlek büyük egolulara...”
Nihan Peker (Moda Tasarımcısı)
* 27 yaşındayım. Moda tasarımı okudum ve kendi adımı taşıyan bir markam var. Üç yıldır koleksiyonlar hazırlayıp çeşitli markalara danışmanlık yapıyorum.
* Gömlek tasarlamayı çok seviyorum. Bu çalışmam için de dev bir beyaz gömlek tasarladım. Kocaman beyaz poplin bir gömlek bu. Bazı insanların kendinden çok daha büyük egoları ve tavırları var. Bu gömleği onlara armağan ediyorum.
* ‘Dev’ insanlara ironiyle yaklaşmayı amaçladım. O yüzden de kimilerine “bir gömlek üstün” gelebilir.

“Dev bir yüzük tasarlar gibi...”
Zekiye Koçarslan (Mücevher Tasarımcısı)

* Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin ardından, Milano’da Istituto Marangoni’de moda tasarımı eğitimi aldım. 2006’dan beri Zeckie markamla koleksiyonlar hazırlıyorum.
* “Saklı Zaman” isimli çalışmamı yaparken dev bir yüzük tasarlıyor gibi hissettim; demir malzemeden altıgen zemine oturan, farklı yüzeyler yaratan prizma...
* Amacım insanların bakış açılarını tekrar değerlendirmeye zorlamak, zamanın içindeki saklı zamanı, mekanın alternatiflerini görmeye davet etmek.

“Hayal ve gerçeklik birbirine geçiyor”
Zeynep Tarhan Muslu
(Moda Editörü-Serginin küratörü)

Edito’nun fikirleri geçtiğimiz yıl bu zamanlarda filizlendi. GaleriBu’dan Umut Yalım modayla ilintili bir sergi yapmak istiyordu. Aldığım sanat yönetimi eğitimi sırasında sanat dünyasının modaya olan mesafesine karşın, onunla
iç içe geçen ve görmezden gelinemeyecek bir tarafı da olduğunu düşünürdüm. Bu projeyle aslında sanatın da kendi hızıyla değişen bir modası ve modanın da sanatla iç içe geçen yönünü vurgulamak istedim.
Sanatta moda, giyim kuşam ve dekorasyonda gördüğümüz modaya göre çok daha yavaş dönüşüyor. Edito sergisini de moda ve sanatın kesiştiği noktada, çift yönlü denemeler için bir alan yaratma çabasıyla hazırladık, belirli aralıklarda tematik olarak devam ettirmeyi planlıyoruz. Kurguyu yaparken dergicilik geçmişim de bana ilham verdi.
Üç boyutlu gezilebilir, hayal ve gerçekliğin sınırlarının birbirine geçtiği bir dergi yaratmak istedim.

ABD Başkanı Trump: Türkiye'ye tüm yaptırımların kaldırılmasını emrettimABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı. Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 14 Ekim'de Türkiye'ye getirilen yaptırımların resmen kaldırıldığını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber