“New York’ta Türk kahvesi çok popüler”

New York sosyetesinin hayatını anlatan reality şov programında yer alan falcı Sema Bal iki yıl içinde büyük bir üne kavuştu. Mayısa kadar tüm randevuları dolu olan ve başka ülkelerden davet alan Bal ile konuştuk

“New York’ta Türk kahvesi çok popüler”

İki yıl önce Amerika’da, New York sosyetesinin hayatını anlatan reality şov programı “The Real Housewives of New York City”nin bir bölümünde yer alan Sema Bal, fal bakma yeteneğiyle ülkenin en çok aranan ismi haline geldi. Reality şovun yıldızlarından Carole Radziwill’e fal bakan Bal’ın, Radziwill’in 15 yıl önce ölen eşiyle ilgili anlattığı detaylar izleyenleri şoke etti. Yayınlanan programın ardından ABD’nin Virginia, Philadelphia hatta Los Angeles gibi popüler kentlerinden çağrı almaya başlayan Bal, bir de New York Daily News gazetesine röportaj verdi. 25 yıldır New York’ta yaşayan ve şu an dünyaca ünlü isimlere fal bakan Sema Bal ile telefonda konuştuk, ilginç hayat hikayesini dinledik.

- Carole Radziwill’e bir fal baktınız ve bütün Amerika’da popüler oldunuz, neler hissediyorsunuz?

Evet, öyle oldu ama her şey
doğru çıkacak diye bir şey yok.
Her şey Allah’ın elinde, ben gördüğümü söylüyorum sadece. Kimseye de
hayatını fal baktırıp ona göre yaşamasını tavsiye etmiyorum.

- Ne zamandır fal bakıyorsunuz?

Aslında benim annem fal bakardı. Ben de bekarken annemden görüp arkadaşlarıma bakmaya başladım. Annem bana “İçinden ne geliyorsa, hislerini dinleyerek söyle” derdi. 30 seneyi geçti fal bakmaya başlayalı.

- Amerika’da kahve falı kültürü var mıydı? Nasıl karşıladı insanlar?

Türk kahvesi bu şovdan sonra çok popüler oldu diyebilirim. Müşterilerim “Biz Türk kahvesini bilmiyorduk, fal bakıldığını da hiç bilmiyorduk” diyorlar. Ben de zaten bu şova dahil olmadan önce Türk kahvesini tanıtan bir kitap yazmıştım ve baskı sürecindeydi. Bu şovla birden duyulunca daha çok insana ulaşmış oldum. Şu anda burada Türk kahvesi hakikaten çok meşhur.

- Tadını seviyorlar mı?

Evet, genelde seviyorlar. Sevmeyen ve kahveye alışkın olmayanlar için de kahvenin içine çikolata eritiyorum. O şekilde kolaylıkla içebiliyorlar.

“Mayısa kadar doluyum”

- Ben bugün fal baktırmak istesem, ne kadar sonraya randevu bulabilirim.

Mayısa kadar her günüm dolu. İnternet sitemden randevulara bakıp size en uygun ve yakın tarihi seçebiliyorsunuz.

- Sadece New York’lular mı fal baktırmaya geliyor?

Hayır, başka ülkelerden beni duyan ve New York’a gelmişken fal baktırmak isteyenler de oluyor. Onları üzmeyi de sevmiyorum ve özel bir saat veriyorum.

“Telefonda bakmıyorum”

- Amerika’daki ünlü isimler de geliyor mu size?

Evet, gelenler var ama gizlilik sözleşmesi yaptığım için sizinle paylaşamam.

- Günde kaç saati bu işe ayırıyorsunuz?

Eskiden günde sekiz kişiye bakıyordum, şimdi azalttım, dört ya da beş kişiye bakıyorum. 13 yaşında oğlum var, onunla ilgileniyorum. Ailem her şeyden daha mühim.

- Türkiye’den arayanlar oluyor mu? Telefondan bakıyor musunuz?

Çok soran oluyor ama telefondan yapmıyorum. Kişnin enerjisini almam önemli. Eskiden e-mail ile kahve fotoğraflarını gönderenlere bakıyordum ama şimdi ona da vaktim kalmıyor. Artık sadece yüz yüze bakıyorum.

“200 dolara fal bakıyorum”

- Fal ücreti bin dolar deniyor?

Hayır, bin dolara bakmıyorum. Randevularım çok dolu. O randevu sırasını beklemek istemeyen insanlar, “O randevuları iptal edin, ben bin dolar vereyim, önden bana bakın” diyorlar. “Hayır, sırayla bakacağım” diyorum. Normalde 150 dolara bakıyordum. Bütün bu randevuları organize etmek ve siteyle ilgilenmek için iki asistanım var. Onların da maaşlarını ödediğim için artık 200 dolara bakıyorum.

“New York’ta Türk kahvesi çok popüler”

- Sizi kendi ülkesine davet edenler oluyor mu, gidiyor musunuz?

Evet, oluyor ama oğlumun okulu olduğu için bırakıp gidemiyorum. En son Katar’dan çok zengin ve ünlü bir aile davet etti. Orada bir bankanın sahipleri. Gidemedim, onlar geldi.

- Amerika’daki fal baktıran kitle nasıl? Genelde kimler tercih ediyor?

Her kesim insan geliyor ama çalışanlar da çok geliyor. Burada Wall Street’ten gelenler de var. Borsa inecek mi çıkacak mı diyen de oluyor. Çocuğunun cinsiyetini merak eden de, evlilik için düğün tarihi vermemi isteyen de. O kadar detaylı bilsem ben her gün loto numaralarını yazarım. Her şeyi Allah bilir, ben sadece aracıyım.

- Falınız çıktığında neler oluyor?

Hemen yeniden gelmek istiyorlar. Ben aradan altı ay geçmesini bekleyin diyorum. Her gün yapılacak bir şey değil. Hem zamanlarına hem paralarına yazık. Altı aydan önce bakılan fallar aynı çıkar. Zaman geçmesi lazım.

15 Eylül 2019 Magazin Bülteni15 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber