Olimpiyat pistinde kayak keyfi

İtalya’daki Sestriere’nin olimpiyat köyü ve kayak merkezi görülmesi gereken bir başarı projesi. 2006 Torino Kış Olimpiyatları’nın düzenlendiği yarış pistlerinde kayak yapma imkanı da bulunuyor

Olimpiyat pistinde kayak keyfi

Güzel kar, tatlı bir kahve keyfi, iyi bir öğle yemeği, belki de şansınız varsa dağda bir rock konseri ve 2006 Torino Kış Olimpiyatları’nın düzenlendiği yarış pistlerinde kayak yapma imkanı. Hepsi Sestriere’de.

Spor, doğa, eğlence ve iyi vakit geçirmek için geniş bir dağlık bölge Sestriere. İtalya’nın Torino kentine arabayla yaklaşık bir saat ve İtalya-Fransa sınırına 17 kilometre uzaklıkta. Avrupa’nın önde gelen kayak merkezlerinden biri olan Sestriere 2035 metre yükseklikte konumlanıyor. Mutfağıyla da meşhur Piemonte bölgesinin yaklaşık bin kişinin yaşadığı bu merkezinin nüfusu kış aylarında 20 bini buluyor. Sestriere yaz mevsiminde de Avrupa’nın en yüksek yerinde, 18 delikli golf sahasında oynama keyfini sunuyor. İsteyen kayak severlerin gece ışıklandırılmış pistlerde kayabildiği merkezin Fransa sınırına yakın olması size Alpler’in iki yakasında, İtalya ve Fransa’da kayma keyfini tattırıyor.

Olimpiyat pistinde kayak keyfi

Engellilere de uygun

2006 Torino Kış Olimpiyatları’na ev sahibi olan Sestriere’de 1930’lu yıllardan beri Alp disiplini kayak yapılıyor. Buranın kaderi olimpiyat köyü 2006’da kurulduktan sonra “hayalet köy” haline gelmek olmamış. Çok maliyet gerektirmesine rağmen planlı çalışmalarla her seviyeden kayakçının gidebileceği bir kayak merkezi haline getirilmiş. Olimpiyatta yarışların yapıldığı pistlerin haricinde yeni başlayanların kayabilmesi için yeni pistler açılmış ve çocuklar için kayak okulu kurulmuş. En önemlisi, engellilerin kayak yapabildiği yegane yerlerden biri. Engelli kayakseverler, eğitim uzmanlarının eşliğinde kayak sporunun keyfine varabiliyor.

Bu bölge 2006’da uluslararası alanda daha iyi tanınmış ama 1930’lu yıllardan beri Sestriere’de Alp disiplini kayak yapılıyor. Burayı FIAT’ın kurucusu Agnelli’lerin babası, o yıllarda bölgedeki fabrikada çalışan işçilerinin ve ailelerinin faydalanması için bir dinlenme tesisi olarak inşa ettirmiş. Sestriere’de Torre Agnelli diye tanınan ikiz kuleleri baba Agnelli yaptırmış. Buranın sembolü ikiz kulelerin özelliği 360 derece manzaraya sahip olması.

İtalya ve Fransa’yı bağlayan bu kayak bölgesi (aslında vadi), Vialattea yani Samanyolu adıyla biliniyor. Pragelato’dan başlayıp Fransa’nın kayak merkezi Montgenevre’ye ulaşan Samanyolu, Sestriere’den geçiyor ve 400 kilometre uzunluğunda.

Olimpiyat pistinde kayak keyfi

Yöresel tatlar sunuluyor

Sestriere Belediye Başkanı Valter Marin, Uluslarası Gazeteciler Kayak Kulübü’nün Sestriere’de düzenlediği toplantı sırasında merkezin başarı öyküsünü anlatırken, kendilerine olimpiyatlar için verilen 2 milyar avroluk bütçeden 70 milyon avro tasarruf ettiklerini belirtip pek çoğumuzu şaşırttı. Başkan, bu tasarruf sayesinde tesislerin bakımını yaptıklarını, herkesin kayabilmesi için kolay pistler açtıklarını, çocuklar için kayak okulları kurduklarını söyledi. Bu tasarruftan halen yararlandıklarını kaydeden Marin, bölgenin doğasını korumak için aldıkları karar çerçevesinde konut inşalarına izin verilmediğini söyledi.

Kayak turizminde yeme-içmenin rolü azımsanamaz. Sestriere’nin kayak sonrası etkinlikleri de tatmin edici. Ziyaretçilere mutfak konusunda birçok seçenek sunan Sestriere’de, Kuzey İtalya yöresel tatları ağırlıkta. Bunların arasında polenta, yöresel peynirler ve şarküteri ürünleri bulunuyor. Pizza, makarna ve panininin bolca bulunduğu Sestriere’de gece hayatı da hızlı sayılabilir. Ekonomisinin sürdürülebilirliği için kara bağlı olan Sestriere’nin olimpiyat köyü ve kayak merkezi örnek alınması ve görülmesi gereken bir başarı projesi.

Yaralı akbaba, jandarma ekipleri tarafından kurtarıldıMalatya'da devriye görevi yapan jandarma ekipleri, buldukları yaralı akbabayı tedavi ettirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber