Perde çocuklar için açılıyor

Bu hafta sonu çocuğunuzla birlikte tiyatroya gitmeye ne dersiniz? Çocuklar için hazırlanan, onların iç dünyalarına hitap eden, hiç sıkılmadan izleyebilecekleri pek çok tiyatro oyunu küçük seyircilerini bekliyor

Perde çocuklar için açılıyor

Geçtiğimiz hafta sonu oğlumla ilk kez tiyatroya, Tiyatro Mie’nin Barış Manço Kültür Merkezi’ndeki
“Pinokyo” isimli oyununu gittik. Salon tamamen karartılmadığı için karanlıktan korkma gibi bir sorunumuz olmadı. Zaten öncesinde evdeki perdeleri kullanarak minik bir gösteri yapmış, tiyatroda neler olacağını anlatmıştım. Oyun boyunca tek sıkıntımız salondaki çocuklar için uygun olmayan koltuklar oldu.

“Oyunlar ders verme amacı taşımamalı”

Oyun interaktif, oyuncular minik izleyicilere zaman zaman sorular soruyor, çocuklar da hep bir ağızdan cevaplıyor. İlk perdenin sonunda yaramaz tilki çıktı, bizimki korktuğunu söyledi ve salondan çıktık. Seyretmeye zorlasaydım belki tiyatrodan hoşlanmayıp tekrar gitmek istemeyecekti.

Çocukların iç dünyalarını, duygusal tepkilerini anlayarak, onların sıkılmadan izleyebileceği ve izlerken de eğleneceği oyunları sahnelemeye çalıştıklarını anlatan Tiyatro Mie’nin kurucusu Salim Dörtcan; “Çocuklara ders vermek, öğüt vermek için tiyatroyu aracı olarak kullanırsanız mutsuz oluyorlar. Bizim amacımız çocukların önce eğlenmesi sonrasında ise tiyatrodan kendilerine uygun değerleri almaları. Her çocuğun aile yapısı, yaşantısı farklı. Tiyatroda vermeye çalıştığınız değer ya da ders ile çocuğunkiler çakışmamalı. Bunu sağlamak da
kolay değil” diyor. Dörtcan’a hak vermemek elimde değil, zira
ben de oğlumu tiyatroya götürürken ilk önce iyi vakit geçirmesini, yeni bir şey deneyimlemenin heyecanını yaşamasını istemiştim.

Şehirde hangi oyunlar sahneleniyor?

-Tiyatro Mie’nin bugün Kozzy Alışveriş Merkezi’nde 12.00’de “Bremen Mızıkacıları”, 14.00’te ise “Alis Harikalar Diyarında” isimli çocuk oyunları sahneleniyor. Yarın ise aynı yerde 12.00’de “Kediler ve Köpekler” müzikali ile 14.00’te “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” oyunu var (tiyatromie.com).

-Masal Gerçek Tiyatrosu’nun “Neşeli Orman” isimli oyunu bugün ve yarın 13.00’te Kadıköy Belediyesi Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde. Aynı mekanda 15.00’te ise Yalvaç Ural’ın öyküsünden uyarlanan “Sevimli Salyangozlar - Gözü Boynuz ve İzi Yıldız” oyunu sahnelenecek. Oyun, yanlarında anneleri olmadan yolculuğa çıkan iki salyangozun başından geçenleri anlatıyor (masalgercek.com).

- Çocuklara tiyatro sevgisi dışında dostluğu da aşılamayı hedefleyen Tiyatro Alkış, “Çizmeli Kedi”, “Pinokyo” ve “Pamuk Prenses” gibi klasik çocuk hikayelerini sahneye taşıyor. 2 yaş ve üzeri çocuklar için olan “Pinokyo” bugün 13.00’te Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahneleniyor. Yarın ise 15.00’te Atacan Sanat Merkezi’nde “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”, saat 13.00’te Barış Manço Kültür Merkezi’nde “Çizmeli Kedi” isimli çocuk oyunları var (tiyatroalkis.com).

- 1992 yılından beri çocuklar için sayısız oyun sergileyen Sarıyer Sanat Çocuk Tiyatrosu’nun “Ali Baba’nın Çiftliği” isimli oyunu 13.00’te Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Saat 15.00’te ise “Çizmeli Kedi” çocuklarla buluşacak. Yarın saat 13.00’te “Küçük Denizkızı” sahneleniyor. Tiyatronun kasım ayı boyunca Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde de oyunları devam edecek (sariyersanat.com).

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi Devlet Tiyatroları’nda “Çiçek Prenses”, “Boya Benek”, “Piti”, “Pırtlatan Bal”, “Islık Çalan Max”, “Kedi ile Palyaço” oyunları yarın çocukları bekliyor. Oyunlarla ilgili bilgi www.ibb.gov.tr adresinde.

Perdesini ücretsiz açan tiyatrolar

-Goody Çocuk Tiyatrosu’nun 2012 yılından bu yana ücretsiz olarak sahnelediği müzikli çocuk oyunu “Bir Dostluk Hikayesi” bir ev köpeği ile sahipsiz bir kedinin dostluğu üzerine kurulu. 6-11 yaş grubu çocukların izleyebileceği oyun yarın saat 11.00’de Profilo Alışveriş Merkezi’nde izlenebilir.

-Anavarza Çocuk Tiyatrosuve Tiyatro Kareişbirliği ile hazırlanan “Bal Arıları ve Hınzır Ayı” oyunu, bugünden itibaren kasım ayı boyunca her cumartesi saat 12.00’de ücretsiz olarak İstanbul Profilo AVM’de çocuklarla buluşacak.

- Hans Christian Andersen’in “Karlar Kraliçesi” masalından yola çıkarak hazırlanan “Karlar Ülkesi” ile “Kibritçi Kız” oyunları Zorlu Çocuk Tiyatrosu tarafından hafta sonları ücretsiz olarak sahneye konuyor. Oyunlar 4 yaş ve üzeri minikler için.

- Türkiye’nin dört bir yanında 27 yılda 3 milyondan fazla çocuğu tiyatroyla buluşturan Pınar Çocuk Tiyatrosu, bu yıl çocukları sihirli bir dünyayla buluşturmak için “Sütle Gelen Sevgi” oyununu sahneye koyuyor. Oyun sağlıklı olmak için iyi beslenmenin ve sütün önemini komik bir şekilde anlatıyor. 6-12 yaş arasına hitap eden oyun 30 Kasım’a dek her cumartesi ve pazar günü saat 11.15’te Profilo AVM’de miniklerin karşısında olacak.

Sivas Katmeri tescillendiSivas yöresine özgü lezzet taşıyan Sivas katmeri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber