Podyumda en çok onları göreceğiz

Bu yıl Istanbul Fashion Week (IFW) için toplam 1020 model seçmelere katıldı. Bir gün süren seçmelerin ardından 385 kişi moda haftası model havuzu için seçildi.

Podyumda en çok onları göreceğiz

Bu çalışma, katılacak tasarımcılara kolaylık olması adına ön bir seçme niteliğinde. Sonra tasarımcılar oluşturulan havuzdan diledikleri model ile çalışabiliyor. Beril Kayar, Merve Büyüksaraç ve Selda Car ise bu seçmelere katılmıyorlar. Çünkü zaten son birkaç sezondur Istanbul Fashion Week’in gözdeleri onlar. Hatta kadrosunda yer almadıkları defile yok desek yeridir. Çarşamba günü başlayacak olan IFW öncesinde bizimle güzellik sırlarını, tecrübelerini ve hayallerini paylaştılar.

“Hayatımın tek amacı oyunculuk artık”

Beril Kayar
* 24 yaşındayım. Bir dergiyle yaptığım çekimin ardından IFW’in kampanya çekimini yapmak istediler benimle, öyle başladım bu işe.
* Zaten çok abur cubur ya da yağlı yiyeceklerle beslenen biri değilim, moda haftasına hazırlanırken de normal düzenimi devam ettiriyorum.
* Defilelerden eve dönünce yıpranan cildime ve saçlarıma doğal yağlarla maske yaparım.
* Maskülen tasarımlar içinde kendimi daha iyi hissediyorum ya da tek parça, elegan bir kıyafetle.

“Defilelere giderken evden meyve suyu, salata taşıyorum”
* Moda haftası boyunca bavul gibi çantalarla dolaşıyorum. Kulisteki yemeklerden yemek istemezsem diye kendimi garantiye almak zorundayım. Evden meyve suyu, salata taşıyorum.
* “Adını Feriha Koydum”da oynamaya başladım. Hayatımın tek amacı artık oyunculuk. Oldukça da eğlenceli gidiyor. Ekibin dinamiği ve enerjisi de harika. Beni doğru yönde geliştiren ve besleyen bir ekip.
* Türkiye’de modelliğin meslek olarak yapılabileceğini düşünmüyorum. Bu işi isteyenler başka bir kariyer planı yapıp bunu da hobi olarak yapsınlar ya da yurtdışına açılsınlar.
* Paris ve Berlin’den çok güzel teklifler aldığım halde hep bir şey çıktı ve gidemedim ama hayalim mutlaka bir gün Martin Margiela defilesine çıkmak.
* Bizden bir önceki jenerasyonda garip bir algı varmış, o zaman magazin gündemi de mankenlerle dolu olduğu için ego savaşları olurmuş. Ama ondan bir önceki dönemde de öyle bir şey yokmuş. Bizde hiç öyle bir şey yok, çok iyi anlaşan özellikle altı-yedi kişiyiz.

“Yeni manken yetişmiyor çünkü yabancı manken geliyor"

Selda Car
* 27 yaşındayım. Babam Türk, annem Hollandalı. Hollanda’da büyüdüm, moda yönetimi okudum. 21 yaşımdayken Türkiye’ye geldim ve İstanbul’da bir tekstil firmasında çalıştım beş ay. Türkiye’de Tyra Banks’in Top Model yarışması yapılacak dediler. Katıldım, iki buçuk ay sürdü ve birinci oldum.
* Haftada iki kere spor hocasından ders almaya başladım ama sadece daha sağlıklı yaşamak için. Özel bir diyet uygulamıyorum.
* Oyunculuğu düşünüyorum ama hayatım yoğun biraz. Hollanda’da müzikallerde oynuyordum, özledim aslında. Hep başrol teklifleri geliyor, bu da güzel bir şey.
* Defilelerde özel şeyler giyince kendimi prenses gibi hissediyorum. Normalde stilim çok değişiyor.
* Bu iş için güçlü bir karakterinin olması lazım.
Seni beğenmezlerse kişisel algılamayacaksın, tarzın uymuyordur. O yüzden okul çok önemli. Mankenliği çok kısa bir zaman yapabilirsiniz, sonrasını da düşünmek lazım.

“Chanel defilesine çıkmak harika olurdu”

* Elie Saab defilesine çıkmak isterim. Chanel de harika olurdu ama beden ölçülerimi uygun bulmazlar (gülüyor).
* Türkiye’de yeni manken çok yetişmiyor çünkü artık çok fazla yabancı manken geliyor. Açık tenli kızlar tercih ediliyor. Bir de burada aileler çok sıcak bakmıyorlar bu işe.
* Gisele Bündchen ve Kate Moss’a hayranım.

“Defilelerden sonra yüzüme buz maskesi yapıyorum”

Merve Büyüksaraç

* 24 yaşındayım. Yeditepe Üniversitesi’nde endüstriyel tasarım okudum. 15 yaşındayken Ankara’da Olgunlaşma Enstitüsü’nün kaftan defilelerine çıkardım. 17 yaşındayken de Miss Turkey yarışmasını kazandım.
* IFW’e hazırlanırken özel bir beslenme programı uygulamıyorum. Zaten yerim ama kilo almam.
* Defilelerden sonra bakım kürleri yapmam gerekiyor. Saçıma zeytinyağı sürerim. Bir de her zaman uyguladığım bir buz maskesi var: rezene, ıhlamur, nane ve salatalık suyunu mikserden geçirir, buz kalıplarına doldururum. Yatmadan yüzüme sürüyorum.
"Türk mankenlerinin kalçası büyük diye Avrupa’da beğenilmiyoruz”
* Bir kere podyumda basamaklara gelince düştüm ve gülmekten kalkamadım. Arkadan Uğurkan abi (Erez) ‘Çık git’ diye bağırıyordu (gülüyor).
* Oyunculuk için çok teklif geldi, deneme çekimlerine de gittim. Herhalde iyi oyun veremiyorum ki genelde geri dönüş olmuyor.
* Bugünü 10 yıl öncesi ile kıyaslamak çok yanlış çünkü bizden önceki neslin modelleriyle konuştuğum zaman görüyorum ki günde üç-dört defileye gidip çok yüksek paralar kazanıyorlarmış. Şu an para kaz anmak için yılda iki kere
IFW’i beklemek gerekiyor.
* İtalya’da bir ajansa görüşmeye gittim, çok büyük markaları saydılar, “Hepsinin defilesine alırız seni” dediler. Sonra da “Ama Türk kızı” dediler. Türk kadınının kalçası geniş. Avrupa’daki ajanslar senin tipinden anlıyorlar.
* Mankenlerden Agyness Deyn’in podyumunu çok beğeniyorum.
Tip olarak da Natalia Vodianova.
* Acun Ilıcalı ile mahkememiz var. Delillerimizi topladık. Bekleme sürecindeyiz.

Moda haftası başlıyor

Yedincisi gerçekleşecek olan IFW bu sezon
10-13 Ekim tarihleri arasında Karaköy Antrepo 3’te gerçekleşiyor. Etkinlik boyunca
25’i solo olmak üzere 34 moda tasarımcısı ve
beş markanın önümüzdeki yaz koleksiyonları sergilenecek.

19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber