Saraydan çıkan trend

Yeni mevsim işlemeleri, kabartmalı kumaşları ve iddialı pırıltılı desenleriyle barok ve rokoko dönemlerinden bir filmin dekoru gibi...

Saraydan çıkan trend

Moda dünyasında bu sezon da son zamanlarda alıştığımız gibi 60’lara ve 70’lere göndermeler var ama şimdi biraz daha gerilere hatta birkaç yüzyıl öncesine geri dönmeye hazır olun. Çünkü Rönesans döneminin dekoratif üslubundan ilham alan kumaş ve desenler her yeri sarmaya hazırlanıyor. Bu da alışveriş listelerimize brokar kumaşları ve goblen desenlerini eklemek anlamına geliyor. Özellikle siyah kumaşlar üzerinde kendini gösteren altın iplikler ve kabartma çiçek motifleri sarayların ihtişamlı havasını aratmayacak nitelikte. Söz konusu Barok, Rokoko gibi konular olunca İtalyan ve Fransız modaevleri de uzmanlıklarını konuşturuyorlar elbette. Örneğin Dolce&Gabbana bu temayı koleksiyondaki neredeyse her parçaya yansıtan modaevlerinden biri. Markanın büstiyerlerinde, elbiselerinde ve hatta güneş gözlüklerinde bile altın işlemeler var. Versace’nin çantalarında kendini gösteren barok detaylar Valentino’nun da goblen desenlerinde hayat buluyor. Paris Moda Haftası’na geçerken, baştan aşağı işlemeli koleksiyonuyla Balmain’in yeni sezonda bu trendin öncülerinden olduğunu söylemeden geçmeyelim. Markanın kreatif direktörü Olivier Rousteing, Richard Burton’ın Elizabeth Taylor’a hediye ettiği Faberge yumurtasından ilham alarak hazırlamış koleksiyonu. Balmain’in imzası haline gelen geniş omuzlu ceketler ve dar kesim pantolonlar her zamankinden daha dekoratif bir havayla karşımızda bu defa. Türkiye’ye gelince, Begüm Salihoğlu bu temayı kendine göre yorumlayan tasarımcı oldu. ‘Baroque’n Roll’ adını verdiği koleksiyon için o dönemin mobilyalarından ve ayna çerçevelerinden ilham almış.

“Gündüzleri jean ve kazakla barok detaylı bir kolye kullanabilirsiniz”

Barok teması sizin koleksiyonunuzda kendine nasıl yer buldu?

Begüm Salihoğlu: Bu sezon içgüdüsel olarak ‘faux noir’ dediğimiz yani renklerin içine siyah katılmış çok koyu tonlarla çalışmak istedim. Renk araştırması yaparken de biraz daha barok döneme doğru kaydım. Kumaş alımı yaparken bulduğum muhteşem barok baskılı kumaşla birlikte de koleksiyon tamamen oturdu.

Koleksiyonu tasarlarken nelerden ilham aldınız?

Begüm S.: Koleksiyonu tasarlarken o döneme ait antika mobilyalardan ve ayna çerçevelerinden ilham aldım. Döşeme ve perdelerde kullanılan kadifeler, çerçevelerdeki işlemeler ve oymalar da koleksiyonda görebileceğiniz çıkış noktaları.

Barok dendiğinde akla ağır bir stil geliyor. Bu trendi günlük hayatta nasıl uygulamalı?

Begüm S.: Özellikle gündüzleri kazak, jean, spor ayakkabı kombinasyonlarınızda aksesuar olarak barok detaylı bir kolye kullanabilirsiniz mesela. Mürdüm, koyu yağ yeşili, lacivert kombinlerini de altın karışımı aksesuarlarla kullanmayı deneyin.

Sizce bu sezon bu temayı en iyi işleyen moda tasarımcısı kim oldu?

Begüm S.: Balmain’in tasarımcısı tasarimcisi Olivier Rousteing barok temasını kesinlikle en iyi modernize eden tasarımcı diyebilirim.

Saraydan çıkan trend

Saraydan çıkan trend

Kaşlar da barok

Rönesans modasından etkilenen yalnızca kıyafetler olmayacak gibi. Barok dönemi yansıtan bir stille ışıltılı ya da bronz bir makyaj hayal edebiliyor musunuz? Güzellik eğilimleri de bu trendden nasibini aldı ve mankenler podyumda beyaz ve duru tenleri, doğal renklerdeki dudaklarıyla yürüdüler. Kaşlar da tıpkı brokar kumaşlar gibi sarıya yakın hatta yok gibiydi. Yani bu sezon makyaj konusundaki ilham kaynağınız bir Hollywood yıldızı filan değil, Marie Antoinette olabilir. Fakat şunu da belirtmeden geçmeyelim, yokmuş gibi duran kaşları kullanmak biraz riskli. Hem olduğunuzdan yaşlı görünme ihtimaliniz var hem de bu model her saç ve ten rengine gitmiyor.

Çocukken hiç oyuncağı olmadı,dolmuşunu oyuncakla donattıOsmaniye’de çocukken hiç oyuncağı olmayan halk otobüsü şoförü 28 yaşında ki Fatih Çokan, çocuklar için otobüsü oyuncaklarla doldurdu. Çokan, otobüsündeki oyuncaklarla hem oynuyor hem de otobüse binen çocuklara hediye ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber