Serge Gainsbourg, Jane Birkin’i anlatıyor

Serge Gainsbourg, Jane Birkin’i anlatıyor     Oyuncu anne ile aristokrat babanın kızı... 1946’da Londra’da doğdu. Önce bir müzikal komedide, sonra bir sinema filminde rol aldı. Antonioni’nun "Blow Up" adlı filmiyle dikkat çekti. O sıralar ünlü besteci John Barry ile evliydi. Kızı Anne doğduğunda kocasıyla ilişkisi bitmek üzereydi. 1968’de hayatına başka biri girdi ve her şey değişti...
     Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin en renkli konuklarından biri olan Jane Birkin 1968’de Serge Gainsbourg’la tanıştı. "Slogan" adlı filmin çekimleri sırasında... Fransızların "yaramaz adam"ı Gainsbourg 40 yaşındaydı ve çoktan ünlü biriydi. Deneyimli ve yetenekli Serge Gainsbourg; genç, tek kelime Fransızca bilmeyen Jane Birkin’i çekimler sırasında biraz "hırpaladı". Ama zamanla durum tatlıya bağlandı. Jane Birkin yıllar boyunca Gainsbourg’un ilham perisi olacaktı. Aşkları, şarkıları sansasyon yaratacaktı.
     1969’da iki filmde daha birlikte oynadılar. Vasat filmlerdi bunlar. Yine aynı yıl bir de albüm yaptılar, "Jane Birkin Serge Gainsbourg" adıyla. Birkin albümde altı şarkı söyledi. Gainsbourg’la düet yaptığı "Je t’aime moi non plus" tam bir skandala yol açtı. Erotikliğiyle Vatikan’ı çok kızdıran bu şarkıyı Gainsbourg aslında eski aşkı Brigitte Bardot için yazmıştı. Albüm büyük başarıya ulaştı, çok kısa sürede satışı bir milyonu buldu. Bu şarkıyla birlikte aşk hikayeleri de tüm dünyayı dolaşıyordu.
     1971’deki "L’Histoire Melody Nelson" adlı albüm de aynı ilgiyle karşılandı. Jane Birkin çok az şarkı söylüyordu ama albümün kapağında onun resmi vardı. 21 Temmuz’da kızları Charlotte dünyaya geldi. Bu arada basında 1972’de evlenecekleri haberleri çıkmaya başlamıştı. Tören şaşaalı olacak deniyordu. Ama Jane Birkin evlenmekten vazgeçti.
     1975 yılının sonunda Serge Gainsbourg ilk kez yönetmen koltuğuna oturdu. "Je t’aime moi non plus" için. Birkin’e androjen görünümlü bir genç kadın rolü vermişti. Bu film de çiftin adından uzun süre söz edilmesine neden oldu. 70’lerin sonu Jane Birkin-Serge Gainsbourg ilişkisinin de sonuydu. Ayrıldılar ama Gainsbourg 1991’de ölene dek birbirlerini görmeye, birlikte çalışmaya devam ettiler.
     Jane Birkin’in son albümünün adı "Arabesque". Geçen yıl piyasaya çıktı. Birkin, Paris’te verdiği konserin kayıtlarından oluşan bu albümünde, bestelerinin çoğu Serge Gainsbourg’a ait şarkılarını Arap ve Endülüs ezgileriyle birleştirerek söylüyor. Jane Birkin albümünün turnesi kapsamında İstanbul’a geliyor.
     
•  1969: Benim uyuşturucum Jane. Başıboş 20 yıldan sonra onun gibi duyarlı birine rastlamam harika bir şey.
•  1978: Jane çok ünlü Amerikalı besteci John Barry ile evliydi. Ben de sadece şarkı yazarı olarak kalamazdım. Bunun için "Melody Nelson"ı yaptım. Gerçek bir senfonik müzikal. Sinemada yönetmen olarak çalışmaya da bu yüzden heveslendim.
•  1980: Ciddi bir ders aldım. Hayatımda ilk kez 52 yaşında aşk acısı yaşadım. Beni yüzsüz, edepsiz bulanlar varsa bilmeliler ki dört aydır yakıcı gözyaşlarıyla ağlıyorum. Gerçek gözyaşlarıyla...
•  1985: Jane hâlâ burada, benim evimde; her yerde. Bu hikayede suçlu olan bendim... Jane’i mahvetmedim. Aslında ben bilinçli şekilde kendi kendimi mahvettim ve onu kaybettim...
•  1989: İnsanlar bizim kişiliğimizi seviyordu; ben edepsiz, o kışkırtıcı. Paris gece hayatının kahramanlarıydık.
     
     

Kara delik fotoğrafını çeken Türk: Feryal Özel - Röportaj2019 Nisan'da yayınlanan kara delik fotoğrafını çeken ekibin üyesi, NASA'da çalışan Feryal Özel ile röportaj yaptık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber