Silahlara veda

"28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü" Umut Vakfı'nın etkinlikleriyle kutlanacak. 10 yıldır geleneksel olarak yapılan "Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü" saat 13.00'te...

Silahlara veda
Yarın "Bireysel Silahsızlanma Günü". Bu gün Umut Vakfı tarafından 10 yıldır her 28 Eylül'de olduğu gibi "Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü" ile hatırlanıyor. Saat 13.00'te Taksim Gezi Parkı'nda başlayacak etkinlik Umut Vakfı'nın geleneksel ödüllü yarışmaları kapsamında Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın-1 Dakikalık Çizgi Film Yarışması ödül töreni ile devam edecek. Saat 14.00'te, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nın Marmara Salonu'nda yapılacak tören, kokteylle başlayacak. Törenin konuşmacıları arasında vakfın başkanı Nazire Dedeman, Michael North ve David Grimson olacak. North, kızı Sophie'nin okuduğu ilkokulda yaşanan katliamda ölmesiyle başlattığı bireysel silahsızlanma mücadelesini yıllardır sürdüren bir baba. Özlem ve David Grimason ise bu yıl Foça'da serseri bir kurşunla hayatını kaybeden 2,5 yaşındaki Alistair'in anne ve babası. Onlar da başka çocukların oğulları gibi bir kurşuna kurban gitmemesi için "Bireysel Silahsızlanmaya Hayır" kampanyasını İngiltere'de sürdürüyorlar. Grimason'lar ve North topladıkları 30 bin imzayı yarın Türk kamuoyuna sunacaklar.
Umut Vakfı'nın çalışmaları ve misyonu hakkında Nazire Dedeman şöyle diyor: "Hepimiz içinde yaşadığımız toplumu kalkındırmak ve sorunlarını çözmek için bireysel görevler üstlenmek zorundayız. Benim payıma düşen maalesef bireysel silahsızlanma gibi ölümcül bir toplumsal sorunla mücadele etmek oldu. Her yıl ortalama 3 bin kişi bireysel silahlar nedeniyle hayatını kaybediyor. Umut Vakfı'nın kuruluşunun 10'uncu yılında ilk günkü inanç ve azimle yolumuza devam ediyoruz."

Türkiye'de silah ruhsatı için başvurma nedenleri
İş riski: Yüzde 35
Evde bulunsun: Yüzde 23.6
Merak-Hobi: Yüzde 16.7
Avcılık-Atıcılık: Yüzde 12.7
Meslek gereği: Yüzde 6.8
Hatıra: Yüzde 5.5

6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber