Sinemayla tarih altıncı kez buluşuyor

KONSER
TÜRSAK Vakfı'nın düzenlediği 6. Uluslararası Sinema-Tarih Buluşması,
12 Aralık'ta başlıyor. İngiltere'den Küba'ya, İsrail'den Çin'e pek çok farklı ülkeden yaklaşık 85 filmin gösterileceği, 19 Aralık'a kadar devam edecek olan festivalin teması Medeniyetlerarası Diyalog ve İnsan Hakları.
Sinema-Tarih Buluşması'nda bazı bölümler şöyle: Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, İnsan Hakları Temalı Film Gösterimleri, Medeniyetlerarası Diyalog ve Aydınlanma, Medeniyetlerin Oluşmasında Kadın Yönetmenler, Sinema Tarihinde Fransız Klasikleri... Festival kapsamında 13 Aralık günü saat 15.00'te Galatasaray Üniversitesi'nde Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın yönetiminde "Medeniyetler Buluşması" temalı uluslararası bir panel de var. Fotoğraflarla Film Çekim Öyküleri adlı sergi de 12-19 Aralık tarihleri arasında Levent Sinema TÜRSAK'ta görülebilir.

Kaçırılmaması gereken filmler
Festivalde öne çıkan filmleri merak edenlere de tüyo verelim. İnsan Hakları Bölümü'nde gösterilecek Hector Babenco'nun "Carandiru", Rene Clement'in "La Bataille du Rail / Demiryolu Savaşı", Paula Rodriguez'in "Pinochet's Kinder / Pinochet'nin Çocukları", Louis R. Vera'nın "Bastards in Paradise / Cennetteki Piçler", Andre Techine'in "Loin / Uzak", Angieszka Holland'ın "Julie Walking Home / Julie'nin Hikayesi", Miklos Jansko'nun "Wake Up Mate / Uyan Ahbap" adlı filmleri ilgiyi hak ediyor. Ünlü Alman kadın yönetmen Margarethe von Trotta'nın "Kızkardeşler", "Klaus'un İkinci Uyanışı", "Uzun Sessizlik", "Ağır Zaman"; İranlı kadın yönetmen Tahmineh Mileni'nin "The Fith Reaction / Beşinci Reaksiyon), "Afsane-Ye-ah / Efsane" ve "Two Woman / İki Kadın" filmleri de festivalin diğer önemli yapımları arasında bulunuyor.
6. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması'nda yer alan filmler Beyoğlu Beyoğlu Sineması, Levent Sinema TÜRSAK, Fransız Kültür Merkezi, Alman Kültür Merkezi ve Osmanlı Bankası Müzesi Sineması'nda gösterilecek. Kültür merkezlerindeki gösterimler ücretsiz. Beyoğlu Beyoğlu Sineması ve Levent Sinema TÜRSAK'taki gösterimlerde ise öğrenci bileti 3 milyon, tam biletler de 4 milyon liradan satılacak. İnsan Hakları Haftası olması nedeniyle 15 Aralık Pazartesi günü tüm salonlarda filmler ücret ödemeden izlenebilecek.

"Bach a l'Orientale" yeniden sahnede
Batı ve Doğu sentezini yansıtan "Bach a l'Orientale" konseri 8 Aralık'ta, saat 20.30'da Türk Böbrek Vakfı yararına yeniden verilecek. Projede Anjelika Akbar, Erkan Oğur, Asena gibi ünlü isimler yer alıyor.

Gençler için klasik müzik
Akbank Oda Orkestrası gençlik konserleri çerçevesinde bugün saat 17.00'de bir konser verecek. İTÜ Maslak Kampusu Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ndeki konsere giriş ücretsiz. Tel: (0212) 252 35 00

Dünden bugüne...
Akbank Oda Orkestrası'nın bir başka etkinliği de "Dünden Bugüne" konser dizisi. Orkestra 10 Aralık saat 20.00'de ünlü kemancı Ernst Kovacic'i konuk edecek. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşecek konserin bilet fiyatları 12 ve 17 milyon lira.

İstanbul'da flüt sesi
Ünlü flütçü Raffaele Trevisani, Borusan Kültür ve Sanat Merkezi etkinlikleri çerçevesinde İstanbul'a geliyor. Sanatçının 8-9 Aralık'ta düzenlediği "master class" herkese açık. Trevisani 9 Aralık'ta, saat 19.00'da bir de konser verecek. Etkinliklerin mekanı İtalyan Kültür Merkezi. Tel: (0212) 292 06 55

Dido partisi kaçmaz
Eminem "Stan" şarkısında onun bir parçasını kullandığından beri Dido'yu tutabilen yok. Yeni albümü "Life for Rent"le de büyük ilgi gören Dido için 11 Aralık'ta, Manhattan'da bir parti verilecek. Parti, katılımcılara dağıtılacak imzalı tişört, CD ve posterlerle de renklenecek. Saat 21.00'de başlayan geceye giriş ücreti öğrenci 5, tam 7,5 milyon lira.

Zerrin'le caz
Türk pop müziğinin güçlü seslerinden Zerrin Özer her salı olduğu gibi bu salı da Avant-garde'da sahneye çıkacak. Sahne dediğimize bakmayın aslında küçük bir orkestrayla Zerrin Özer neredeyse dinleyicilerin arasında söylüyor. Üstelik pop değil caz. Salı gecesi yapacak bir şey arıyorsanız Özer yorumuyla "It's a Man's World"ü dinlemeniz tavsiye edilir.

Mercan Dede, Anadolu yollarında
DJ Arkın Allen (bilinen adıyla Mercan Dede) kulüp müziğini Anadolu'yla tanıştırmak için çıktığı turnenin ikinci ayağını 10 Aralık'ta başlatıyor. Ünlü DJ, 10 Aralık saat 19.30'da Diyarbakır Demirok Tesisleri'nde, 11 Aralık saat 20.00'de Malatya Çardak Cafe'de çalacak. Müziğin ardından da söyleşiler yapılacak.

Tindersticks'le şova devam ediyoruz
Yaşanan son olayların ardından partiler ve konserler birbiri ardına iptal edilirken ünlü İngiliz gruplarından Tindersticks "Şov devam etmeli" diyerek 2,5 yıl aradan sonra yeniden Türkiye'de. Müziklerinde Jacques Brel, Serge Gainsbourg, Leonard Cohen gibi ustaların etkisi hissedilen Tindersticks, Türkiye'de iki konser verecek. Birincisi 11 Aralık Perşembe günü Ankara Saklıkent'te. Kapıların saat 20.00'de açılacağı konser öncesi Aylin Aslım sahneye çıkacak. Ankara konserinin bilet fiyatı 35 milyon lira. İstanbul'da grubu dinlemek isteyenler ise 12 Aralık'ta Maslak Venue'nün yolunu tutacak. Konserin ön grubu özel akustik performansıyla The Climb. Bilet fiyatı 40 milyon lira. Adı, 90'lı yıllara damgasını vuran PJ Harvey, Nick Cave gibi isimlerle birlikte anılan grubun konseri haftanın en iyisi.

Çölde sanat
Juan Botella Lucas ve Nurseren Tor, Galeri Apel'de bir sergi açtı. "Çölde inandırmak" temalı sergi 7 Ocak'a kadar açık kalacak. Tel: (0212) 292 72 36

40 yıllık desenler
Yapı Kredi Kültür Merkezi Kazım Taşkent Sanat Galerisi aralık ayında Mehmet Güleryüz'ü konuk ediyor. Kırk Yıl Desen adlı sergide sanatçının 1963'ten bu yana yaptığı 100 desen yer alıyor. Sergi ay sonuna kadar açık. Tel: (0212) 252 47 00

Antika ve resim bir arada
Nişantaşı'ndaki Müzayede Galerisi yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ressam Sedef Demirci Tuksal'ın eserlerinden oluşan sergi 4 Ocak'a kadar gezilebilir. Tel: (0212) 241 36 27

"Körü körüne" sergi
Canan Tolon son eserlerini Körü Körüne başlığı altında toplayarak Galeri Nev'de bir resim sergisi açtı. Bu sergisinde de her resimde farklı teknikler deneyerek çalışmış. Tolon'un resimlerini 31 Aralık'a kadar görebilirsiniz. Tel: (0212) 231 67 63

Sanat Kulübü'nden sergi
İstanbul Sanat Kulübü, Moda Deniz Kulübü'nde karma bir resim sergisi düzenliyor. 15 Aralık'a kadar süren sergide Ruhan Ekmekçi, Gazi Sansoy ve Erkan Özdilek gibi birçok kulüp üyesinin eserleri var. Resimlerden sağlanan gelirin bir bölümü Toplum Hizmetleri Vakfı'na bağışlanacak. Tel: (0216) 347 35 89

Sarane Alexandrian
"Satış Garantili" Altmış Roman Konusu
Sarane Alexandrian yazar olmak isteyen ya da edebiyatla ilgilenenler için bir el kitabı ve rehber hazırlamış. 60 farklı roman konusu ve tarzdan oluşan kitapta, konular önce teorik açıdan inceleniyor, sonra uygulamaya geçiliyor. Doğan Kitap'ın çıkardığı "Satış Garantili Altmış Roman Konusu"nun dili eğlenceli, öğretici ve ilham verici.

22 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber