Geri Dön

“Sokak köpeği sorununu beş yılda çözeriz”

Facebook’taki Let’s Adopt grubunun amacı İstanbul’daki sokak köpeklerini daha iyi bir yaşam kalitesine kavuşturmak. Grubun kurucusu Ivan Jimenez Chacon “Kadir Topbaş ile anlaşırsak sokak köpeği problemi kalmaz” diyor

“Sokak köpeği sorununu beş yılda çözeriz”

Geçtiğimiz pazar Taksim Gezi Parkı’nda hayvanseverler bir araya geldi. Ellerinde “Hasdal Barınağı’ndaki vahşete son” yazan pankartlarla İstiklal Caddesi’nin baştan aşağı yürüdüler.
Taksim yazın da hayvan hakları için düzenlenen birkaç gösteriye ev sahipliği yapmıştı ancak bu defa durum biraz farklıydı. Hava buz gibi olmasına rağmen park sabah erkenden dolmaya başladı. Saat 11.00 olduğunda ise aralarında işadamları, dede-torunlar ve liselilerin bulunduğu 1000’den fazla insan İstiklal’e doğru yürüyor ve hep bir ağızdan “Kadir Topbaş artık yeter!” diye bağırıyorlardı.
Protestoyu düzenleyen Let’s Adopt grubunun kurucusu Ivan Jimenez Chacon, İstanbul’da yaşayan İspanyol bir işadamı. Altı yıldır hayvan hakları için mücadele veriyor. Birçok hayvansever gibi bol kedi ve köpekli bir evde büyümüş. Şu an 26 kedisi, 6 köpeği var. “Ev sahibiniz ne diyor?” sorusunu “Karışmıyor. Kiramı zamanında ödüyorum. Eve iyi bakıyorum. Kedi ve köpeklerim benim ailem” diye cevaplıyor.


* Geçtiğimiz hafta Taksim’de Hasdal Barınağı’ndaki kötü koşulları protesto etmek için bir yürüyüş düzenlediniz. Üzerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın resimlerinin bulunduğu pankartlarınız vardı.
Kadir Topbaş’ın Hasdal’da yaşananlara dur demesi gerektiğini düşünüyoruz. Üyelerimiz orada gizli kamera ile çekim yaptılar. Çıkan sonuçtan da anladık ki orası barınak değil işkence evi. İstanbul’da birçok barınak aynı durumda. Köpekler oraya atılıyor, kısırlaştırma ameliyatları anestezi kullanılmadan yapılıyor, yavrular soğukta hortumla yıkandıkları için donarak ölüyor, yaşlı hayvanlar ölüme terk ediliyor. Amacımız sadece Hasdal’ın düzenini yeniden yapılandırmak değil Türkiye’deki barınak algısını değiştirmek istiyoruz.

“Sakat bir köpeği kurtarmak için özel uçağıyla kıtalararası uçan üyemiz var”
* Topbaş nasıl tepki verdi? Bu konuda görüşecek misiniz?
Taksim’deki yürüyüş ses getirince görüşme talebimizi kabul etti. Yakında bir araya geleceğiz. Zaten bu politik bir hareket değil. Bizim için iktidardaki partinin kim olduğu değil hayvanlara karşı takınılan tavır önemli. Bir sonraki sloganımız “Hayvan katillerine oy vermeyin” olacak. Taksim’de 1200 kişiydik. Facebook grubumuza 8 bin kişi üye ve sayıları her gün artıyor. Yani ciddi bir oy potansiyelinden bahsediyoruz. Kısacası politik değiliz ama politikacılar için tehlike oluşturmaya başladık. Bu nedenle bizi dinleyeceklerini düşünüyorum. Dediklerimizi uygularlarsa hayvanlar toplanılacak, kısırlaştırılacak ve alındıkları yere bırakılacaklar. Beş yıl içinde İstanbul sokakları başıboş köpeklerden temizlenmiş olacak.

* Lets Adopt nasıl kuruldu?
İstanbul’daki ilk yılımda sokak köpekleri dikkatimi çekti. Barınakları ziyaret etmeye başladım. Ziyaretlerim sırasında kör ve yaşlı
bir köpeği evlat edindim. Adını Simba koydum. O öldükten sonra da anısına Facebook’ta Let’s Adopt grubunu kurdum.

* Şu an Lets Adopt’un birçok ülkede grupları var. Bu noktaya geleceğinizi öngörmüş müydünüz?
Hayır. Hayvanlara önem veren birkaç kişi ile tanışmayı planlıyordum. Şimdi binlerce insanla iletişim halindeyim. Aralarında sakat bir köpek için özel uçakla kıtalararası uçanlar da var. Şu an Avustralya, Tayvan, Almanya, Yunanistan, Kanada, Fransa, Amerika ve Belçika’da Let’s Adopt grupları var. Bu Facebook üzerinden yürüyen bir hareket. Şu an hiçbir ülkede dernekleşmiş durumda değiliz, Almanya’da vakıf kurma çalışmalarımız devam ediyor. Bugüne kadar 2 bin hayvanın tedavisini biz üstlendik.

“80 ülke gezdim, burayı çok sevip kaldım”
* Let’s Adopt grubunun kurucususunuz ancak grubun Facebook sayfasında bile kendi isminiz yerine “V for Vendetta” filminin kahramanı Victor Larkhill ismini tercih ediyorsunuz. Bunun özel bir nedeni var mı?
İsmimi saklamam tepki aldı. Oysa nedeni bunun kişisel bir savaş olmamasıydı. O filmdeki kahramanın sisteme karşı verdiği mücadeleyi bizimkine benzettiğim için Victor Larkhill ismini seçmiştim. Gerçek ismim Ivan Jimenez Chacon. 40 yaşındayım, İspanyolum ve yedi yıldır İstanbul’da yaşıyorum.

* Let’s Adopt’un kurtardığı kimi hayvanın bakım masraflarını siz karşılıyorsunuz. Ne işle meşgulsünüz?
İşadamıyım. Quefal adında bir şirketim var. Firmalara sosyal medya danışmanlığı yapıyorum. Twitter, Facebook, MySpace’de markalarını nasıl tanıtmaları gerektiğini gösteriyorum.

* Türkiye’ye geliş hikayeniz nedir?
İstanbul’a iş yüzünden geldim. Çalıştığım şirket dünyanın birçok ülkesini gezip yabancı sermayeli büyük firmaları o ülkeye çekip kalkınmasına yardımcı oluyordu. Bir nevi ekonomik danışmanlık yani. 80 ülke gezdikten sonra buraya geldim. Sevince de kaldım.

“Peta’nın Türkiye’ye gelmemesi için elimden geleni yaparım”
“Peta ötenazi hakkını savunuyor. Sahipsiz hayvanlara ev aramak yerine uyutmayı tercih ediyorlar. Bunun neresi savunulabilir? Tanınan bir kurum çünkü güçlü reklam kampanyaları var. Topladıkları bağışların çoğu da ünlülerle yaptıkları anlaşmalara gidiyor. Kısacası Peta hayvan hakları için çalışan ama onları unutan bir kurum. Sokaktaki kedi ve köpekler için ne yapmışlar? Türkiye’ye gelmek isterlerse -ki sanmam burada yeterince ‘zengin’ hayvansever yok, engel olmak için elimden geleni yaparım.”

17 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasındaki günün gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber