Tasarımda genç “fikirler”

i-deco Fuarı mobilya ve dekorasyon firmaları ile dünyaca ünlü tasarımcıları ağırlayacak. Etkinlikte sektördeki son trendleri, sıra dışı tasarımları görme imkanı da bulunacak. CNR Expo’da düzenlenecek fuarda beş genç tasarımcı da ürünlerini i-deas (fikirler) holünde sergileyecek

Tasarımda genç “fikirler”

Mobilyadan aksesuara, aydınlatmadan bahçe mobilyasına dekorasyonla ilgili A’dan Z’ye her şey bu fuarda sergilenecek. Tasarım dünyası 6-9 Mart tarihleri arasında CNR Expo’daki, i-deco İstanbul Dekorasyon ve Tasarım Fuarı‘nda buluşuyor.
i-deco yabancı tasarımcıları da ağırlayacak. Fuar için Rosita Missoni, Christian Lacroix, Zaha Hadid ve Karim Rashid’in de aralarında bulunduğu 30 yabancı tasarımcı İstanbul’a davet edildi.
Tasarımcılar tarafından merakla beklenen, tasarım dergisi Frame’in Türkiye’de yayımlanacak olan ilk sayısı ilk kez i-deco’da okuyucularla buluşacak.
i-deco İstanbul’un içinde bir hol, organizasyon komitesinin fuarın kalbi olarak nitelendirdiği i-deas (fikirler) tasarım alanına ayrılacak. Bu alanda, ziyaretçiler sektördeki son trendleri görecek, tasarımcıların  sergilerini gezecek, sıra dışı tasarımlarla karşılaşacak. i-deas’ta Koleksiyon Mobilya’nın, Derin Design’ın, tasarım ofisi Autoban’ın ve dizayn galerisi Haaz’ın tasarım ürünleri yer alacak.
Murat Patavi’nin küratörlüğünde düzenlenen i-deas alanında Koray Malhan, Derin Sarıyer, Aziz Sarıyer, Tanju Özelgin, Arif Özden, Defne Koz, Bülend Özden ve Mehmet Ermiyagil’in fuara özel tasarımları  sunulacak.
i-deas holü fuarın açılış partisine de ev sahipliği yapacak. Parti, fuara şube açacak olan Bebek’in ünlü mekanı Lucca’da 6 Mart’ta, saat 20.00’de verilecek.
Holde, genç tasarımcılara kendini gösterme şansı sunulacak. Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’na bağlı beş genç tasarımcı “taze fikirlerle” yarattıkları mobilyaları sergileyecek.

“Oturma grubunda padişah kavuklarından ilham aldım”
Joelle Hançerli
Fuarda yer alacak flip adlı tasarımım renk değiştirebilen bir bank. Bankın parçaları 180 derece dönüyor. Bankın oturma yerlerinin bir tarafı başka renk, diğer tarafı başka.
Fuarda flip’in yanı sıra başka tasarımlarım da sergilenecek: Nalın adlı sehpamı hamam takunyalarından esinlenerek tasarladım. Puf oturma grubu quawook’ta ise padişah kavuklarından ilham aldım.

“Kelebek iskemlelerimi pastane için tasarlamıştım”
Kerem Küçükgürel
Fuarda, Adana’daki pastane Pastabahçesi için tasarladığım Butterfly (kelebek) serisine ait iskemleleri sergileyeceğim. Bu iskemleleri yaratırken insanların lezzet deneyimlerini yaşadıkları mekana özel bir anlatım oluşturmaya çalıştım. Evde oturuyormuş hissi vermek için naif hatlar peşinde koştum.
Fuarda ayrıca daha bir masa tasarımım ve oturma birimim yer alacak.

“Hem sehpa hem oturma grubu hem de gazetelik”
Semiha Kan

Fuarda sergileyeceğim ilk tasarımım Stegan kalabalığı sevenlere yaratıcı bir çözüm sunuyor. İlk bakışta sehpa gibi görünen bu oturma birimi misafirleriniz için ekstra oturma alanları yaratıyor. Gövdesinde yer alan bölmeler ise dergi ve gazeteleri depolamayı sağlıyor.
İkinci tasarımımın adı Ritim. Kalp ritmini gösteren grafiklerinden esinlendim. Bu rafa dosyalarınızı da yerleştirebiliyorsunuz.

“Doğadan uzaklaşanlar için taburenin arkasına çiçekler”
Serap Bora

Fuara iki projemle katılıyorum: Inside ve Outside. Inside adlı tasarım tabure veya sandalye görevini görüyor. Altı dergilik olarak kullanılıyor. Oturulan yüzey ister yeşil ister beyaz olarak kullanılabiliyor. Outside adli ikinci projede ise doğadan ve kendinden uzaklaşan günümüz insanının aslında hâlâ kurtarılmış alanlara sahip olduğunu göstermek istedim. Taburenin arkasına çiçekler yerleştirdim.

“Osmanlı bar taburesinde Batı ve Doğu buluşuyor”

Mahsube Gezer

Modernlikle gelenekselliğin esprilerle harmanlandığı dekorasyonları seviyorum. Fuarda görülebilecek Osmanlı Bar isimli tasarımımda bir Batı kültürü olan barı, bizim kültürümüzle harmanladım. Barlar için ergonomik sırtlı sandalye yaptım. Desen olarak Osmanlı ile özdeşleşen lale figürünü seçtim.
Osmanlı Bar modernliğin ve tarihi kültürümüzün bir karması. Modern Batı’yı sarı ve deri malzeme temsil ediyor, lale formu ise kültürümüzü.

10 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber