Tasarımda “muhteşem yüzyıllar”

Osmanlı’ya dair motif ve temalar hem dekorasyon hem de giyim ürünlerine uzun süredir ilham kaynağı oluyor.

Tasarımda “muhteşem yüzyıllar”

Padişah desenli tişörtler, Hürrem ve Safiye Sultan’dan yola çıkarak hazırlanan havlular, dönemin hamamlarında kullanılan peştemallar bu etkilenmenin sonucunda ortaya çıkan ürünlerden. Osman, Hiref, Haremlique, Abdulla, Boybeyi, Lale Devri, Vakko tasarımlarında Osmanlı motiflerine yer veren markalardan. Hiref ve Osman son dönemde gündemden inmeyen “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin satışlarını artırdığını söylüyor.

“Dizi Harem koleksiyonunu etkiledi”
“Muhteşem Yüzyıl” dekorasyon markası Hiref’in satışlarını etkilemiş. Kanuni bardakları, sahan ve tepsileri rağbette. En popüler
koleksiyon ise üzerinde cariye resimlerinin bulunduğu Harem koleksiyonu.

Boybeyi
Saray kadınlarının takıları da Boybeyi’nden
Boybeyi Mücevher “Muhteşem Yüzyıl” dizisi için “Hürrem” adında özel bir koleksiyon hazırladı. Son bölümde Kanuni’nin oğlunun annesi Mahidevran ile Hürrem arasında paylaşılamayan meşhur zümrüt yüzük de Boybeyi’nde satılıyor.

LALE DEVRİ
Kanuni’nin sofrası İstinye Park’ta kuruluyor
“Muhteşem Yüzyıl”da kurulan sofralarda görülen işlemeli gümüş sürahi ve bardaklar İstinye Park’taki Lale Devri mağazasında satılıyor. Lale Devri sofra takımlarının satışında artış yaşandığını söylüyor.

OSMAN
“Diziden sonra satışlar arttı”
Üzerinde Kaşıkçı Elması ya da iPod dinleyen Osmanlı padişahları bulunan tişörtleriyle tanınan Sedef Çalarkan’ın markasının ismi Osman. Çalarkan tişörtleri gençlere tarihi sevdirmek için tasarlamış. Ancak ona sorarsanız daha atılması gereken çok adım var:
“Yeni jenerasyonun tarih bilgisi çok az. iPod dinleyen padişahlarla biraz ilgilerini çektim ama desteğe ihtiyacım var” diyor. Tasarımcıya göre bu noktada “Muhteşem Yüzyıl” devreye giriyor. Çalarkan dizinin insanları tarihi motiflere doğru yönlendirdiği görüşünde. Çünkü dizinin yayımlanmasıyla satışlarda büyük bir artış yaşanmış.

HAREMLİQUE
“İsmimizi haremden alıyoruz”
“İsmimizi Osmanlı’daki harem kültüründen alıyoruz. Harem, kadını çağrıştıran ama erkeklere ait bir mekan. Biz de ortak kullandıkları yatak odası ve banyolar için tasarımlar hazırlıyoruz zaten” diyor Caroline Koç ve Banu Yentür. İkili sahibi oldukları ev tekstili markasının tasarımlarında geleneksel ve moderni bir araya getirmeye dikkat ediyorlar.


ABDULLA
Eski hamam sefasını günümüzde de yaşatıyor
Yazın Bodrum ve Alaçatı plajlarında tanıdık simaların üzerinde görmeye alışık olduğumuz bornoz benzeri, kırık beyaz renkte ve pareo gibi kullanılan peştamallar Kapalıçarşı’daki Abdulla mağazalarında satılıyor. Dükkan
sahibi Metin Tosun: “Yaz aylarında Abdulla’nın önünde kuyruk oluyor” diyor. Halıcılar Caddesi’nde karşılıklı iki ayrı dükkandan oluşan Abdulla’da peştemallar, havlu, takunyalar da var.

VAKKO
Tarihi kumaşlar
“Muhteşem Yüzyıl”ın kostümleri Vakko kumaşlarından dikiliyor. Vakko’da Osmanlı dönemine ait motiflerin bulunduğu kumaş, eşarp, yastık gibi ürünler de var.

PAŞABAHÇE
Altın varaklı “Osmanlı” koleksiyonu
Paşabahçe’nin Osmanlı koleksiyonunda dönemin motiflerini taşıyan, üfleme camdan yapılmış, altın yaldızlı sahan, şerbetlik, vazo ve şekerlikler bulunuyor. Fiyatları 300-800 TL arasında değişiyor.

Kim Milyoner Olmak İster'de verdiği cevapla olay oldu!Kenan İmirzalıoğlu'nun sunduğu Kim Milyoner Olmak İster'de "Umarım 'caps'im yapılmaz" diyen Serpil Hanım, elendiği soru ile sosyal medyada gündem oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber