Üç gün boyunca moda ve sanat diplomasisi

Bir “kültür diplomasisi” etkinliği olan Istancool, gelecek hafta sonu dünyanın önde gelen tasarımcı ve sanatçılarını bu şehirde buluşturacak

Üç gün boyunca moda ve sanat diplomasisi

Moda, tasarım, edebiyat, sinema gibi dallarda dünya çapında etkili isimler hafta sonlarını İstanbul’da geçirecek. Ama buraya gelme sebepleri tatil değil. Istancool adlı bir kültür festivalinin parçası olmak üzere burada olacaklar.
Bu projenin yaratıcısı Pablo Ganguli adlı Hindistan doğumlu bir organizatör. Liberatum adındaki kuruluşu ile daha önce Rusya, Fas, Hindistan gibi ülkelerde gerçekleştirdiği etkinliği bu defa İstanbul’da yapmak istediğini Alphan Eşeli’ye anlatmıştı. Bu projenin Türkiye’deki ortağı İstanbul 74’ün kurucusu ve bir reklam yönetmeni olan Eşeli proje ile ilgili olarak “Amacımız uluslararası bir sinerji yaratmak ve Türk sanatçıları dünyaya, dünya sanatçılarını Türkiye’ye tanıtmak” diyor.
Kreatif başkanlığını Demet Müftüoğlu’nun üstlendiği, 2-4 Temmuz’da yapılacak festivalin amacı İstanbul’da “bir moda ve sanat diplomasi programı” sergilemek. Etkinliklerin resmi konaklama sponsoru W İstanbul oteli. Organizasyon için kullanılacak diğer yerler İstanbul Modern Sanat Müzesi, Pera Müzesi ve The Seed gibi kentin önde gelen sanat noktaları.
Istancool boyunca katılımcılar yazdıkları kitaplardan pasajlar okuyacak, birbirleriyle halka açık söyleşiler gerçekleştirecek ve geceleri düzenlenen yemek-partilere katılacak. Organizasyon Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından da destekleniyor.

İstanbul’da buluşacaklar
-Amerikalı yazar Gore Vidal
-Irak asıllı İngiliz mimar
Zaha Hadid
-Amerikalı aktör ve yönetmen Lee Daniels
-ID ve Another Magazine dergilerinin yayıncısı
Jefferson Hack
-İngiliz Nobel ödüllü edebiyatçı Sir VS Naipaul
- Hint asıllı aktör ve mücevher tasarımcısı Waris Ahluwalia
-İngiliz moda tasarımcısı
Gareth Pugh
-İngiliz müzisyen Michael Nyman
-Pakistan asıllı İngiliz yazar ve film yapımcısı Hanif Kureishi
-İngiliz yönetmen Stephen Frears
-Kanadalı sanatçı Terence Koh
-İngiliz model Lily Cole
-Modern sanatçı Kim Jones
-Müzisyen ve DJ’ler The Misshapes
-İrlandalı şapka tasarımcısı
Philip Treacy
-Vogue İtalya Genel Yayın Yönetmeni Franca Sozzani


Türkiye’den kimler katılıyor?
-Yazar Elif Şafak
-Gazeteci Leyla Umar
-Sanatçı Taner Ceylan
-Osmanlı sanatı uzmanı Serdar Gülgün
-Televizyon programcısı Muammer Brav
-Sanatçı Haluk Akakçe
-Pera Müzesi Genel Müdürü Özalp Birol
-Küratör Levent Çalıkoğlu
-Reklam yönetmeni Alphan Eşeli

"12 bin yaşındaki" kelebek, Ağrı Dağı'nda yeniden görüntülendiSon Buzul Çağı'ndan kaldığı bilinen, Türkiye'de ilk kez 1970'te Ağrı Dağı'nın 4 bin metre rakımında kaydedilen "Kuzeyli Nazuğum" isimli kelebek türü, yaklaşık 50 yıl sonra yeniden görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber