“Uçak varsa kesin pahalıdır algısını Interfly ile kırdık”

Sırt çantasını kapıp dünyayı dolaşmanın uçaklı versiyonu Interfly’a başta pek çok kişi “Bu kadar ucuza hem uçakla seyahat hem konaklama olmaz, kesin bunda bir iş var” diye şüpheyle yaklaşmış.?Ama artık Interfly, dünyayı gezmeyi seven gençler için cazip seçenekler arasında

“Uçak varsa kesin pahalıdır algısını Interfly ile kırdık”

Sırt çantasını kapıp Avrupa’yı dolaşmak her gencin hayalidir. Pahalı biletler, yüksek fiyatlı oteller yüzünden bütçeler sarsılır, hayaller hep yarım kalır... Samet Şeref, Mert Ödemiş ve Serkan Özkan bu hayallerin gerçekleşmesi için Interfly’ı kurdu. Artık daha ucuz seçeneklerle, hem de uçakla, istediğiniz şehirlerde gezebilir ve konaklayabilirsiniz. Üstelik bu programa dahil olabilmek için öğrenci ya da belirli bir yaşta olmanıza gerek de yok... Samet Şeref dünyayı uçakla ucuza dolaşmanın inceliklerini anlattı.

Dünyada Interfly’ı başlatan ilk siz misiniz?

Evet. Ortaklarımızdan Serkan Özkan, İsveç’te mastır yaparken, uçakla bir tur yapılabilir mi diye baktı ve olabileceğini gördü. Biz de hesaplamaları yaptık. Gördük ki daha makul fiyatlar çıkıyor. İnternet sitemizi kurduk. Beş yıldır hizmet veriyoruz ve yaklaşık 5 bin kişiye ulaştık.

Interrail’la Interfly arasındaki farklılıklar neler?
Interrail’de Yunanistan-İtalya-İspanya bölgesinde 350 avroluk biletle bir ay boyunca gezebiliyorsun ama konaklama ekstra ve tek gecelik otel fiyatı dünyanın parası. Ayrıca biletler sadece banliyöler için geçerli ve seyahatler çok uzun. Biz o fiyata üç günlük hostel ayarlıyoruz. Bir ay içinde 7 ülke, 12-13 şehir gezebiliyorsunuz. Interrail’de bu yok çünkü en fazla üç yeri kapsayan bilet alabiliyorsunuz. Antalya’da bir haftalık tatil, 2-3 bin lirayı buluyor. Bizde aynı fiyatlara hatta daha ucuza, iki-üç ülkelik bir tur yapabiliyorsunuz. En çok tercih edilen rotamız; Amsterdam, Paris, Barselona ve Roma.
Her şehirde üçer gece hostel konaklaması, 12-13 günlük bir tur, her şey dahil 740 avro.

En ucuz ve en yüksek tur fiyatları ne? Vize de tura dahil mi?

Bir ayda 29 gece, 7 ülke, 12 şehir geziyorsunuz, konaklamalar da dahil; 1530 avro. En yüksek fiyatlı tur bu.
En ucuzu ise iki ülkeyi kapsayan 250 avroluk tur. Belirtilen fiyatlara uçak artı hostel konaklamaları dahil. Daha lüks bir konaklama isteyenler, gün sayısını artıranlar için fiyatlar değişiyor. Vize dahil değil.

“Müşterilerimizin yüzde 70’i kadın”

Programa katılmak için öğrenci olmak, 18’den büyük olmak gibi kriterler var mı?

İlk yıllarda böyle bir zorunluluk vardı ama şu an vize alabilecek durumda olmak yeterli. Yaş ortalaması da ağırlıklı olarak 18 ile 25.
18 yaşından küçükler için anne ve babadan noter tasdikli muvafakatname gerekiyor. Geçen hafta rekor kırdık. Bir ağabeyimiz, annesiyle üç haftalık bir tura çıkmaya karar verdi. 50 küsur yaşında, annesi de 87.

Interfly hangi ülkeleri kapsıyor ve genelde kimler tercih ediyor?

Dünyanın her ülkesini kapsıyor. Avrupa ağırlıklı çalışmamızın sebebi Schengen vizesiyle birden fazla ülkeyi gezebilme imkanı. Afrika, Amerika, Uzakdoğu’ya da talep olduğu sürece gönderiyoruz. Müşterilerimizin yüzde 70’i kadın. Belki erkeklerde biraz daha “Interrail ile gider, garda yatarız” mantığı olduğu için durum böyle. Bir de “uçakla seyahat ediliyor, kesin çok pahalıdır” algısı vardı eskiden. İnsanlar fiyatlardan şüphe ediyordu ama bu algıyı da kırdık.

Müşteri gittiği hosteli beğenmedi, değiştirmek istiyor veya seyahatten son anda vazgeçti. O zaman ne oluyor?

Hostele ücretin sadece yüzde 10’u ödeniyor. Geri kalanını gidince ödüyorsunuz. Beğenmezseniz paranız yanmamış oluyor. Başka
bir hostel veya otelde rezervasyonunuzu yaptırıyoruz ve konaklamanıza orada devam edebiliyorsunuz. Düşük ücretli biletleri satın aldığımızdan, bilet iadesi yok ama isterseniz turu sigortalatabilirsiniz.

Interfly yaparken dikkat etmeniz gerekenler

* Yanınıza 10 kilodan fazla eşya almayın. Hem ekstra para ödemek zorunda kalabilirsiniz hem de fazla eşya sizi yorabilir. Sürekli turlayacağınız için ortalama bir sırt çantası ideal olur.
* Seyahate çıkmadan Interfly danışmanlarının numaralarını mutlaka alın. Herhangi bir durumda 7/24 yardım alabilirsiniz.
* Kayıp veya çalınma durumlarına karşı pasaportunuzun ve vizenizin fotokopisini çekin ve çantanızda muhafaza edin.
* Gittiğiniz şehirlerde müze ve gezi kartı olup olmadığını öğrenin. Böylece her yere ayrı para ödemektense, tek bir kombineyle hepsini ziyaret edebilirsiniz.
* Hostel ve otel konaklamalarının hepsinde sabah kahvaltısı ücrete dahil.
* Tek başınıza gidiyorsanız, bunu özellikle belirtin. Aksi takdirde hostelde tanımadığınız birileriyle aynı odayı paylaşmak zorunda kalabilirsiniz.

18 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber