Uçtu, uçtu... Çocuğum uçtu!

Yarıyıl tatilinde ister başka bir ülkeye isterse ailesini görmeye memleketine gidecek olsun, kucağında çocukla uçağa binen anne ve babalara hayat kurtarıcı önerilerim var!

Uçtu, uçtu... Çocuğum uçtu!

K abul ediyorum, ne zaman oğlum kucağımda uçağa binsem tüm bakışları üzerimde topluyorum. Yok yok, bu sadece bize özel bir şey değil, uçağa binen her çocuklu kadın (ya da adam) bu bakışlardan payını alıyor. Neden mi? Çünkü uçaktaki yolcuların hemen hepsinin aklında “Bu çocuk bütün yolculuk boyunca ağlayacak mı acaba?”, “Yoksa benim yanıma mı oturacaklar?”, “Çok konuşur, kafa şişirir mi bu ufaklık?” gibi sorular var. Çocuksuz seyahat edenler için her havayolunun ayrı uçuşlarının olmasını ben de gerçekten istiyorum. Ama bu şartlar altında uçağı paylaşmak zorundayız. Yarıyıl tatilinde ister başka bir ülkeye isterse ailesini görmeye memleketine gidecek olsun, kucağında çocukla uçağa binen anne ve babalara hayat kurtarıcı önerilerim var!

Öncelikle başınızı dik tutun, size yan gözle ve sorgular halde bakanlara tebessüm edip yolunuza devam edin. Siz annesiniz, babasınız, dünyanın en güzel duygularından birini yaşıyor, en “kutsal” görevlerinden birini yerine getiriyorsunuz. Utanılacak bir şey yok, size yan gözle ya da dik dik bakan o insanlar da bir gün bebektiler ve ağlıyorlardı. Kimse anasının karnından 30’lu yaşlarda bir işadamı-işkadını olarak doğmadı ki canım.

Hazırlığınızı yapın: Yarıyıl tatilinde havaalanlarının yoğun olacağını hesaba katarak saatlerce beklememek için online check-in yapın ve eğer yurt dışına çıkıyorsanız çıkış harcınızı banka aracılığıyla önceden ödeyin. Böylece uzun süre sıra beklemenize gerek kalmaz. Uçağa bindiğinizde ne sizin ne de ufaklığın keyfi kaçmış olur.

Oyuncaklarının bir bölümünü el çantasına koyun

Bavulunuzu birlikte hazırlayın: Bavulunuzu birlikte hazırlarsanız çocuğunuzun hangi oyuncaklarını yanında istediğini öğrenmiş olursunuz ve bunlardan bir kısmını uçağa alacağınız el çantasına koyabilirsiniz. Böylece sıkıldığı ya da huysuzlandığı zaman bu oyuncaklardan biriyle oynaması için çantadan çıkarabilirsiniz.

Uçakla ilgili kitaplar okuyun: Özellikle ilk defa uçağa binecek olan çocuklar haklı olarak biraz korkabilir, heyecanlanabilir. Bu duygusuyla baş etmesine destek olmak amacıyla yolculuktan birkaç gün önce başlayarak ona uçakta neler olacağını sırasıyla anlatın. Yolculuğun “öngörülebilir” olması rahatlatacaktır. Ben oğlumla her seyahat öncesi uçakları anlatan kitaplar okuyorum. Favorilerimiz; Ayşegül’ün uçakla yolculuk macerasını anlatan “Ayşegül Uçağa Biniyor” (Yapı Kredi Yayınları), uçak çeşitlerini ve farklı hava taşıtlarını anlatan ve içinde çıkartmalar da olan “Hava Taşıtları” (Pearson Yayınları) ve Arda’nın ördeği ile anneanne ve dedesine yaptığı ziyareti konu alan “Arda ile Paytak Uçakta” (Mandolin).

Giyiminize özen gösterin: Eğer çocukla uçağa binecekseniz özenli giyinin. Bir davete gider gibi giyinin demiyorum elbette ancak spor salonuna gidiyormuş gibi de eşofmanla uçağa binmeyin. Eğer özenli ve bakımlı olursanız sizi süzen yolcularda daha olumlu bir intiba bırakırsınız. “Çocuğu var ama bakımlı, demek ki kendine vakit ayırabiliyor, yani çocuk düz duvara tırmanmıyor” düşüncesi yeterli. Elbette çocuğunuzu da özenli giydirin, ancak onun rahat hareket edebilmesi daha önemli, sürekli ensesini kaşımasına sebep olan kaşmir kazak ya da otururken rahatsızlık veren mini etek uçak için ideal seçimler olmayabilir.

Yan koltuğunuzda oturan kişiyle selamlaşın

Check-in işlemlerini tamamladınız, son dakika çocuklardan gelen tuvalet ziyaret taleplerini de yerine getirdiniz ya da son kez alt değiştirdiniz ve bir kolunuzda puset, diğerinde bebek uçağa bindiniz. Peki şimdi ne yapacaksınız?

Gülümseyin: Çocukla seyahatin kolay olduğunu kimse söylemedi. Ancak bu gülümsemenize engel değil. Günün sonunda ailece tatile gidiyorsunuz. Bunu düşünün ve gülümseyin.

Yanınızda oturan kişiyle sohbet edin: Eğer yan koltuğunuzda biri oturuyorsa selamlaşın. Sizin ufaklık bir yaramazlık yapmadan, “Bizimki biraz muzırlık yapabilir, yol boyunca size vereceğimiz rahatsızlık için lütfen kusura bakmayın” diyerek puanları baştan toplayabilirsiniz. Çocuklarınızın diğer yolcular ve uçuş ekibiyle sohbet etmesine, kaynaşmasına müsaade edin. Normalde yapmayacağınız (Ve benim de kesinlikle önermediğim!) “En çok hangi şarkıyı seviyorsun, söylesen oğlum?” şeklinde çocuğu teşvik edici davranışların hepsi uçakta tam puan alır.

Seyahat temalı kitaplara bakın: Uzun yolculuklarda çocuğunuzun canı sıkılıyorsa, ona daha önce okumadığı bir kitap hediye edin. Eğer bu kitap gideceğiniz şehirle alakalıysa ne güzel olur! TÜBİTAK’ın seyahat temalı kitaplarını beğeniyoruz. Çocuklar için özel olarak hazırlanmış dünya atlasları da yolculuklarda çocukların keyifli zaman geçirmesini sağlıyor. Biz Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın üç boyutlu atlasını aldık en son.

Gökyüzünde piknik yapın

Oğlumlayolculuklarda en sevdiğimiz şeylerden biri uçakta piknik yapmak. Uçakta piknik olur mu demeyin, bal gibi oluyor. Kırmızı beyaz ekose peçetemizi seriyoruz, evden getirdiğimiz bademleri, fındıkları çıkarıyoruz. Üstelik bir yandan da gökyüzündeki bulutlara bakıp sütümüzü yudumluyoruz. Daha ne olsun. Çocuklar bu süreçte gerçekten çok eğleniyorlar, elbette vakit de güzel geçiyor.

15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber