Ufaklık geliyor

Yavru bir köpekle beraber yaşamaya karar verdiyseniz köpeğinizin cinsini yaşam tarzınıza ve evinizin özelliklerine göre belirlemelisiniz

Ufaklık geliyor

Ufaklık geliyor

Yavru bir köpekle beraber yaşamaya karar verdiyseniz köpeğinizin cinsini yaşam tarzınıza ve evinizin özelliklerine göre belirlemelisiniz

Ufaklık geliyor
Evi, bir hayvanla paylaşmaya karar vermek, çok büyük bir sorumluluk. Onun sağlığından, davranışından, diğer insanlarla ve hayvanlarla ilişkisinden siz sorumlu olacaksınız. Bu; zaman alan, sabır isteyen, maddi güç ve bilgi gerektiren bir karar. Gözünüz korkmasın! Birçok kişi bu sorumlulukları başarıyla yerine getiriyor ve petiyle beraber mutlu bir hayat sürüyor.

Yatağını hazırlayın
İlk yapmanız gereken, yavru köpeğin evdeki rahatını sağlamak. Kolay temizlenen ama zor zarar verilen bir maddeden yatak satın almalısınız. Kendi yatağınıza gösterdiğiniz özeni, köpeğinizden esirgemeyin.
Paslanmaz çelik veya sert plastikten yemek ve su kaplarını da alın. Köpekler estetiği umursamaz. Onlar için kabın içi önemlidir yalnızca. Ama siz yine de, zevkli bir yemek takımı seçin köpeğinize.

Hemen vazgeçmeyin
Yavru köpeğinizle geçireceğiniz ilk haftalar büyük ihtimalle çok yoğun ve yorucu olacak. Hatta bazen, bu kararı hangi akla hizmeten verdiğinizi bile düşüneceksiniz. Sabrınızı yitirmemeniz ve mizah duygunuzu kaybetmemeniz çok önemli. Yavru bir köpekle uğraşmak zor. Ama unutmayın, onlar da hayatlarında bir kez yavru oluyor. Biraz şımarıklıktan ne çıkar?

Ufaklık biraz meraklı
Yavru köpeklerin varlık sebebi, yeni bir şeyler keşfetmektir. Tüm eşyaları yakından incelemek için çıldırmalarına şaşmamak gerek. Çünkü hayatlarında ilk kez görüyorlar pek çoğunu. Önce koklarlar, sonra pençelerini geçirirler ama en çok ağızlarını kullanırlar. Buraya kadar iyi...

Bu yenir mi?
Ama sıra yeni ayakkabılarınıza ya da antika halınıza geldiğinde, birazcık canınızın sıkılması kaçınılmaz. O şöyle düşünecektir: "Şuna bak. Bu da nesi? Yiyecek bir şey mi? Dur şunu kenarından bir ısırayım." Gerisini tahmin edebilisiniz.
Bu tip durumlarda, her saniyenizi köpeğinizin peşinde dolaşarak harcamanız nafile. Siz başka bir tarafa bakarken, o bir fırsatını bulup merak ettiği objeyi dişleyecek nasılsa.
Bu nedenle, yavru köpeğiniz eve gelmeden önce, onun zarar vereceği tüm değerli eşyaları ortalıktan kaldırmanızda fayda var.

CUMARTESİ15 Ekim 2019 Magazin Haberleri.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber