Yapay zeka artık düşüncelerimizi duyabiliyor!

Amerikan MIT Üniversitesi’nde Arnav Kapur öncülüğünde oluşturulan çalışma grubu, insanın zihninde seslendirdiği kelimeleri “duyabilen” bir cihaz geliştirdi.  Kapanın içinde konuşan cihazla, artık düşüncelerimiz duyulabilecek.

Yapay zeka artık düşüncelerimizi duyabiliyor!

Kimi düşünceler dünyayı değiştirebilecek güçtedir derler. Düşündüklerimizi dile getirebilme marifetimiz, ne kadar iyi iletişim kurabildiğimizi gösteriyor. Bir insanın seslendirdiği düşünceleriyle kafasından geçenlerin aynı olup olmadığını hiçbir zaman bilemeyiz. Ancak son gelişmelere bakılırsa gelecekte her şey daha farklı olacak...

Geçtiğimiz hafta dünyanın teknoloji mabedi sayılan Amerikan MIT Üniversitesi’nden bilim dünyasını şaşırtan ve heyecanlandıran bir haber geldi. Arnav Kapur adlı genç bir akademisyenin öncülük ettiği çalışma grubu, insanın zihninde seslendirdiği kelimeleri “duyabilen” bir cihaz geliştirdi. Üstelik cihaz hiç ses çıkarmadan kullanıcısına aynı yoldan yanıt verebiliyor. Yani tamamen sessiz ama kafanın içinde konuşan bir sistem.

Şu an bunun nasıl mümkün olabileceğini düşünüyor olmalısınız... Bir söylem gerçekleşeceğinde, beynin karmaşık düşünce bulutundan süzülen ifadeler, şuur merkezinden konuşma merkezine aktarılır ve nöromüsküler (kaslara hareket komutu veren) beyin sinyalleri aracılığıyla gırtlak, ses telleri, dil ve dudaklar harekete geçirilir. İşte AlterEgo adı verilen yeni cihaz, bu sinyalleri önden yakalayarak ne anlama geldiklerini anlayabiliyor.

Niyetten ziyade eylem

Cihazın çalışabilmesi için düşüncenin zihinde cümle olarak yankılanmasının önemi bulunuyor. Bu noktada düşünce ile iç sesin ayrımına kısaca değinmekte fayda var. Düşünce, yoğun bir idrakler karmaşığıdır. Sayısız bilginin sayısız yollarla ilişkilendirilmiş hallerinden oluşan dağınık bir bütündür. Sözlerimiz, bu düşüncelerden süzülmüş ve anın gerektirdiği şekilde biçimlenen kısıtlı ve olabildiğince öz ifadelerdir. Bu ifadeler dile varmadan önce -saniyeden daha kısa bir sürede- kafamızın içinde yankılanır. Bu iç sese “subvocal” yani”sesaltı” adı veriliyor. Geliştirilen teknoloji, işte bu sesaltı ifadeyi yakalıyor. Yani bir insanın niyetini anlamaktan ziyade, o niyetle karar verilmiş eylemi -zihinde yankılanırsa- duyabiliyor.

AlterEgo’yu geliştirenler bu sesaltı sinyallerini yakalamak için yüz çevresinde ilgili sinyallerin en aktif olduğu bölgeleri tespit etmişler. Ardından yapay zeka devreye girerek bu sinyallerin kelimelerle ilişkisini öğrenmeye başlamış. Araştırmacılar öncelikle kendi seçtikleri 20 kelimeye odaklanmış. Bu kelimeler kafanın içinde yankılandıkça, yapay zeka sinyallerin hangi kelimelere karşılık geldiğini öğrenmiş. Kelimeler arasında satranç komutları ve matematik işlemleri de yer alıyor. Bu sayede “kafadan” karmaşık hesaplamalar yapmak ve bilgisayarla satranç oynamak şimdiden mümkün. AlterEgo yanıt vermesi gerektiğinde yine çene kemiği vasıtasıyla iç kulağa titreşimler gönderiyor. Ortada bir ses olmadığı halde kullanıcı yanıtı kafasının içinde duyabiliyor. Henüz geliştirilme aşamasındaki AlterEgo’nun hızlı ilerleyeceği ve kısa sürede günlük kullanıma girebileceği tahmin ediliyor.

Bu teknoloji sayesinde gelecekte istersek hiç konuşmadan, sadece düşünerek hızla anlaşabileceğiz. Belki sesimizi yükseltmemize de böylece gerek kalmayacak. Peki gerçekten karşımızdakinin her aklından geçeni duymak isteyecek miyiz?

Gürültülü ortamlarda ve gizli operasyonlarda kullanılabilir

Zihinde yankılanan kelimeleri algılayabilen AlterEgo’nun öncelikle gürültülü ortamlarda çalışan insanların iletişimini kolaylaştıracağı düşünülüyor. Sessizlik gerektiren gizli operasyonlarda da kullanılabilecek. AlterEgo, konuşma mekanizması hasara uğramış kimseler için de umut verici olacak. En iyi senaryo olarak da sürekli muhabbeti bölen telefona bakma alışkanlığına derman olabileceği düşünülüyor!

Şahan Gökbakar: Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin!Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabından paylaştığı video ile son dönemde kendisine gelen eleştirilere ilginç bir gönderme yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber