"Yarışmaya kadar bekleyin"

VOICE MALE     

     Sertab Erener daha önce Voice Male ile "Zor Kadın"ı söylemişti. Yaklaşık üç yıl aradan sonra iki taraf yeniden bir araya geldi. Grubun yeni albümü "Approvedöda bu kez Sertab Erener’in "Mecbursun" şarkısında düet yaptılar. Voice Male albümün tanıtımı için bugünlerde Türkiye’de. Buluşmamızda konu, 24 Mayıs’ta yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’na kaydı. Sertab Erener de kırmayıp sorularımızı yanıtladı. Voice Male hayranlarına bir hatırlatma: Bu akşam 21.00’de Maçka Demokrasi Parkı’nda konser verecekler.
     Sertab Erener de konserin konuk sanatçısı...
     
     Fikir onlardan geldi. 40-50 Türkçe şarkı dinleyip "Mecbursun"u seçmişler. Kayıtları yolladıklarında çok şaşırdım. Türkçe söyleyeceklerini bilmiyordum. Vokal kayıtlarını ayrı ayrı yaptık. Sonuçtan da memnunum.
     
     Eurovision var önümde, onu atlatmak istiyorum. Sonra albüme gireceğim. Ama "Everyway That I Canöle ilgili enteresan gelişmeler var. Almanya’da single olarak çıkarmak istiyorlar. Avusturya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Yunanistan ve İsrail’de de. Şarkı Meksika’ya, Avustralya’ya kadar ulaşmış. Ben burada otururken şarkı seyahat ediyor dünyada.
     
     Sevenler de sevmeyenler de olacak. Ama açıkçası ben bu eleştirileri çok fazla dünyama sokup perişan olan insanlardan değilim. Biraz inatçıyım. Ne yaptığımı biliyorum ve içime sinen şeyi sonuna kadar savunurum. Şu an susuyorum, gidip yarışayım, sonra herkes istediğini söylesin.
     
     Asla. Dünyada gezen bir şarkım olduğu için çok mutluyum. Resmin bütününü görmektense bir şey üstüne takılıp kalmak dar bir anlayış. Bu şarkının ilgi görmesi Türkiye için iyi bir reklam.
     
     Batılıların kafasındaki Türkiye daha çok develere binilen bir Türkiye. Klipte öyle bir resim yok. Tarihimizi yadsımamız da anlamsız. Ayrıca oryantalizmi estetik ve farklı sunmak mümkündür. Klipte harem kadınları var. Harem de erkeklerin hayallerini en çok süsleyen mekandır.
     
     Bu operasyonun bütün kreatif işlerini onun ajansına verdim. Sıradan bir müşteri gibi gidip "Şu kadar param var, proje ve şarkı bu, buyrun" dedim.
     
     Bir şov düşündük. Viyana’da 10-15 gün bir koreografla çalışacağım. Bir fikir var ama sürpriz olsun.
     
     Romanya’yı çok beğendim. t.A.t.U ise t.A.t.U yani. Kızlar aslında şarkı bile söyleyemiyorlar. Çok hesaplı kitaplı yapılmış bir "iş" gibi geliyor bana, müzik gibi değil. Her konserlerinde öpüşmeleri falan... Bu bir şov çünkü. Ama kızların kötü şarkı söylediği, stüdyoda oynamalar yapıldığı gibi şeyler duyuyorum. Tabii sonuçta dünyanın her yerinde fanları var. Onlar mutlaka telefona sarılacaktır. t.A.t.U olmasaydı ben biraz daha rahat "Hiç merak etmeyin, birinciyiz" derdim.
     
     Bir adım öndeler bizden çünkü dünya hitleri var. Bu çok önemli. Ama bana birçok rapor geliyor. Bir gün biz öndeyiz, bir gün onlar... t.A.t.U’nun yarışmaya katılması beni şaşırttı. Eurovision’a katılıp meşhur olduktan sonra dünya hitleri çıkaran şarkıcılar var ama bu kadar meşhur olup Eurovision’a katılan bir örneği en azından ben bilmiyorum.
     
     "Belçika’dan da Sertab’a destek gelecek"
     Grupta eleman değişikliği oldu. En önemli şey ise yeni albümün piyasaya çıkması.
     
     Biraz kilo aldık... (Gülüyorlar) Üç yıl önce sadece Belçika’da konser ve turnelerimiz oluyordu. Bu sene Hollanda ve Almanya’ya da gidiyoruz.
     
     Bu albümde çok iyi bir prodüktörle çalıştık. Ufkumuz açıldı diyebiliriz ama stlimizde fazla değişiklik yok.
     
     İstanbul canlı ve büyük bir şehir. Sokaklarda 24 saat hayat var. Belçika’nın bazı şehirlerinde 22.00’den sonra kimseyi göremezsiniz. İstanbul hareketinden bir şey kaybetmemiş. Ama özellikle son bir yıl içinde Türkiye’de bir ekonomik kriz yaşandığını biliyoruz. Bu sıkıntılardan haberdardık ama sokaktaki canlılık sürüyor.
     
     Çok beğendik. Belçika’da da beğenildi. İngilizce olması şansını artırıyor. Ayrıca iyi bir sentez yapılmış. Türk motifleri de hissediliyor Batı müziği de. Hem etnik hem popüler. Çok büyük şansı var. Başarılı olacağına, Belçika’dan da destek geleceğine inanıyoruz.
     
     Doğal ve enteresan bir tarzı var. Bir yandan çok şaşırdık çekimler esnasında, bir yandan da insanların onu o haliyle çok sevdiklerini fark ettik. Çok iyi dans ediyor. Televizyonda görürsünüz.
     

19 Ekim 2019 Magazin Bülteni19 Ekim 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber