Yıldızların aksesuarcısı İstanbul’da

Hollywood yıldızlarının da tercihi olan Vita Fede aksesuar markasının kurucusu Cynthia Sakai: “Benim aksesuarlarımı sade, pratik ama çağdaş stili olan kadınlar seviyor. Tasarımlarım binlerce dolar harcamadan kaliteli görünmenizi sağlıyor”

Yıldızların aksesuarcısı İstanbul’da

Cameron Diaz, Halle Berry, Jessica Biel, Gwyneth Paltrow gibi pek çok ünlü hayranı da olan Vita Fede markasının kurucusu ve tasarımcısı Cynthia Sakai bu hafta İstanbul’daydı. Aksesuarlarını “Los Angeles’ta doğdu, İtalya’da yapıldı, dünyadan ilham aldı” diye tanımlayan tasarımcıyla hem markasını hem de aksesuar trendlerini konuştuk...

Kendi markanızı kurana dek neler yaptınız?

1982’de Los Angeles’ta doğdum, ailem Japon.
21 yaşımdayken Los Angeles’ta kurduğum showroom ve arkadaşımın hediye ettiği bileklik benim dönüm noktalarım oldu. Arkadaşımın getirdiği klasik, İtalyan bilekliğin o kadar ince bir işçiliği vardı ki hayran oldum. Bir hafta sonra uçağa atlayıp, yapıldığı atölyeyi bulmak üzere İtalya’ya gittim. Kendi showroom’umda satılmak üzere yepyeni bir model yarattım ve o modelden bir yıl içinde
10 bin adet satıldı. Artan taleplerin sonunda da kendi markamı kurdum.

Vita Fede ne anlama geliyor?

Vita İtalyanca ‘hayat, kader’ gibi anlamlara geliyor çünkü ilham almak
için dünyayı dolaşıyorum. Ve her koleksiyonum; farklı kültürlerden, dolaştığım şehirlerin mimarilerinden esintiler taşıyor. Fede de biricik köpeğimin adı!

Takılarınızda hangi materyalleri kullanıyorsunuz?

Aslında farklı materyalleri bir araya getirmeyi seviyorum. Favorilerim ise pirinç, 24 ayar altın, Swarovski kristalleri, doğal taşlar ve deri...

Hedef kitleniz kimler?

Çabasızca şık olmayı seven kadınlar diyebilirim. Çocukları olabilir, kariyeri olabilir, çok yoğun olabilir ama mutlaka modayla iç içedir. Sade, pratik ama çağdaş bir stili olan kadınlar benim aksesuarlarımı daha çok seviyor.

Yıldızların aksesuarcısı İstanbul’da

“Farklı giyisilerle çok kolay kullanılabilir parçalar”

Ve tabii ünlüler...

Evet. Jessica Alba, Halle Berry, Rihanna ve Gwyneth Paltrow ilk sırada sayabileceğim isimler. Yani birbirinden çok farklı stilleri olan kişiler. Gwyneth Paltrow şimdi benden Iron Man 3’ün galasında takmak için bir şeyler istiyor.

Tasarımlarınızı neden seviyorlar?

Çok kolay kullanılabilir parçalar oldukları için sanırım. Saatinizle ya da gerçek mücevherlerinizle yan yana takabilirsiniz daha modern ve “cool” bir hava yaratmak için. Üstelik binlerce dolar harcamanıza gerek kalmadan kaliteli duruyorlar.

İstanbul’daki kadınların aksesuarlarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Çok sevdim. Bir kere Avrupa’nın moda anlayışına çok yakınlar ama her yerden farklı olarak renkli aksesuarları
bu kadar çok seviyor olmanız beni biraz şaşırttı. Tabii çok da hoşuma gitti.

Nerelerde satılıyor markanız?

Türkiye’de ve dünyanın her yerinde Harvey Nichols’larda satılıyor. Onun dışında New York’taki Saks Fifth Avenue, Floransa’daki LuisaViaRoma gibi pek çok büyük mağazada.

“Fiyatları 400 ile 800 lira arasında değişiyor”

Fiyatlar nasıl?

Türkiye’de 400-800 lira arasında.

Sizin favoriniz hangi model?

Altın renkli bileklikler kişisel favorim. Koleksiyondan tek bir parça alabilecek kadınlara da o modeli tavsiye ederdim çünkü her şeye uyum sağlıyor.

“Bu sezon geometrik kesimler ön planda”

Bu yazın aksesuar trendleri neler?

Bu sezon geometrik kesimler oldukça ön planda. Boynumdaki kolye gibi. Bir sürü farklı bilekliği ve yüzüğü üst üste, yan yana takmak da gittikçe daha popüler hale geliyor.

Sizin son koleksiyonunuzda da bu etkileri görebiliyoruz.

Evet, mimari hatlardan etkilenen ama kadınsı yanları da olan bir koleksiyon. Artistik duran ama her gün kullanabileceğiniz parçalar var.

21 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber